Haber Detayı
31 Aralık 2016 - Cumartesi 12:01 Bu haber 5195 kez okundu
 
MÜHENDİS MAKİNİSTLER GELİYOR
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


Ulaştırma Bakanlığı tren makinistliği görevinin AB standartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla düzenleme yaptı. Bu konuda hazırlanan yönetmeliğe göre mühendisler de makinistlik yapabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının "Tren Makinist Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik tren makinistinin görevini, emniyetli bir şekilde yapabilmesi için asgari mesleki yeterlilikleri, sağlık şartları, çalışma saatleri ve sahip olması gereken belgeler ile ilgili usul ve esasları belirleme amacı taşıyor. Yönetmelik sadece ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde cer aracı sevk ve idaresi yapan tren makinistlerini kapsıyor.

Tren makinistinin cer aracı sevk ve idaresi yapabilmesi için, tren makinist ehliyeti ve tren makinist brövesi sahibi olması zorunlu tutulacak.

Tren makinistleri en az 20 yaşında olacak. Sadece mesleki ve teknik eğitim veren orta öğretim kurumlarının, raylı sistemler teknolojisi alanının raylı sistemler elektrik-elektronik, raylı sistemler makine, raylı sistemler mekatronik dallarından birinden; iki yıllık meslek yüksekokullarının raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi, raylı sistemler makine teknolojisi, raylı sistemler yol teknolojisi, raylı sistemler makinistlik, raylı sistemler işletmeciliği, makine, motor, elektrik, elektrik-elektronik bölümlerinden birinden; üniversitelerin dört yıllık mühendislik, raylı sistemler veya teknik öğretmen lisans programından mezun olanlar makinist olabilecek. Ayrıca düzenlenecek sınavda 100 üzerinden 70 puan almak gerekecek.

Sağlık durumu şüpheli tren makinistinin görev tanımını yapan yazılı belgesi olan brövesi, demiryolu altyapı işletmecisi veya tren işletmecisi tarafından askıya alınacak. Sağlık kurulu raporu ve psikoteknik değerlendirme raporu alınmadan makiniste tren sevk ve idare görevi verilmeyecek.

Tren makinistleri; tren teslim süreleri hariç fiilen cer aracı kullanmak suretiyle, bir seferde maksimum 9, güvenlik, kaza, deray,  arıza, yol kapanması ve tabii afetler hariç, tren tehirleri oluşması halinde, maksimum 11 saat çalıştırılabilecek. En az 8 saat dinlenme süresi verilecek.

Yönetmelik Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifi dikkate alınarak hazırlandı.

Daha önce TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. ile diğer demiryolu işletmecileri bünyesinde tren makinisti olarak çalışanlar veya emekli olanlar sağlık ve psikoteknik değerlendirmelerden geçtiğini belgeleyerek başvurmaları halinde adlarına düzenlenecek tren makinisti ehliyetini ücretsiz alacak.

TCDD ve demiryolu tren işletmecileri sağlık ve psikoteknik değerlendirme merkezleri yetkilendirilmesine kadar makinistlerin sağlık ve psikoteknik değerlendirilmeleri TCDD veya TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin mevcut mevzuatına uygun olarak yapılacak. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜHENDİS, MAKİNİSTLER, GELİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv