Haber Detayı
05 Mayıs 2018 - Cumartesi 10:07 Bu haber 764 kez okundu
 
SEÇİMİN KİLİT PARTİSİ
SİYASET Haberi


İkinci turda seçimin kilit partisi HDP olacak

Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, bugünkü yazısında CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin kazanma ihtimalini değerlendirdi. Işık, seçimin ikinci tura kalması halinde kazananı HDP'nin belirleyeceğini ifade etti.

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin adaylık şansını bugünkü "İnce, yüzde 30 ve HDP seçmeni" başlıklı yazısında değerlendiren Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, "Erdoğan ilk turda işi bitirmezse ikinci turda kazananı HDP seçmeninin nasıl davranacağı belirler. " diyor.


İşte Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık'ın yazısı:CHP'nin 'kemik' seçmeninin yüzde 25 olduğundan hareket eden Işık, İnce'nin oy oranını yüzde 30'lara çıkaracağını iddia eden CHP'lilerin sözlerini aktardı.

"...Yüzde 30 CHP’nin son 10 yılda hiçbir seçimde görmediği bir oy oranı. Muharrem İnce böyle bir rakama ancak CHP seçmeni dışındaki diğer parti seçmenlerinden de oy alırsa ulaşabilir. Zira son 10 yılın seçim sonuçları bize şunu gösteriyor: Türkiye’de yüzde 30’luk bir CHP seçmeni yok. Muharrem İnce’nin performansını izleyip göreceğiz. Ne oy alır bilmem ama CHP tabanına bir hareketlilik getireceği kesin.

Geldiğimiz noktada cumhurbaşkanlığı seçimi çok ilginç bir hal aldı. Şayet Muharrem İnce partisinin seçim performansının üzerinde bir oy alırsa seçim ikinci tura kalacak. HDP dışındaki muhalefet partileri bir blok oluşturdu. Belli ki ikinci tura kim kalırsa bu ittifak o adayı destekleyecek.

Ancak tam da burada zurna zırt diyor. Çünkü ikinci turda kazananı herkesin mesafe koyduğu HDP seçmeni belirleyecek. Ahmet Türk “‘Bizi bu bloğun içinde görmek istemeyenleri niye ikinci turda destekleyelim’ diyecek. Öfkeliyim” diyor. Yazın bir kenara...

Erdoğan ilk turda işi bitirmezse ikinci turda kazananı HDP seçmeninin nasıl davranacağı belirler."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SEÇİMİN, KİLİT, PARTİSİ, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv