Haber Detayı
19 Şubat 2018 - Pazartesi 13:01 Bu haber 1710 kez okundu
 
PALANDÖKEN, “EMEKLİLİKTE ODA VE VERGİ KAYITLARI DİKKATE ALINMALI”
“DAHA ÖNCE VERİLEN HAK YENİDEN GETİRİLMELİ” -“ODA VE VERGİ KAYIT TARİHİ ESNAFIN MAĞDURİYETİNİ ÖNLER” -“2000 ÖNCESİ BAĞ-KUR’A KAYIT OLMAYAN ESNAFIN EMEKLİLİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ” -“2000 ÖNCBağlantıESİ ODA VE VERGİ KAYIDI OLAN ESNAFA YENİ HAK VERİLMELİ”
ÇALIŞMA HAYATI Haberi


 

PALANDÖKEN, “EMEKLİLİKTE ODA VE VERGİ KAYITLARI DİKKATE ALINMALI”

-

ANKARA- Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-kur’a kayıt yaptırmayan esnafın Oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınması gerektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Binlerce esnaf, vergi ve Oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi dört gözle bekliyor. Vergi kayıt tarihlerinin sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmesi için daha önce esnaf ve sanatkara imkan tanındı. Ancak esnaflarımızın bir kısmı ekonomik nedenlerden dolayı bu imkanları kullanamadı” dedi.

-“ODA VE VERGİ KAYDI OLANLARA YENİ BİR HAK VERİLMELİ”

Birikmiş prim borcu için Bağ-kur’lulara kredi imkanı verilmesinin ardından 2000 yılı öncesi Bağ-kur kaydı olmayan esnafa da emeklilik için kolaylık sağlanmasını isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yakın zaman önce imzalanan protokol sayesinde Bağ-kur’lu vatandaşlara kredilerle prim borçlarını ödeme müjdesi verildi. Ancak 4 Ekim 2000 tarihinden önce Oda ve vergi kaydı ile esnaf olarak işyeri bulunan ancak Bağ-kur kaydı bulunmayan binlerce esnafın mağduriyeti devam ediyor. Emeklilik yaşı gelen esnafa Oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı. Oda ve vergi kaydı olan ancak sigortalı olma niteliklerini taşımasına rağmen Bağ-kur’a kayıt yaptırmamış olanların sigortalılıkları 4 Ekim 2000’den önce başlatılmalı.” diye konuştu.

“ESNAFIN GÖZÜ KULAĞI YENİ YASAL DÜZENLEMEDE”

Çok sayıda esnafın, daha önce verilen geriye dönük borçlanma hakkından ekonomik nedenlerden dolayı faydalanamadığını ifade eden Palandöken, “Bağ-kur sigortalıların vergi mükellefiyetleri bulunan dönemlerinin borçlanılması ve sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi konusunda daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi. Ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık süre zarfı içerisinde borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamadı.  Esnafın gözü kulağı, vergi ve Oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemedeşeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PALANDÖKEN,, “EMEKLİLİKTE, ODA, VE, VERGİ, KAYITLARI, DİKKATE, ALINMALI”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İnsan ebed için yaratılmıştır


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv