Haber Detayı
14 Aralık 2016 - Çarşamba 14:29 Bu haber 4434 kez okundu
 
TÜRK DOĞAL TAŞLARI 2017’DE 40 MİLYON TL BÜTÇE İLE DÜNYAYA TANITILACAK
BİLİM Haberi


İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, 2017 yılında 40 milyon TL bütçe ile Türk doğal taşını dünyaya tanıtacaklarını belirterek, “Üç yıl önce 2,2 milyar dolar ile tavan yaptığımız ihracat rakamını geçmek istiyoruz. Hedef dünyadaki doğal taşın yüzde 25’ini satmak” ifadelerini kullandı.

İMİB, doğal taş sektöründe bu yıla ilişkin değerlendirmeleri ve 2017 yılı hedeflerini açıkladı. İMİB Başkanı Kahyaoğlu, 2017 yılında 40 milyon TL bütçe ile Türk doğal taşını dünyaya tanıtacaklarını, bu kapsamda 2017 yılını dünyada “Türk doğal taşı tanıtım yılı” ilan ettiklerini belirterek, “Bir ay içinde hayata geçecek mobil uygulamada dünyadaki herhangi bir mimar elindeki taş numunesini telefonuna okutacak. Taşı Türkiye’de üreten firmayı bulup temasa geçebilecek” ifadelerini kullandı. Kahyaoğlu, yeni projelerle 2,2 milyar doları geçeceklerini, bu projelerle dünyanın her yerine ayak basmayı hedeflediklerini kaydetti.

-2017 DÜNYA TÜRK DOĞAL TAŞLARI YILI İLAN EDİLDİ-

Kahyaoğlu, 2017 yılında tanıtıma yönelik hem yurt içi hem de yurtdışında bir dizi projeyi hayata geçireceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Dünya doğal taş ithalatından en büyük alan Çin ve Hindistan ile üç kez Türkiye İşbirliği Zirveleri gerçekleştireceğiz. Çin, ABD, Avustralya, Katar, Brezilya, Dubai, Suudi Arabistan, İtalya, Kanada ve Fransa gibi ülkelerde fuarlara katılacağız. Bu ülkelere aynı şekilde ticari heyet ziyaretleri yapılacak. Yine Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Türkiye Ticaret Merkezleri kurulması projemiz var Milano Tasarım Haftası’nda ürünlerimiz sergilenecek. Ağustos ayında 400 yabancı alım heyetini Türkiye’de ağırlayacağız. Bu yıl 6 Ur-GE projesi yürütüyoruz, 2017 yılında bu sayıyı 10’a çıkaracağız. Veri tabanındaki tüm veriler kullanılarak anlık olarak Türk Doğal Taşları Kitabı ve yine tüm doğal taşların ilgili 3D modelleme yazılımlarında kolaylıkla kullanılabilmesi amacıyla Türk Doğal Taşları Kütüphaneleri hazırlanacak. Kamuoyu oluşturma çalışmaları kapsamında hali hazırda Bakanlıklardan Valilere Çevre ve Orman Müdürlüklerinden üniversite ve kaymakamlıklara gönderdiğimiz Natura dergisinden bu kez 7 bin tane bastırıp madencilik yapılan ya da potansiyel olan köylerin muhtarlarına göndereceğiz.”

-MİMARLAR TÜRK DOĞAL TAŞINA CEP TELEFONU KADAR YAKIN OLACAK-

Kahyaoğlu, bir ay içinde uygulamaya alacakları mobil uygulamasına ilişkin, “Dünyadaki herhangi bir mimar elindeki taş numunesini telefonuna okutarak, Türkiye’de taşın benzerini ya da kendisini bulabilecek. O taşı hangi firmanın ürettiğini görüp temasa geçebilecek” bilgisini paylaştı. Uygulamanın Türk doğal taşlarının içinde bulunduğu renk, cins, firma ve bulunduğu şehre göre tasnif yaptığını bildiren Kahyaoğlu, “İçinde arama seçeneğinin de olduğu uygulama Çince, Arapça, İtalyanca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere farklı dillerde menüye sahip olacak” açıklamasında bulundu.

-İMİB 1 MİLYON METREKARE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI BAŞLATTI-

Kahyaoğlu ayrıca ağaçlandırma projesi de başlattıklarını ifade ederek, projeyi şöyle açıkladı:

“Çevreci madencilik adına hatalarımız ve eksikliğimiz olabilir. Gidermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda İMİB olarak mermer ocakları ve çevresinde 1 milyon metrekare ağaçlandırma çalışmasına başladık. Örneğin bir firmaya 20 bin metrekare için fidan vereceğiz. Firmalar bakmak, sulamak ve foto göndermek zorunda. İMİB olarak fidanları verip gitmeyeceğiz. Takibini yapacağız.” 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜRK, DOĞAL, TAŞLARI, 2017’DE, 40, MİLYON, TL, BÜTÇE, İLE, DÜNYAYA, TANITILACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv