Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 20:21 Bu haber 2246 kez okundu
 
Ruhani'den İran halkına fedakarlık çağrısı
Londra / Şarku’l Avsat
DÜNYADAN Haberi


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, zorluklarının üstesinden gelinmesi için yapılacak çalışmaların ve özellikle ülkedeki sellerden etkilenen bölgelerde bulunan vatandaşlara yardım etmenin herkesin görevi olduğuna dikkat çekerek, yaptırımlardan kaynaklanan kayıpların telafi edilmesi için İranlılara çağrıda bulundu. Ayrıca Ruhani, İran Silahlı Kuvvetleri’nden ve Devrim Muhafızları’ndan sel felaketinin etkilerinin üstesinden gelinmesi için çalışmalara dahil olmalarını talep etti.


Ruhani, 21 Mart'ta başlayan yeni yıl tatilinin bitiminin öncesinde, hükümet tarafından gerçekleştirilen bir acil durum toplantısına ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde sel felaketinin etkilerinin ele alınması için kurulan kriz masasına başkanlık etti.

İran'ın ekonomik durumunun düzeleceğine dair bir hafta içerisinde ikinci kez söz veren Ruhani, “Zorlu yaptırımlar altında, üretimi artırmak ve mevcut sorunları aşmak için birlikte hareket etmeliyiz. Ülke kalkınmasının, yerli üretimin arttırılması dışında bir yolu yok. Üretimi iki katına çıkarırsak, düşmanların yaptırımlarını etkisiz hale getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl ABD, İran ile 6 dünya gücü arasında 2015 yılında imzalanan ve Başkan Donald Trump tarafından felaket olarak nitelendiren nükleer anlaşmadan çekildi ve anlaşma gereği kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe koydu. Yaptırımlar, diğer maddelerin yanı sıra, İran petrolünün satışının yasaklanmasını da içeriyordu.

Reuters’e göre Avrupa ülkeleri, Başkan Donald Trump’ın selefi Barack Obama döneminde Tahran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinden bu yana ABD’nin Tahran’a uyguladığı yaptırımların üstesinden gelmeye çalışıyor. Fransa, İngiltere ve Almanya, Tahran ve dünya güçleri arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı korumak için İran ile ticaret yapmak amacıyla ortaklaşa “Instex” adlı bir ödeme mekanizması kurduklarını açıklamışlardı.

İran dini lideri Ali Hamaney, geçen hafta yaptığı açıklamada, Avrupalıları İran'ı arkadan bıçaklamakla itham ederek, ‘mizah’ değerlendirmesinde bulunduğu Avrupa mekanizmasını eleştirmişti.

Ayetullah Ahmed Hatemi, Tahran'daki Cuma hutbesi sırasında, “Fransa Dışişleri Bakanı’nın, Amerika'nın kapsamlı ortak eylem planından çekilmesine rağmen Fransızların nükleer anlaşmayı sürdürmek için güçlü çaba sarf ettiğine dair sözleri bir yalandan ibaret” ifadesini kullandı. 

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın büyük bir kısmında etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketiyle ilgili başkent Tahran'da kriz yönetimi toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Ruhani, kentlerdeki suların tahliye edilmesi için askeri kurumlara çağrıda bulunarak, “İlk adım kentlerdeki sel sularının tahliye edilmesidir. Ordu ve Devrim Muhafızları'ndan sel sularının kentlerden bir an önce tahliye edilmesi için daha hızlı hareket etmelerini istiyorum. Diğer kurumlar da bu alandaki imkanlarını ortaya koysunlar ve sel suları bir an önce tahliye edilsin” dedi.

Ruhani, kabine bakanlarına hitap ettiği konuşmasında, sel taşını gibi hadiselerin altyapı projelerinin daha uzun vadeli ve daha dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesini gerektirdiğine işaret ederek, “Bu olayların temel nedenini zamanında ve dikkatli bir şekilde incelemeli ve tekrar yaşanmasını önlemek için gerekli önlemleri almalıyız” ifadelerini kullandı.

İran Enerji Bakanı Reza Ardakanian yaptığı açıklamada, yaşanan sel felaketini iklim değişikliği ile ilişkilendirdi ve “İklim değişikliği ülkemizi zorluyor. İran’daki bu sellerin nedeni dünyadaki iklim değişikliğinin bir sonucudur” dedi. İran Devlet Televizyonu ise bazı illerde nehir ve barajların yakınındaki köylerin su taşkını tehlikesi nedeniyle tahliye edildiğini belirtirken, İranlı yetkililer şiddetli yağışlar nedeniyle İran'ın 31 eyaletinden 26'sında sel baskınlarının yaşanabileceği uyarısında bulundu.

AFP’nin İran kurtarma ekibinden aktardığına göre, sel felaketi sonrasında en az 21 kişi hayatını kaybetti ve 100'den fazla kişi yaralandı. Sadece güneydeki Şiraz şehrinde, 19 kişi hayatını kaybetti ve 98 kişi yaralandı. Elde edilen verilere göre hayatını kaybeden diğer iki kişi ise ülkesinin batısında bulunan Kirmanşah ve Luristan şehirlerinden. İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise en az 110 kişinin yaralandığını kaydedildi.

İran’da yeni yıl kutlamalarının doruğa ulaştığı bir zamanda meydana gelen sel felaketi dolayısıyla köyler boşaltıldı ve yaklaşık 100 kadar köyde elektrikler ve sular kesildi. Polis, pek çok yolun sel veya toprak kayması nedeniyle kapanmasından dolayı vatandaşlara arabayla seyahat etmemelerini tavsiye etti.

İran Petrol Bakanlığı haber sitesinde dün yayınlanan bir haberde, boru hatları şirketi müdürü Abbas Ali Caferi’nin, “Ahvaz'daki ham petrol boru hatları son günlerde yaşanan sel olaylarından etkilenmedi, ham petrol nakli tabii seyrinde devam ediyor” açıklamasında bulunduğu kaydedildi.

Yetkililer başkent Tahran ve petrol zengini bölgelerden biri olan Ahvaz’da gerçekleşebilecek olası bir sel felaketi konusunda uyardı bulundular.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ruhani'den, İran, halkına, fedakarlık, çağrısı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv