Haber Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 22:14 Bu haber 998 kez okundu
 
RUSYA'DAN ABD'YE SERT YANIT
DÜNYADAN Haberi


Rusya'dan ABD'ye şok! Kapatma kararı aldı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin St.  Petersburg'daki konsolosluğunun faaliyetine yönelik izni geri çekeceklerini  belirterek, ABD’nin sınır dışı ettiği Rus diplomat sayısı kadar ABD’li diplomatın  sınır dışı edileceğini açıkladı.

 
 
 
 

Lavrov, başkent Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin  Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman'in Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını  kaydetti.

ABD’nin Rusya’ya yönelik adımlarına mütekabiliyet gereği Rusya’nın  atacağı adımlarla ilgili Huntsman’in bilgilendirildiğini anlatan Lavrov, “ABD'nin  St. Petersburg'daki konsolosluğuna yönelik izni geri çekeceğiz ve ABD’nin sınır  dışı ettiği Rus diplomat sayısı kadar ABD’li diplomatı sınır dışı edeceğiz.” dedi


Lavrov, Rus diplomatları sınır dışı eden diğer ülkelere de aynı  şekilde karşılık verileceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da ABD’nin  Moskova Büyükelçiliğinde çalışan 58 personelin yanı sıra ABD’nin Yekaterinburg  Konsolosluğunda çalışan 2 personelin “istenmeyen şahıs” ilan edildiklerine ve 5  Nisan’a kadar Rusya’yı terk etmeleri gerektiğine yönelik kararın ABD Büyükelçisi  Huntsman’e iletildiği belirtildi.

"Soğuk Savaş dönemine doğru gidiyoruz" 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri  Antonio Guterres, ABD ile Rusya arasında yaşanan gerginlikten derin endişe  duyduğunu belirterek, Soğuk Savaş dönemine benzer bir duruma doğru gidildiğini  söyledi. 

Guterres, BM Genel Merkezi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin   sorularını yanıtladı.

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdidin iklim değişikliği olduğunu  dile getiren Guterres, iklim değişikliğinin yol açtığı felaketlerin ekonomik  boyutunun 320 milyar dolar olduğuna işaret etti.

Kuzey Kutbu'nda şimdiye kadarki en sıcak kışın yaşandığını anlatan  Guterres, Güney Asya'da muson yağmurlarının neden olduğu sellerin 41 milyon,  Afrika'da şiddetli kuraklığın 900 bin kişiyi etkilediğini kaydederek, ''Dünyanın  bu sorunla yüzleşmesi için daha kaç alarm zilinin çalması gerek?'' diye sordu.Kuzey Kore ile Güney Kore arasında nisan ayında yapılması planlanan  zirveyi memnuniyetle karşıladığını söyleyen Guterres, Kore Yarımadası'nda nükleer  silahsızlanma için iki ülke arasında ciddi müzakerelere ihtiyaç duyulduğunu ve  zirvenin ''barışçıl çözüm için bir fırsat olduğunu'' vurguladı.

Guterres, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Çin Devlet Başkanı Şi  Cinping ile görüşmesine ilişkin de Çin'in bu bölgedeki sorunların çözümünde  önemli bir rolü olduğunu belirtti.

İngiltere ile Rusya arasındaki ajan krizinin ardından ABD'nin de 60  Rus diplomatı sınır dışı etme kararıyla daha da gerilen Rusya ile ABD  ilişkilerine yönelik de değerlendirmede bulunan Guterres, ''Son derece  endişeliyim. Büyük ölçüde Soğuk Savaş dönemine benzer bir duruma doğru  gidiyoruz.'' diye konuştu.

Guterres, Soğuk Savaş döneminde iki süper gücün kontrol mücadelesine  şahit olunduğunu ancak şimdi birden çok bağımsız aktör bulunduğuna dikkati çekti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: RUSYA'DAN, ABD'YE, SERT, YANIT,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv