Haber Detayı
29 Mart 2015 - Pazar 20:08 Bu haber 13113 kez okundu
 
SÖZLÜKBİLİMİ ÇALIŞMALARI YAPACAK MERKEZ KURULDU
BİLİM Haberi


 Basılı ve elektronik sözlük çalışmalarına teorik katkıda bulunmak, basılı ve elektronik sözlük uygulamaları yapmak, bilgi üretimini sürekli hale getirmek, bu konuda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak sözlükbilimi çalışmalarının yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla “Sözlükbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruldu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sözlükbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sözlükbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin faaliyetlerine, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Yönetmelikte merkezin amacı; “Basılı ve elektronik sözlük çalışmalarına teorik katkıda bulunmak, basılı ve elektronik sözlük uygulamaları yapmak, yapılan araştırmaları ve araştırmacıları desteklemek, bilgi üretimini sürekli hale getirmek, üretilen bilginin dolaşımını ve paylaşımını sağlamak, bu konuda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak sözlükbilimi çalışmalarının yaygınlaştırılmasını sağlamak” olarak belirtildi.   

-“MERKEZİN FAALİYET ALANLARI”-

Merkezin faaliyet alanları ise şöyle:

“-Sözlükbilimi alanında özellikle teorik yayınlar yapmak ve bilimsel çalışmaları desteklemek.

-Sözlükbilimi alanında ulusal ve uluslararası bilimsel etkinlikler düzenlemek. Resmi ve özel kurum, kuruluş ve kişilerle irtibata geçerek birlikte çalışma alanlarını araştırmak ve her türlü bilimsel ve kültürel etkinlikler yapmak.

-Disiplinler arası çalışmayla değişik bilim dalları için basılı ve elektronik sözlük uygulamaları yapmak.

-Basılı ve elektronik sözlük kütüphanesi oluşturmak. Bu konuda Üniversitenin merkez kütüphanesi ile işbirliği içinde olmak.

-Sözlükbilimi alanında dünyada öne çıkmış makale, bildiri, kitap ve diğer temel yayınları tercüme etmek ve yayınlamak.

-Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan sözlükbilimi araştırma merkezleriyle bilimsel iş birliğine gitmek.

-Sözlükbilimi alanındaki her türlü bilimsel yayın ve etkinlikleri kamuoyuyla paylaşmak.

-Sözlükbilimi alanında süreli veya süresiz bilimsel dergi ve bülten yayınlamak.

-Kısa, orta ve uzun vadede geliştirecek projeler hazırlamak, kadrolar değişse de Merkezin kesintisiz ve sürekli çalışmasını temin etmek.

-Üniversitede konuyla ilgili ödev, bitirme tezi, proje, araştırma, yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapılmasını sağlamak ve desteklemek.

-Sözlükbilimi alanında araştırma ve inceleme yapan yurt dışındaki benzer kuruluşlar ile yurt içindeki öğretim kurumları, kamu tüzel kişileri ve bilim insanları ile iş birliğinde bulunmak ve onların yapacağı çalışmaları takip ve teşvik etmek.” (ANKA)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv