Haber Detayı
21 Ekim 2016 - Cuma 19:35 Bu haber 4091 kez okundu
 
SAĞLIK BAKANLIĞI HASTA HAKLARINI ÇİĞNEYEN HEMŞİRELERLE İLGİLİ İNCELEME BAŞLATTI
SAĞLIK Haberi


 Sağlık Bakanlığı, bir hemşire ve bir hemşire adayının, hasta hakları ve mahremiyetini açıkça ihlal eden fiilleri olduğunun tespit edildiğini belirterek, kişiler hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, son günlerde basına yansıyan, bir hemşirenin yoğun bakım hastasıyla fotoğrafını çekip sosyal medya hesaplarından paylaşması konusunda açıklama yaptı. Bakanlık, her kim tarafından, hangi yöntem veya araçla olursa olsun, hasta mahremiyeti ilkesine aykırı her türlü davranışın ve eylemin, en ağır şekilde cezalandırılacağını belirtti.

Yapılan tüm düzenlemelere rağmen biri kamu hastanesinde, biri de özel bir kurumda olmak üzere, bir hemşire ve bir hemşire adayının, hasta hakları ve mahremiyetini açıkça ihlal eden fiilleri olduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Bakanlığımız tarafından derhal bu kişi ve kurumlar hakkında inceleme başlatılmış ve sorumlu kişi ve kurumlar hakkında da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur. Hasta mahremiyetine saygı konusu, bundan sonra da Bakanlığımızın hassasiyetle takipçisi olduğu bir konu olmaya devam edecek ve hasta mahremiyetini ihlal eden kurum ve kuruluşlar hakkında da, mevcut hukuki hükümler çerçevesinde en ağır cezaları almaları konusunda gerekli işlemler yapılacaktır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SAĞLIK, BAKANLIĞI, HASTA, HAKLARINI, ÇİĞNEYEN, HEMŞİRELERLE, İLGİLİ, İNCELEME, BAŞLATTI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv