Haber Detayı
14 Kasım 2015 - Cumartesi 21:14 Bu haber 16892 kez okundu
 
SAĞLIK BAKANLIĞI DİYABET İÇİN MAVİ IŞIKLARLA AYDINLATILDI
SAĞLIK Haberi


Sağlık Bakanlığı, Dünya Diyabet Günü için Bakanlık binasını mavi ışıklarla aydınlattı. Diyabetin hızla artması sonucu bu hastalığa karşı farkındalığın artırılması gerektiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, Türkiye’de 10 milyona yakın diyabet hastası olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın diyabete dikkat çekmek için düzenlediği etkinlik kapsamında İstanbul, Mardin, Trabzon ve Bursa gibi toplam 12 ilde bazı binalar, 2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda diyabetin evrensel sembolü olarak kabul edilen mavi halkanın rengiyle ışıklandırıldı. Bakanlık önünde açıklama yapan Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, Dünya’nın iki büyük sorunu olduğunu ifade ederek bunlardan birinin terör, diğerinin ise en büyük sağlık sorunu olan diyabet olduğunu ifade etti.

 

-GİZLİ DİYABETİ ÖĞRENMEK İÇİN TEK BİR KAN TAHLİLİ YETERLİ-

 

Sadece Türkiye’de 10 milyona yakın insanın diyabetle mücadele ettiğini belirten Tontuş, gizli diyabete şu sözlerle dikkat çekti:

“Diyabetin en büyük etkisi körlük. Görmeyle alakalı bir sorunları olduğunda hekime müracaat ettiklerinde belki üç yıllık diyabet hastası olduklarını öğreniyorlar. Bu farkındalığı sağlayabilirsek diyabet hakkında insanları bilgilendirip kontrollere gitmelerini istiyoruz. Yapılacak tek bir kan tahliliyle geçmişte diyabetle ilgili bir sorun yaşamışlar mı gelecekte bir sorun yaşayacaklar mı öğrenmelerini istiyoruz.”

Yapılan açıklamada, Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 8.3’ünde diyabet hastalığı olduğu belirtildi. 2013 yılında tüm dünyada 382 milyon kişi diyabetli iken bu sayı 2035 yılında yüzde 55 artarak 592 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.  Uluslararası Diyabet Federasyonu 2035 yılı tahminlerine göre diyabetli nüfus itibarı ile Türkiye, diyabetin dünyada en yüksek olacağı ilk 10 ülke arasına girecek.

Bu artışın başlıca nedenlerinin nüfus artışı, yaşlanma, obezite ve fiziksel inaktivitenin artması olarak bildirilen açıklamada, diyabetlilerin yaklaşık dörtte birinin ise hastalığının farkında olmadığı kaydedildi. (ANKA)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SAĞLIK, BAKANLIĞI, DİYABET, İÇİN, MAVİ, IŞIKLARLA, AYDINLATILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv