Haber Detayı
15 Temmuz 2015 - Çarşamba 11:20 Bu haber 10685 kez okundu
 
PUTİN’DEN RUS TURİSTLERİNE MÜJDE: TÜRKİYE’DE RUS KARTLARI GEÇERLİ OLABİLECEK
TURİZM Haberi


 

 

 

 

MOSKOVA(ANKA) – Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında geçen yıla göre önemli bir düşüş gözlenirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gelecekte Türkiye'de Rus ulusal ödeme sisteminin (NSPK) kartlarının da geçerli olabileceğini söyledi.

Gençlerle buluşan Vladimir Putin, "Sadece Türkiye'ye geçen yıl 4,5 veya 5 milyon turist gitti. Eminim sayı böyle büyük olunca, ödemelerin de kartlarımızla yapılması mümkün olacaktır. Kademeli olarak ortaklarımızla anlaşacağız" dedi.

NSPK kartlarıyla ödemelerin daha sonra diğer ülkelerde de mümkün olacağını belirten Putin, "Ancak bunun için zamana ve yatırımlara ihtiyaç var" şeklinde konuştu.

Putin’in açıklamalarını yansıtan Sputnik haber ajansı da  Rusya Merkez Bankası'na ait NSPK’nın Aralık 2015'te kendi kartlarını kullanıma sunmayı planladığını, kartların çıkarılması ile ilgili ABD'nin MasterCard ve Japonya'nın JCB ödeme sistemleriyle anlaşmalar imzalandığını belirtti.

-RUS TURİST SAYISI KONUSUNDA “KIRIM TÜRKİYE’Yİ YENECEK”-

Bu arada, Türkiye’ye gelen Rus turistleri sayısı azalırken  Kırım Cumhuriyeti'ne bu yıl 5 milyon Rus turist gelmesi bekleniyor. Sputnik “Bu rakam, Türkiye'nin ağırladığı yıllık Rus turist sayısının üzerinde” dedi.

Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Anna Manilova, "2015 yılı başından bu yana Kırım'daki Rus turist sayısında yüzde 20 artış oldu. Yıl sonuna kadar Kırım'a gelen turist sayısının 5 milyona ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Manilova, Kırım'ın 5 milyon Rus turist sayısına ulaşması halinde, son 20 yılda ancak 4,5 milyon Rus turist seviyesine erişen Türkiye'yi “yeneceğini” söyledi.

Kırım'ın Türkiye karşısında turizm rekabet gücünün artması da  rublenin Mayıs 2014'ten beri dolar karşısında yaşadığı yüzde 44'e varan değer kaybına bağlanıyor. Rublenin durumunun sadece Türkiye’ye değil Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerine giden Rus turist sayısında azalmaya yol açtığına dikkat çekiliyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv