Haber Detayı
27 Şubat 2015 - Cuma 14:34 Bu haber 9632 kez okundu
 
TURİZM SEKTÖRÜNDE YÜZDE 9’LUK ARTIŞ
TURİZM Haberi


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,  Ocak ayında yabancı ziyaretçi sayısında 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir artış gerçekleştiğini bildirdi. Bakan Çelik, geçen yılın Ocak ayında 1 milyon 146 bin 815 olan yabancı ziyaretçi sayısının, bu yılın Ocak ayında 1 milyon 250 bin 941’e ulaştığını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ocak ayı Giriş Çıkış Yapan Yabancı ve Vatandaşları açıkladı.  Buna göre, yılın ilk ayında yabancı ziyaretçi sayısında 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir artış gerçekleşti. Geçen yıl Ocak ayında 1 milyon 146 bin 815 olan yabancı ziyaretçi sayısı, bu yılın Ocak ayında 1 milyon 250 bin 941’e ulaştı.

2015 Ocak’ta Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise zirvede 115 bin 993 kişiyle Almanya var. Gürcistan 108 bin 47 kişiyle ikinci, Bulgaristan ise 99 bin 57 kişiyle üçüncü sırada.

Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği iller sıralamasında ise tüm zamanların ve her iklimin değişmez destinasyonu İstanbul ilk sırada. Ocak ayında İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı 692 bin 401. Sıralamada, 151 bin 395 ziyaretçiyle Edirne, 108 bin 753 ziyaretçiyle de Artvin İstanbul’u takip ediyor.

Bakan Çelik yaptığı açıklamada, küresel ve bölgesel sıkıntılara karşın Türk turizm sektörünün 2015’in ilk ayını artışla tamamladığını belirterek, şunları kaydetti:

“2015 yılının ilk rakamları, son dönemdeki çevresel faktörlerin Türk turizm sektörünü zora sokacağına ilişkin açıklamaların asılsız olduğunu bir kez de verilerle ortaya koydu.  Bir dünya markası olma yolunda basamakları hızla çıkan Türk turizminde, her yıl bir öncekine göre yabancı ziyaretçi sayısında ve kalitesinde artış yaşanıyor.

2015 yılının ilk rakamları, son dönemde çevresel faktörlerin Türk turizm sektörünü zora sokacağına ilişkin açıklamaların asılsız olduğunu bir kez de verilerle ortaya koydu, inancımız odur ki yıl boyu bu artış kendini katlayarak sürecek.

Klasik, kalıplaşmış turizm anlayışını geride bırakarak alternatif turizmde de cazibe merkezi olan Türkiye’nin, belirli sezonlarla değil, her sezon yüksek doluluk oranını yakalaması için ufkumuzu açık tutuyoruz. Potansiyelimiz doğrultusunda sektördeki mevcut çalışmalarımızı daha da güçlendirerek, gündeme aldığımız yeni projelerle başarımızı katlamayı planlıyoruz.” 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv