Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 11:39 Bu haber 5709 kez okundu
 
Sağlık Bakanı Koca'dan 'koronavirüs' açıklaması
GÜNDEM Haberi


'Koronavirüs' tehlikesiyle ilgili son bilgileri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün İran'dan gelen Türklerin karantinaya alınmasıyla ilgili "Bu süreçte İranlı kimseyi almıyoruz. Rotası İstanbul olan uçağı, daha önce hastanemizin hazır olması, personelin tecrübeli olması nedeniyle Ankara'ya indirdik." ifadelerini kullandı. Virüsün Türkiye'ye girdiği ama saklandığı iddialarını yalanlayan Bakan Koca "Tüm önlemlere rağmen virüsün Türkiye'ye girme ihtimali yok diyemeyiz" dedi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, dün Tahran'dan gelen uçağın neden Ankara'ya acil olarak indirildiğini açıkladı. Bakan Koca, uçaktaki yolcuların testlerinde koronavirüse rastlanmadığını da söyledi.

 

 

İşte Sağlık Bakanı'nın açıklamalarından satır başları:

 

 

Bu süreci özellikle vatandaşımıza her gün bilgi vererek şeffaf şekilde yürütme gayretinde olduk. Uçağın gelişi planlanmıştı, normalde İstanbul seferiydi. Çin'de enfeksiyonun kaynağı Wuhan kentiydi, İran da ise Kum ve Meşet olduğunu biliyoruz. Biz bu süreçte Türkiye'ye getirilmemesi, gelmemeleri, özel bir yaklaşımla Wuhan'dan getirme gibi bir yaklaşımımız oldu. İranlı hiç kimseyi almadık. Özellikle uçakta Çin'den Wuhan dışından gelebilecekler için 14 günlük gözlem uyguluyoruz. Burada da 14 günlük gözlem altına aldık. Kum ve Meşet'ten gelenleri almamaya ya da karantinaya alma işlemimiz oldu. Cuma gününden bu yana Kum ve Meşet geçmişi olanları karantinaya aldık. 28 kişiyi hastalık bulgusu olduğu için geri çevirdik.

 

UÇAK NEDEN ANKARA'YA İNDİ?

 

Riski minimalize etmek için karantinaya ya da gözleme almamız gerektiğine karar verdik. Uçağı niye Ankara'ya çevirdik? Daha önce geçmişte Ankara'da hastane hazırdı, İstanbul'da hazır olan hastaneler vardı ama personelin tecrübeli olması nedeniyle Ankara'ya indirdik.

 

 

KORONAVİRÜSÜN YAYILMASI

 

Çin Wuhan merkezli salgının yayıldığı, Çin dışında 33 ülkede görüldü. Artış hızı düştü, 2 bin 765 ölüm var şu an anlık. 81 bin enfekte vakamız var. Şu dönemde her geçen gün artış içinde. Dün itibariyle Brezilya ve İsviçre de ilave oldu. Türkiye'de Koronavirüs salgınına rastlanmadı. Bu olmayacağı anlamına da gelmez. Giderek dünyaya yayılan, sınır komşumuz İran'da ciddi salgının başlamış olması. Kontrollü olmamız lazım. Yeni kaynaklar oluşuyor. Biz bu ülkelerden ülkeye girişi önlemek için çaba sarf ediyoruz. Her noktada hazır olduğumuzu söyledik. 81 ilde referans hastaneleri oluşturduk. Hazırlıklıyız. Tüm bunlara rağmen virüsün Türkiye'ye girme ihtimali yok diyemeyiz Önemli olan ülkeye girişi ne kadar geciktirilebilirse, bizim için daha başarılı olur. Risk kapıya geldi, bölgeye yayıldığını görüyoruz.

 

VİRÜSE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

 

DSÖ acil durum ilan etmeden 2 hafta önce tedbirlerimizi almaya başladık. Biz bilim kurulu oluşturduk. Bunu oluştururken, ülkenin birikimini kullandık. Bu bilim kurulu, hızla bir hafta sonu kapanarak, dünyada daha yayınlanmamış olan sağlık çalışanlarının hastalara yaklaşımını standart hale getiren rehber yayınladı. Hastaya nasıl yaklaşacağımız, hangi hastanelerin referans hastane olacağı, hangi hastaların şüpheli olacağı konusunda çalışmalara başladık. DSÖ ve bilim kurulunun önerdikleri dışında biz farklı bir şey yapmadığımız gibi ötesini yapıyoruz. Termal kamera ile ateşi ölçmek. Wuhan'dan uçuşlar durduruldu. Diğer ülkelerden gelenleri 14 gün gözetim altına alıyoruz. Bundan sonraki süreçte İran'la benzer durum yaşıyor olacağız.

 

 

'İRAN'LA SINIR KAPILARINI KAPATTIK'

 

4 sınır kapısını kapattık İran'la. Dün gece yarısından itibaren tamamen yasak koyduk, hiç kimse sınırdan alınmadı. Sahra hastaneleri oluşturduk. Bu hastanelerin sayılarını artırabiliriz. Arkadaşlar sınır kapısındalar. Türk vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmayacağız ama Türkiye'deki vatandaşlarımızı da korumamız gerekiyor.

 

SOSYAL MEDYADAKİ İDDİALAR

 

(Virüsün Türkiye'ye girdiği ama saklandığı iddiaları)

 

1 milyonun üzerinde sağlık çalışanımız var. Siz pozitif olan bir vakayı tedavi etmek zorundasınız. Bu sağlık personelinizle müdahaleyi yapacaksınız. Devlet yönetiyorsunuz. Pozitif çıkan bir hastayı negatif diye nasıl eve göndereceksiniz? Böyle bir şey olabilir mi? Vatandaşımız bu konuda rahat olsun. Bütün tedbirleri alıyoruz. Dünkü uçak konusu da bir hassasiyetin sonucu.

 

 

ALINACAK KİŞİSEL ÖNLEMLER NELER?

 

Vatandaşlarımızın tedirgin olmaları gerekmiyor. Bu enfeksiyon grip gibi bulaşıyor. Kişisel temizlik önem taşıyor. Mümkün mertebe 1 metreden yakın olmayın. Gripli olanların maske kullanmalı, herkesin maske kullanmasına gerek yok. Kalabalık ortamlara da mümkün oldukça girmeyin. Dinlenme ve beslenme şu dönemde önemli. Panik havası olmaması, Türkiye'de koronavirüsün olmadığını, soğuk algınlığında da yapılması gerekenler yapıldığında hastalığı da azaltıyorsunuz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sağlık, Bakanı, Koca'dan, 'koronavirüs', açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Kuvvetini mazluma karşı değil, zalime karşı kullan…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv