Haber Detayı
30 Aralık 2015 - Çarşamba 16:48 Bu haber 9909 kez okundu
 
SAĞLIK BAKANLIĞI AŞI İLE İLGİLİ MEVZUAT ÇALIŞMASI BAŞLATTI
SAĞLIK Haberi


Sağlık Bakanlığı, aşıyla ilgili haberlere ilişkin, “Anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine oyçokluğu ile karar verilmiştir. Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili mevzuat çalışması başlatılmıştır” açıklamasında bulundu. 

Medyada “Zorunlu Aşı Bilmecesi” “Aşı Davasına Nokta” başlıkları ile yayınlanan haberlere ilişkin Sağlık Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Aşılamanın bireyin sağlığı ile birlikte tüm toplumun da sağlığını koruyan önleyici bir sağlık tedbiri olduğunun altı çizilen açıklamada, “Dünyada ve ülkemizde, aşılama çalışmaları ile hastalıkların kontrolünde büyük başarılar kazanılmıştır. Daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmamış ve aşılama durdurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Başarılı aşılama çalışmaları sayesinde Türkiye’de 17 yıldır çocuk felci vakası görülmediğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ayrıca yeni doğan tetanosu 2009 yılında elimine edilmiş, kızamık vaka sayılarında da önemli düşüşler sağlanmıştır. Aşı uygulaması ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi 11 Kasım 2015 tarihinde bir karar almıştır. Söz konusu kararda; zorunlu aşı uygulamalarına ilişkin müdahalelerin özel hayata saygı hakkını ihlal etmemekle birlikte, Anayasa'nın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine oyçokluğu ile karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararı çerçevesinde Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili mevzuat çalışması başlatılmıştır.” (ANKA)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SAĞLIK, BAKANLIĞI, AŞI, İLE, İLGİLİ, MEVZUAT, ÇALIŞMASI, BAŞLATTI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.


HZ.ALİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv