Haber Detayı
31 Mart 2018 - Cumartesi 00:57 Bu haber 1021 kez okundu
 
O KURUM ACİL TOPLANACAK
DÜNYADAN Haberi


 BMGK, Gazze gündemiyle acil toplanacak!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  (BMGK), Gazze'de 15 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından bugün "acil  toplanma" kararı aldı.

 
 
 
 

BMGK'nin geçici üyelerinden Kuveyt'in talebi üzerine konsey yerel saatle 18.30'da (TSİ 01.30) kapalı oturumda toplanacak.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında düzenlenen  Filistin Toprak Günü gösterilerine İsrail askerlerinin gerçek mermi ile müdahale  etmesi üzerine 15 Filistinli şehit edildi, yaklaşık 1400 Filistinli de yaralandı.


15 Filistinlinin İsrail askerlerince şehit edilmesi nedeniyle  Filistin'de ulusal yas ilan edildi.

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile Bölgesi'nde yaşayan  İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun  üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve  gösteriler düzenledi.

İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi  şehit etti, binlerce kişiyi de yaraladı. İsrail'in kuzeyindeki Celile Bölgesi'nde  bulunan Deir Hanna beldesinde yaşanan bu olay, polis ile İsrail vatandaşı olan  Filistinli kitleler arasında yaşanan ilk kitlesel çatışma olması sebebiyle büyük  önem kazandı.

"Toprak Günü" olarak anılan olay, İsrail ile Filistin arasındaki  çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin  simgesi olarak görülüyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: O, KURUM, ACİL, TOPLANACAK, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv