Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 11:15 Bu haber 4080 kez okundu
 
PALANDÖKEN, “YAPILANDIRMA TAKİPTEKİ KREDİLERİ DE KAPSAMALI”
EKONOMİ Haberi


PALANDÖKEN, “YAPILANDIRMA TAKİPTEKİ KREDİLERİ DE KAPSAMALI”

-“TAKİPTE OLAN 684 BİN 360 KİŞİ DE YAPILANDIRMADAN FAYDALANMALI”

-“BİREYSEL KREDİ KARTLARINDA TOPLAM BORÇ 102,4 MİLYAR LİRA”

-“2,5 MİLYON KİŞİ KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEYEMİYOR”

-“ETKİN SİCİL AFFI ESNAFI KREDİYE ULAŞTIRIR”

-“ESNAFIN KREDİYE ULAŞMASINDA EN BÜYÜK SORUN KARA LİSTE”

ANKARA- Borç yapılandırmasında kampanya yapan bankaların yapılandırmaya takipteki kredileri de alması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,“Kredi borcu yapılandırma kampanyası yapan iki banka da takipteki kredileri yapılandırma kapsamına almalı. Takipte olan 684 bin 360 kişiye bu imkânın tanınması gerekiyor” dedi.

-“BORCU YÜZÜNDEN TAKİPTE OLAN 684 BİN 360 KİŞİ VAR”

Kredi yapılandırmasında takipteki kredilerin de düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bireysel kredi kartlarında 102,4 milyar liralık toplam borç var. Bunun 6,5 milyar lirası yani yüzde 5,7’si takipte olan krediler. Bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı geçtiğimiz yılın Ekim ayı itibariyle 2 milyon 485 bin kişi oldu. Bu ilk 10 ayda takibe düşen kredi kartı borçlu sayısı ise 684 bin 360. Ziraat bankası ile başlayan kredi kartı borcu yapılandırmasına Vakıfbank da katıldı. Bu iki bankanın da takipteki kredileri de yapılandırma kapsamına alması gerekiyor. Çünkü kredi kartı sahipleri zaten ödemesi gereken asgari miktarı da ödeyemediği için kredi kartı borçları takibe düşüyor. Aynı zamanda yapılandırma kapsamında birçok belge sunulması ve işlemlerin yapılması isteniyor. Gecikmiş borcun olmaması, tapu, iki imza gibi yokuşa süren prosedürler süreci uzatıyor. Kredi kartı borç yapılandırmasında, yapılandırmaya ulaşmak isteyen vatandaşların önündeki bu engeller kaldırılmalı ve takipteki krediler de kapsama alınmalı” diye konuştu.

-“ETKİN BİR SİCİL AFFI ESNAFIN KREDİYE ULAŞMASINI SAĞLAR”

Esnafın krediye ulaşmasının önündeki en büyük engelin ise kara liste olduğunu hatırlatan Palandöken, “Krediye en çok ihtiyaç duyan, borçlarını ödemekte en çok zorlanan kesim esnafımız. Esnafın krediye ulaşmasının önündeki en büyük engel de kara liste. Geçmişte borcunu aksatmış olan, ödeyememiş olan esnafımız bankalar tarafından kara listeye alınıyor ve bu konuyu pek çok kez gündeme getirsek de maalesef bu sorun uzun süredir çözülemedi. Bu ekonomik şartlarda esnafın var olması için krediye ne kadar ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurulmalı. Krediye ulaşmada esnafın kaderi bankaların inisiyatifine bırakılmamalı. Kara liste sorunu çözülerek etkin bir sicil affı getirilmeli. Sicil affı, esnafımızın kredi alabilmesi, işlerini düzeltebilmesi, borçlarını ödeyebilmesi yoluyla zincirleme olarak hem esnafı hem de ekonomimizi rahatlatır” şeklinde söyledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PALANDÖKEN,, “YAPILANDIRMA, TAKİPTEKİ, KREDİLERİ, DE, KAPSAMALI”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.


Konfüçyus
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv