Haber Detayı
20 Nisan 2018 - Cuma 12:30 Bu haber 921 kez okundu
 
PALANDÖKEN, “ESNAF VE SANATKARIMIZIN KAZANILMIŞ HAKLARI KORUNSUN”
-“ÇIRAK VE STAJYER ÇALIŞTIRMANIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILSIN” -“İLKYARDIMCI EĞİTİMLERİ ÜCRETSİZ VERİLMELİ” -“ESNAFA VERİLEN DESTEKLER DÜŞÜK, CEZALAR YÜKSEK” -“YÖNETMELİKLERDE TANINAN YETKİLERDE PARALELLİK SAĞLANMALI” -“GELİŞTİRİLEN SİSTEMLER ESNAFA EK MALİYET GETİRMEMELİ”
EKONOMİ Haberi


 

 

ANKARA- İş sağlığı ve güvenliği konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun görüşüne sunulduğunu duğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Konfederasyonumuzun iş sağlığı ve güvenliği konusundaki  görüş, öneri ve talepleri 6 maddeden soluşmaktadır” diyerek 6 maddelik isteklerini şöyle sıraladı;  

1-) Kurs bitirme, kalfalık ve TESK ustalık belgesine sahip çalışanlar ile esnaf ve sanatkarımız daha önce eğitimini aldıkları ve halihazırda icra ettikleri mesleklerini, standardı yayımlanan mesleğe ilişkin Mesleki Yeterlilik Belgesi olmaması nedeniyle icra edemez hale geldiler. Bu nedenle, yeniden belgelendirme sürecinden kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi için, daha önce alınan belgeler geçerli sayılmalı.

2-) Kendi nam ve hesabına tek başına çalışan iş yerlerinde çırak ve stajyer çalıştırılması durumunda 6331 sayılı kanundan muaf olmasına rağmen kanunun öngördüğü diğer yükümlülükleri (risk değerlendirmesi, acil durum planı, sağlık gözetimi) gibi yükümlülükleri yerine getirmek zorunda kalan esnaf ve sanatkarlarımıza ya devlet desteği verilmeli ya da bu iş yerleri kapsam dışında tutulmalıdtır.  

3-) Yalnızca il merkezlerinde verilen ilk yardımcı eğitimleri, ilçe ve beldeleri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmalı. Bu eğimler ya ücretsiz verilmeli ya da her kursiyer için talep edilen ücret daha makul seviyeye çekilmeli.

4-) 10’dan az çalışanı olan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına verilen aylık destek piyasa şartlarına göre yükseltilmeli. Öte yandan, esnaf ve sanatkarın İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndaki yükümlülüklere uymamaları halinde uygulanacak idari para cezaları çok yüksek tutarlı olduğu için caydırıcı olmaktan ziyade esnafın ticari faaliyetine son verecek düzeyde yüksektir. Esnafa verilen destekler düşük, cezalar ise yüksek. Öngörülen ceza tutarları, esnafın işletme büyüklüğü ve çalışan sayıları ile orantılı olmalıdır.

5-) Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik’te tanınan yetkilere paralellik sağlanması açısından “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”nin ilgili maddelerinde değişiklik yapılarak esnaf ve sanatkarlarımızın elektrik tesisatı ile ilgili periyodik kontrolleri yapabilmelerine imkan sağlanmalıdır.

6-) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen, İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) esnaf ve sanatkarlarımıza ek bir maliyet getirmemeli.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PALANDÖKEN,, “ESNAF, VE, SANATKARIMIZIN, KAZANILMIŞ, HAKLARI, KORUNSUN”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv