Haber Detayı
25 Kasım 2016 - Cuma 13:42 Bu haber 6618 kez okundu
 
MEMURUN HAKKI MAHKEME YOLUYLA ELİNDEN ALINDI' İDDİASI
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nde (EÜAŞ), memurlara verilen Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği kadrosunun, Türk Enerji-Sen tarafından mahkeme kararı ile iptal ettirildiği öne sürüldü.

Enerji Bir-Sen yaptığı açıklamada, 2014 yılında Bakanlar Kurulunca EÜAŞ Genel Müdürlüğüne 88 adet VHKİ pozisyonu ihdas edildiğini, yeni ihdas edilen bu pozisyonların 78 adedinin EÜAŞ Genel Müdürlüğü teşkilatınca arza göre dağıtıldığını hatırlattı. Enerji Bir-Sen, “Bu dağılım yapılırken, idari amirlerinin talebi kadro verilecek memurun sicil durumu gibi kriterler dikkate alınmıştır. Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği kadrosu yatay pozisyonda bir kadrodur. Bu kadronun dağılımında malum sendikanın gerekçe gösterdiği Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği gibi herhangi bir sınavın yapılmasına da gerek yoktur” ifadelerini kullandı.

Kamudaki tüm kurumlarda memurlara VHKİ kadrosu ihdas edilmesi gerektiğini belirtilen açıklamada, Türk Enerji Sen’in mahkemeye giderek EÜAŞ ve TEİAŞ’taki memurlara verilen VHKİ kadrolarını geri aldıkları öne sürüldü. Açıklamaya şöyle devam edildi:

“2010 yılına kadar yetkili sendika olmalarına rağmen; enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolu çalışanları için hiçbir kazanım elde edemeyenler, toplu sözleşme masasında verilen mücadele ile alınan kazanımları yetkili oldukları kurumlarda uygulatma becerisi gösteremeyenlerin memura attığı bu son kazık, bizleri hiç şaşırtmamıştır.

Asli görevi kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını ileriye taşımak olan Türk Enerji-Sen’in, memurlara verilen hakkı mahkeme kararı ile iptal ettirmesi apaçık ihanettir. Bu ihaneti EÜAŞ çalışanları da sendikacılık tarihi de unutmayacaktır.

-“TÜRK ENERJİ-SEN’İN ANLAYIŞI SORGULANMALIDIR”-

Buradan enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda çalışan tüm kamu görevlilerine sesleniyoruz. Türk Enerji-Sen’in bu vahim sendikacılık anlayışı, tüm hizmet kolu çalışanları tarafından sorgulanmalıdır. Malum sendikaya gönül veren değerli EÜAŞ ve TEİAŞ çalışanları VHKİ kadrolarının nasıl ellerinden alındığını görmeli, verdikleri desteği gözden geçirmelidir.  Memurun hakkını mahkeme yoluyla elinden alan, memura ihaneti ‘haksızlığı önledik’ manşetleriyle ortada bir başarı varmış gibi kamuoyuna duyuranlara karşı uyarıyoruz.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MEMURUN, HAKKI, MAHKEME, YOLUYLA, ELİNDEN, ALINDI', İDDİASI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv