Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 23:04 Bu haber 3336 kez okundu
 
TOPBAŞ'TAN SONRA BÜYÜK İDDİA
İLLERDEN Haberi


 

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasıyla ilgili, "Kadir Bey İstanbul beyefendisi gibi İstanbul'a hizmet etti. Aldığı kişisel bir karardır. Bunu sorgulamanın bulanık suda balık avlamak gibi yanlış olduğunu düşünüyorum. Kimseye buradan ekmek çıkmaz. Saygı duymamız gerekir." dedi.

Türkiye'deki bin 397 belediye başkanından 884'ünün AK Partili olduğunu ifade eden Kaya, "Belediye başkanlarımızın kendilerine ait aldıkları kararlar oluyor. Kadir Abi, biz onu abi olarak biliyoruz. Beş yıl Beyoğlu Belediye Başkanlığı, 20 yıla yakın da İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptı. 20 yıldır İstanbul'a hizmet veren bir insan. Kişisel tercihinden dolayı böyle bir karar aldı. AK Parti ailesi olarak saygı duyuyoruz. Kendisini aradım tebrik ettim. 'Partimin hukukunu korumak benim onurumdur.' dedi. Aldığı kararın hem kendisi hem İstanbul hem de partimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum." diye konuştu. 

İstifa eden Kadir Topbaş rekorla bıraktı

 AK Parti'nin 11 milyon üyesi ile Mart 2019 ve Kasım 2019 seçimleri için hep birlikte koştuğunu ifade eden Kaya, Kadir Topbaş'ın da bu süreçlerde kendileriyle birlikte olacağını söyledi. 

VALİ BELEDİYE MECLİSİNİ TOPLANTIYA ÇAĞIRACAK

Kaya, Topbaş'ın istifasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesine yeni bir başkan seçileceğini vurgulayarak, İstanbul Valisi Vasip Şahin'in 10 gün içinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisini toplantıya çağıracağı bilgisini verdi.

 

Kaya, şöyle devam etti: "Bu toplantıya bütün meclis üyeleri ve belediye başkanları katılacaklar. Birinci ve ikinci oturumda üçte iki çoğunlukla belirlenen adaylar yarışacak ve seçim yapılacak. Üçüncü turda ise salt çoğunluk dikkate alınarak bu süreç gerçekleşmiş olacak. Bu süreçte AK Parti'nin 25 belediye başkanı ve 154 meclis üyesi ile önce istişare yapacağız. Bu istişarelerimizi, milletvekillerimiz ve parti teşkilatlarımızın üst kademeleriyle değerlendirdikten sonra son olarak da Cumhurbaşkanımız ile yapacağız ve böylece İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımızı seçmiş olacağız. İnanıyorum ki AK Partili bir arkadaşımız olacaktır. Seçilecek belediye başkanı Mart 2019'a kadar İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olarak görev yapacaktır. Herhangi bir vekalet süreci olmayacak. Yeni seçilecek belediye başkanı, kalan 18 aya yakın süreyi tamamlayacak." 

GÜMÜŞDAĞ İDDİALARI

Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Belediye Meclis Üyesi ve Medipol Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın isminin geçmesine ilişkin, "Meclis üyelerimizin her birinin büyükşehir belediye başkanlığı yapacak donanımda olduğuna inanıyoruz. Ancak kimin olacağıyla ilgili bugün bir şey söylememiz mümkün değil. İstanbul'un 39 ilçesindeki meclis üyelerimiz ya da 25 belediye başkanımızdan hangisi uygun görülüyorsa parti kademesi onu değerlendirecek." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TOPBAŞ'TAN, SONRA, BÜYÜK, İDDİA,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Yaptığını öven, yaptığını yıkar.


Shakespeare
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv