Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 13:03 Bu haber 2855 kez okundu
 
PALANDÖKEN, “UCUZ ETİN ZİNCİR MARKETTE SATILMASI HAKSIZLIK”
-“İTHAL ETİN HANGİ ŞARTLAR VE İÇERİKTE GELECEĞİ MEÇHUL” -“UCUZ ETİN MARKETTE SATILMASI KASABI DA HALKI DA MAĞDUR EDER” -“100 GRAM ET ALMAK İSTEYEN VATANDAŞ 1 PAKET ALMAK ZORUNDA” -“ZAMLARIN MÜSEBBİBİ ESNAF GİBİ GÖSTERİLMESİ HAKSIZLIK”
EKONOMİ Haberi


 

ANKARA- Halka ucuz et satışının zincir markette satılmasının haksız rekabet olduğunun altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ucuz etin yalnızca iki zincir markette satılması, yıllarca bu işe emek vermiş kasap esnafımızı mağdur eder. İthal edilen et ne şekilde dağıtılacak, kimyevi içeriği ne olacak, paketlenirken insan sağlığına zararı olacak mı? 100 Gram et alacak vatandaş da mağdur olacak çünkü bir paket et almak zorunda kalacak. Bu haksız rekabetin önüne geçilmesi için çalışma başlatılmalı” dedi.

 

-“ZİNCİR MARKETTE UCUZ ET SATILMASI KASAP ESNAFINA HAKSIZLIK”

 

Ucuz et satışının zincir markette satılmasının kasap esnafına haksızlık olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yurtdışından ithal edilen et hem vatandaşı hem de kasabı mağdur eder. Ülkemizde mağaza sayısı olarak daha fazla tercih edilen firmalar çok ama sadece ekmek parasını kazanmak için bunca yıl emek vermiş insanlara haksız rekabet. Genç kızlarımız yeni evlilik dönemlerinde nasıl et alınacağını, nasıl köftelik et alınacağını kasap amcalarından öğrenecek. Bu şekilde mahalle kültürü de yok olacak. Ucuz eti çok fazla mağaza sayısı olan firmalar satacak o zaman her şeyi onlar yapsın esnaf ne yapacak? Ülkemizde terör belası olmasaydı o güzel arazilerde, dağlarımızda hayvanlarımız otlanıp kendi yerli etimiz kasap vitrinlerine inse güzel olmaz mıydı? Bununla beraber bu et hangi vasıfta, hangi cins kimyevi içeriklerle vatandaşa ucuz olarak satılacak? İçeriği ne olacak, paketlenirken sağlığa zararı olacak mı? Bunun yanısıra parası olmayan vatandaş kasabına gidip 100 gram et alabilecekken marketten bir paket almak zorunda kalacak” diye konuştu.

 

-“UCUZ ET İÇİN İTHAL ET YERİNE KENDİ BESİCİMİZ DESTEKLENMELİ”

 

Kasap esnafına karşı haksız rekabetle ilgili çalışma başlatılması gerektiğinin altını çizen Palandöken sözlerine şöyle devam etti: “Yılda ortalama 15 kg et tüketiyoruz. Bu tüketim oranı artmadı ki fiyatlar da artsın. Liberal ekonomilerde fiyatlar kendi kendine oluşur. Etlere gelen zamların müsebbibi esnaf gibi gösterilmesi haksızlık. Biz bu konuyla ilgili yasal olarak Rekabet Kurumuna da başvurduk. Ucuz et için meralardaki bireysel işletmelere ağırlık verilmeli. Piyasada yerli hayvanların üretimindeki teşvikler gerçekten bireysel işletmelere verilse et zaten ucuzlar. Yurtdışından ithalata değil, kendi besicimizin yetiştirdiği hayvanlara ihtiyacımız var. Biz istiyoruz ki adil bir ticaret ortamı olsun. Biz esnafın temsilcisi olarak gerekli mücadeleyi gösteriyoruz. Vatandaşın da bizi desteklemesi lazım.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PALANDÖKEN,, “UCUZ, ETİN, ZİNCİR, MARKETTE, SATILMASI, HAKSIZLIK”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv