Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 15:12 Bu haber 2223 kez okundu
 
PALANDÖKEN, “YENİ POS CİHAZI ZORUNLULUĞU 1 YIL ERTELENMELİ”
EKONOMİ Haberi


-“BİNLERCE YAZARKASA MALİ HAFIZASI DOLMADAN ÇÖPE ATILACAK”

-“TASARRUFA EN ÇOK İHTİYAÇ OLUNAN DÖNEMDE MİLLİ SERVET ÇÖPE GİTMESİN”

-“KAYIT DIŞILIK AZALIYOR AMA ESNAFIN MALİ YÜKÜ DE ARTIYOR”

-“CİHAZ PARASI ESNAFIN SERMAYESİ KADAR OLMAMALI”

ANKARA- Yeni nesil yazar kasa kullanma zorunluluğunun 1 yıl daha uzatılmasını isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,“Pos cihazı olarak da kullanılan yeni nesil yazar kasa kullanma zorunluluğu 2014 cirosu 150 bin liranın altında olan esnaf için 2018’e kadar ertelenmişti. Fiyatları 2 bin ila 18 bin lira arasında değişen pos cihazlarının esnafa büyük bir mali yükü olacağından  bu cihazların kullanım zorunluluğu 1 yıl daha ertelenmeli” dedi.

-“YENİ NESİL YAZAR KASA ESNAFIN MALİ YÜKÜNÜ ARTIRIYOR”

POS cihazı olarak da kullanılabilen yeni nesil yazar kasaların esnafa büyük bir mali yük getirdiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni nesil yazar kasa edinmek esnafa zaten bir yük getiriyor. Her banka kendi yazılımını yüklüyor, parasını alıyor. Cihazların bakım, kontrol ve bunun gibi adlarla masrafları esnafa ikinci bir vergi gibi geliyor. Bu ödeme kaydedici cihazlar aynı zamanda pos makinesi olarak da kullanıldığında bankalar da komisyonlarını alıyor. Cihazların kullanımı yaygınlaştıkça kayıt dışılığın azalması ülkemiz için son derece olumlu ama esnafa getirdiği mali yük de oldukça fazla” sözlerine yer verdi.

-“YENİ NESİL YAZAR KASA EDİNME ZORUNLULUĞU 1 YIL DAHA UZATILSIN”

Yazar kasa edinme zorunluluğunun 1 yıl daha ertelenmesi gerektiğini belirten Palandöken, “Yeni nesil yazar kasa/pos cihazları 2014 yılı cirosu 150 bin liradan az olan esnaf için 2018’e kadar ertelenmişti. Esnaf ticari hayatta bir taraftan AVM’ler ve zincir marketlerle rekabet etmeye, bir taraftan da kira, stopaj,SGK primleri ve benzeri mali yüklerin altından kalkmaya çalışıyor.Bunlara bir de yeni nesil yazar kasaların alış ve aylık maliyetleri de eklenecek. En azından mevcut yazarkasaların mali hafızası dolana kadarbunlar kullanılabilmeli. Mali hafızası dolan esnaf yeni nesil cihazı da alsın. Tasarruflarımızı artırmamız gereken bu dönemde binlerceyazarkasayı çöpe atmaktansa mali hafızası dolana kadar kullanmalıyız. Kayıtdışılığı azaltmak için milli serveti heba etmeye hiç gerek yok. Bu yüzden yeni nesil yazar kasa/pos cihazı kullanma zorunluluğu 1 yıl daha uzatılmalı ve yalnızca mali hafızası dolan cihazlar yenisiyle değiştirilmeli” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PALANDÖKEN,, “YENİ, POS, CİHAZI, ZORUNLULUĞU, 1, YIL, ERTELENMELİ”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv