Haber Detayı
24 Aralık 2018 - Pazartesi 11:03 Bu haber 4490 kez okundu
 
PALANDÖKEN, “ESNAFA FATURALARDA AVANTAJ SAĞLANMASI ŞART”
EKONOMİ Haberi


PALANDÖKEN, “ESNAFA FATURALARDA AVANTAJ SAĞLANMASI ŞART”

-“ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE SU FATURALARI ESNAFIN BELİNİ BÜKTÜ”

-“EN TEMEL GİDERLERİ FATURALAR OLAN ESNAFA İNDİRİM SAĞLANMALI”

-“ESNAF YENİ YILA ÖNÜNÜ RAHATÇA GÖREREK GİRMELİ”

-“ESNAFIN KORUNMASI DEMEK EKONOMİNİN KORUNMASI DEMEKTİR”

ANKARA- Esnafın yeni yıla umutla başlaması için elektrik, su ve doğalgaz faturalarında avantaj sağlanmasını isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yıl esnafımız için zor bir yıl oldu. Zincir marketlerin de sayısı her geçen gün hızla arttığı için esnaf daha da zor zamanlarla burun buruna gelecek. Yeni bir yıla umutla başlamak için esnafa en önemli giderleri olan faturalarda indirim sağlanmalı. Esnafın korunması ekonominin korunması demektir” dedi.

-“FATURALARDAKİ BEDELLER ESNAFIN YÜKÜNE YÜK KATIYOR”

Elektrik, su, doğalgaz faturalarında farklı farklı kalemlerden alınan bedellerin esnafa ağır geldiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz günlerde 757 liralık elektrik faturasındaki 144 liralık dağıtım bedelinin ağır olduğu ile ilgili şikâyetlerini dile getiren esnafımızın videosu gündeme geldi. Bu esnafımız gibi tüm 2 milyon esnafımız da faturalardaki bu bedellerin altından kalkmakta zorlanıyor. Özellikle elektrik faturalarında dağıtım bedeli, vergiler, TRT payı gibi kalemlerle fatura tüketim bedelinin iki katı olarak yansıyor. Esnaf en azından bu kalemlerden muaf tutulmalı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin su faturalarında kaldırmış olduğu Şube Yolu Bakım Ücreti gibi su faturalarında da tüm esnafımıza indirim sağlanmalı. Kış günlerini yaşadığımız bu aylarda esnaf hem evinde hem dükkânında doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanıyor” diye konuştu.

-“ESNAF YENİ YILA ÖNÜNÜ RAHATÇA GÖREREK GİRMELİ”

Faturalarda indirim sağlanmasıyla esnafın yeni yıla umutla gireceğini belirten Palandöken, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte kesme – bağlama ve güvence bedellerini her yıl Tüketici Fiyatları Genel Endeksine göre güncelliyor. Önümüzdeki yıl için de elektrikte güvence birim bedeli sanayi ve ticarethane için kilovatsaat başına 84,8 lira olarak belirlendi. Elektrik faturasındaki bu kalemlerdeki artış önümüzdeki yıl daha fazla fatura ödeneceğini garanti ediyor fakat esnafın daha fazla kazanacağını bilmiyoruz. Sürekli artan zincir marketler, ödemeler, faturalar derken esnafın beli bükülüyor. En önemli giderler elektrik, su ve doğalgaz faturası. Esnafın yeni yıla önünü görerek, umutla girmesi için faturalarda avantaj sağlanmalı. Çünkü esnafın korunması demek ekonominin korunması demektir” şeklinde söyledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PALANDÖKEN,, “ESNAFA, FATURALARDA, AVANTAJ, SAĞLANMASI, ŞART”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv