Haber Detayı
20 Nisan 2018 - Cuma 09:29 Bu haber 964 kez okundu
 
MİLYONLUK İHALE GÖRMEZ'İN OĞLUNA VERİLMİŞ
EKONOMİ Haberi


Milyonluk ihaleden eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in oğlu çıktı

PTT’nin tüm şubelerindeki kameraları yenileme işine yönelik ihaleden, 1 milyon liralık Mercedes makam aracı ile gündeme oturan Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in oğlu çıktı.

PTT'nin ihaleyi STM adlı şirkete verdiği, bu şirketin ise yüzde 5 komisyon ile işi Görmez'in oğlu Burak Görmez'e ait NİTİ firmasına devrettiği belirlendi. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, 35-40 milyona yapılacak işin 100 milyon liraya çıkartıldığını belirterek, “PTT'nin kasasından fazladan para çıktı” dedi. PTT'nin hesapları Meclis KİT Komisyonu'nda ele alındı. Toplantıda konuşan CHP'li Sertel, 28 Aralık'ta davetiye usulü ile yapılan ihalenin detaylarını açıkladı ve “İhaleye STM firması 4 gün içinde hazırlandı” dedi.


"İhale için hesaplanan miktar 23.500 kamera ve bedeli de 61 milyon liraydı. Sonra kamera adedi 20.825'e düştü ama maliyet 70 milyon 150 bin liraya yükseldi. PTT bu ihaleyi açık olarak yapsa, yüzde 20-30 kırım olur, 35-38 milyon liraya düşerdi. STM hemen 42 milyon ön ödeme alıyor. Dışarıdan gelecek her türlü mamulü de PTT üstleniyor. Bu sayede ihale 70 değil, 80 milyona verilmiş oluyor.” Cihazların garanti sürelerinin 5 yıldan 3 yıla indirildiğini belirten Sertel, “Bu NİTİ firması kime aittir diye baktık, Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez'in oğlu Burak Görmez çıktı"MALİYET YÜKSELDİ

Sözcü'de yer alan habere göre, Atilla Sertel, konuya ilişkin şunları söyledi:

PTT: SİZE VERİLEN BİLGİLER YANLIŞ

PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ise iddialar için"Yaklaşık maliyetin teknik hesaplama usulleri var, o yaklaşık maliyette size verilen bilgiler yanlış" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MİLYONLUK, İHALE, GÖRMEZ'İN, OĞLUNA, VERİLMİŞ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv