Haber Detayı
23 Mart 2018 - Cuma 16:38 Bu haber 1230 kez okundu
 
SGK BATIYOR MU? BAKAN O İDDİAYA CEVAP VERDİ
EKONOMİ Haberi


 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu SGK batıyor yönündeki iddialara cevap verdi. Bakan Sarıeroğlu 'her şey yolunda batma söz konusu değil' dedi. Bakan, SGK'nın gayrimenkullerinin neden satıldığına da açıklık getirdi.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, işsizlik rakamları, taşerondan kadroya geçiş, çocuk işçiliği ve istihdam seferberliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda SGK'nın gayrimenkullerini satışa çıkarmasıyla ilgili SGK'nın zarar ettiği ve battığı yönünde iddialar gündeme getirilmişti. Bakan Sarıeroğlu bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. Kurumun alacaklarına karşılık alınan gayrimenkul fazlalarının satıldığını söyleyen Bakan şunları söyledi.

 

SGK BATIRYOR MU?

"Ben polemiklerle iş yapan, bu şekilde zamanımı harcamak istemiyorum. Batma diye bir şey söz konusu değil. Sürdürülebilir bir yapımız var."

 

SGK GAYRİMENKULLERİ NİYE SATILIYOR? : Gayrimenkullerin satışı SGK'nın geçmişinde hep olmuş. 2012'de bir yasal düzenleme yapılmış. Borçlarımıza karşı gayrimenkul alarak mahsuplaşma imkanı getirildi. Bu durumdan oldukça fazla gayrimenkul durumumuz var. Bunları biz SPK'nın denetlediği izin verdiği kuruluşlar değerlendirmelerini yapıyoruz. Yeni bir şey değil. Sürekli var. Ama bunlardan polemikler çıkararak negatif hava yaymayı doğru bulmuyorum. Sarıeroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

 

- İşsizlik oranlarımız 10.9 seviyesinde gelişmiş durumda. 31 buçuk milyona ulaşmış iş gücü potansiyeli var şuan. Yüzde 33.6'ya ulaşmış durumdayız kadınların iş gücüne katılım oranında.

 

- 2018 hedeflerimizi ortaya koyduk. Yeni iş yerlerinin açılması, büyüme oranlarımızın tamamının istihdama yansıması için seferberlik halinde olacağız. Bütün ihracat verilerimiz, sanayimizdeki hareket ve dinamizm ve düzenlemelerimiz ile birlikte Çarşamba günü yasalaştı. İstihdam Paketimiz, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

 

- Oluşturacağımız sinerji ile 2018 yılında güçlü istihdam artışına devam edeceğiz. Bunların sonucunda da işsizlik durumunda bir düşme sağlanacağına ben inanıyorum.

 

- Biz oluşturmuş olduğumuz pakette, bütüncül bir şekilde yolumuza bakacağız. Bu sene istihdam seferberliğimiz kapsamında +2 istihdam ile yolumuza güçlü adımlarla devam edeceğiz.

 

KANSER İLACI GERİ ÖDEMELERİ

- Sadece 2017 yılında 660 ilacı geri ödeme listesine aldık. Dün de ifade ettim, ilaçların geri ödeme listesine alınması ile ilgili ciddi komisyonlarımız var. Bununla ilgili tüm bakanlıklarımızla birlikte kontrol ediyoruz. Tamamen bilimsel verilerle hareket ediyoruz. 5 kanser ilacı için hayırlı uğurlu olmasını ifade etmek istiyorum. Biz daha sık aralıklarla bu süreci işletmeye başladık.

 

- Biz çok kapsamlı Çölyak hastalığı ile ilgili veriyoruz, yiyecek ile ilgili destek veriyoruz. Kelebek hastalığını takip ediyorum. Sağlık alanındaki tüm ilaçlar, protezler, tıbbi olan ne varsa Sosyal Güvenlik'te kapsam içerisinde.

 

- 2007 yılından itibaren bazı uygulamalar ile ilgili güncellemelerimizi yapıyoruz. Birçok kesimden de pozitif geri dönüşler aldık. Fiyat ayarlaması yaptığımız ayrı bir tebliğimiz var. Bu hastanelerimiz ile ilgili özel ve üniversite hastanelerimiz ile ilgili yapılan bir ameliyat fiyatlandırması.

 

ÇOCUK İŞÇİLER KONUSU

- Çocuk işçileri ile mücadele yılı ilan ettik. 2018 yılı çocuk işçiliği ile mücadelemiz güçlü bir deklerasyon ile ortaya koyduk. Geçmişten bu yana dünyada örnek gösteren adımları atmış bir durumdayız. Çocuklarla ilgili çalışmalarımızı daha da güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

 

- Farkındalık artışlarını gerçekleştireceğiz, MEB'in çalışmaları var, tespiti önlemlenmesi, aile bilinçlendirmesi gibi konularda çalışacağız. Hızlı bir şekilde daha iyi yerlere geleceğiz.

 

KAMUDAKİ ANNE-BABALARA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA İMKANI

- Geçtiğimiz haftalarda açıkladım, Başbakanlığa gönderdik. İmzaya açıldı, bazı görüşler istendi. Çok kısa zaman içerisinde yürürlüğe girecektir. Müjde olarak da bunu verebilirim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SGK, BATIYOR, MU?, BAKAN, O, İDDİAYA, CEVAP, VERDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv