Haber Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 10:09 Bu haber 3912 kez okundu
 
PSİKOLOJİ BİLİMİ YARDIMCINIZ OLABİLİR: KIŞ AYLARI DEPRESYONU TETİKLİYOR MU?
SAĞLIK Haberi


 Kış mevsiminde depresyon yaşayan insan sayısının daha fazla olduğunu belirten uzmanlar, kış mevsiminin ve soğuk havaların ruh sağlığını olumsuz etkilememesi için uyarılarda bulundu.

Moodist Psikiyatri & Nöroloji Hastanesinden Klinik Psikolog Betül Uzun, depresyon belirtileri ve alınacak önlemler hakkında ipuçları verdi. Psikolog Uzun, öncelikle kişinin depresyonda olup olmadığının ruh sağlığı uzmanları tarafından klinik çalışmalarla tespit edilmesinin en sağlıklı yöntem olduğunun altını çizerek “Kişinin herhangi bir olay yaşamasından sonra yaşam kalitesinde bozulmaların olması, zamanla yıkıcılığın geçmemesi veya artması gibi sonuçlar depresyonun habercisi olabilir” dedi.

-DEPRESYONDA OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?-

Kişinin depresyon tanısını karşılaması için bazı belirtilerin belli bir süre devam etmesi gerektiğini vurgulayan Uzun, üzüntü, isteksizlik, durgunluk ve ümitsizlik hali, değersiz olduğuna inanma, uyku ve yemek düzeninde farklılıklar, aile ve sosyal ortamlardan kaçınma, dikkat problemleri ve hatta intihar düşüncesi gibi belirtilerin olduğu ve en az iki hafta sürdüğü tablonun depresyon olarak tanımlanacağını ifade ederek depresyonda olan her kişi için bu belirtilerin ve şiddetin değişiklik gösterebileceğini belirtti.

 

-“SOĞUK HAVALARDA SİZE İYİ GELECEKLERİN LİSTESİNİ YAPIN”-


Uzun “Havaların soğumasıyla beraber, özellikle depresyonun sıkça kapımızı çaldığını biliyoruz. Hatta soğuk rüzgarların esmesi ile boy gösteren depresyon için ‘ruhun üşümesi’ tanımı yapılmaktadır” diyerek şu önerilerde bulundu:
“Öncelikle soğuk havalarda da size iyi geleceklerin listesini yapın ve olabildiğince hayata geçirin. Soğukların artmasıyla yataktan çıkmama yönündeki isteğinizi olabildiğince duymayın ve sabahları uyanmak için kendinize sebepler bulun. Enerjinizin düşmemesi için beslenmenize olabildiğince özen gösterin.” 


- KUAFÖR VE ALIŞVERİŞ ÇÖZÜM MÜ?-

Depresyonda olduğunu düşünen kişilerin profesyonel yardım yerine kuaföre giderek veya alışveriş yaparak durumun çözüleceğine inandığını belirten Psikolog Uzun, "Belirti ve şiddetine göre hiçbir müdahale yapılmadan da kişiler bu durumdan bazen kurtulabilir ya da her insana iyi geldiği gibi alışveriş yapmak depresyondaki bir kişiye de pekala iyi gelebilir ancak kesin çözüm bir uzmandan destek almaktan geçer" dedi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PSİKOLOJİ, BİLİMİ, YARDIMCINIZ, OLABİLİR:, KIŞ, AYLARI, DEPRESYONU, TETİKLİYOR, MU?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İnsanın kanadı, gayretidir.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv