Haber Detayı
30 Mart 2016 - Çarşamba 11:07 Bu haber 8910 kez okundu
 
TERÖR TURİZMİ VURDU, BÜYÜME TEHLİKEYE GİRDİ
TURİZM Haberi


Dünya çapında gerçekleşen terör olayları turizme büyük darbe vurdu. Sadece Türkiye’de değil, son terör saldırılarında turistik bölgeleri hedef alınan Fransa, Belçika ile Mısır, Endonezya, Tayland ve Tunus da düşen turizm gelirlerinden olumsuz etkilendi. Turizmde yaşanan kayıpların dünya ekonomisine etkilerini değerlendiren Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, bu tabloya bazı salgın hastalıkların da eklenmesiyle zaten sıkıntılı olan dünya büyümesinin daha da zora girebileceğini belirtti.

Turizmde yaşanan kayıpların dünya ekonomisine etkilerini değerlendiren Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, bu tabloya bazı salgın hastalıkların da eklenmesiyle zaten sıkıntılı olan dünya büyümesinin daha da zora girebileceğini söyledi. Turizm sektörünün sadece Türkiye ekonomisine katkı sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda küresel büyüme oranını da önemli ölçüde desteklediğini vurgulayan Gözgör, “Turizm sektörünün 2015 yılında Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya oranı yüzde 4,7 oldu. Öte yandan turizm sektörü 2014 yılında 580 bin kişilik istihdam sağlarken, 2015 yılında ise bu sayı yaklaşık 615 bin kişiye yükseldi. Toplam istihdamın yaklaşık yüzde 2,3’nü ise turizm sektörü oluşturuyor. Dünya Turizm konseyi, 2025 yılına kadar turizm sektörünün Türkiye büyüme oranının içindeki payının yüzde 11,6 olmasını bekliyor. Ancak, son zamanlarda Turizm sektörü küresel olarak yaşanan terör olaylarından ve Rusya ile yaşanan uçak krizinden olumsuz etkileniyor” dedi.

Türkiye’yi en çok ziyaret eden ülke vatandaşlarının başında Almanya, Rusya, İngiltere ve Gürcistan geldiğini hatırlatan Gözgör, Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası bu ülkeden gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 düştüğünü belirtti. Gözgör, “Kültür Turizm Bakanlığının verilerine göre bir Rus turisti ortalama 800 Dolar harcıyor. Yaklaşık 830 bin kişi azalan turist sayısı sonrası elde edilen gelirin yaklaşık 700 milyon Dolar azaldığını söyleyebiliriz. Turizm acenteleri ve otel sahipleri Rusya’dan gelen turist sayısının 2 milyon azalmasını bekliyor. Böyle bir senaryo olması halinde Rusya’dan elden edilen turizm gelirinin tahminen 1,6 milyar dolar azalması anlamına gelebilecektir” ifadelerini kullandı.

-“TURİZM DÜNYA’NIN BÜYÜME ORANINI DA ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR”-

Turizm sektörünün Dünyanın Gayrisafi Yurtiçi Hasılasına da önemli katkılarda bulunduğunu kaydeden Gözgör, “2015 yılında seyahat ve turizm sektörünün Dünya’nın büyümesine 7,2 trilyon dolarlık katkı sağladı. Bu aynı zamanda dünya GSYİH’nın yüzde 9,8’ne denk geliyor. Seyahat ve Turizm sektörü 2015 yılında yüzde 3,1 büyüme yaşarken, dünya turizm konseyi 2016 yılında bu oranının yüzde 3,5 olmasını bekliyor. Ancak, küresel anlamda Turizm sektörünü olumsuz etkileyecek gelişmeler yer alıyor. Bu gelişmelerin başında terör saldırıları geliyor. Önemli turizm yerleri olan Fransa, Belçika, Mısır, Endonezya, Tayland ve Tunus gibi ülkeler bu sorunla mücadele ediyor. Terör saldırılarının yanı sıra salgın hastalıklarda turizmi olumsuz etkiliyor. Afrika’da başlayan Ebola virüsü, Kore’de bulunan Mers ve en son Güney Amerika’da ortaya çıkan Zika, turizme darbe vuruyor. Dünya Turizm konseyi yaşanan endişeler nedeniyle Turizmin Dünyanın büyüme oranına katkısının sınırlı yükselerek yüzde 3,3 olmasını ön görüyor” dedi.

-“DÜNYA’NIN ZAYIF BÜYÜME SORUNU DEVAM EDECEK”-

Başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin zayıf büyüme sergilemesi ve güçlenen ABD dolarının küresel olarak büyüme oranlarını olumsuz etkilediğini belirten Gözgör, “Hong Kong, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeler dolara karşı sabit kur rejimi uyguladıkları için bu ülkelere seyahat etmek daha pahalı oluyor. Bununla birlikte yaşlanan dünya nüfusuyla birlikte artan tasarruf oranları ve düşük harcama büyüme oranlarının zayıf kalmasında etkili oluyor. Küresel olarak büyüme sorunu yaşayan dünya ülkelerine bir darbede turizm sektöründen vurulması halinde genişleyici başta para politikası olmak üzere ekonomiyi teşvik edecek araçların kullanılması uzun süre devam edecektir” dedi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TERÖR, TURİZMİ, VURDU,, BÜYÜME, TEHLİKEYE, GİRDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv