Haber Detayı
20 Temmuz 2015 - Pazartesi 09:59 Bu haber 14030 kez okundu
 
TÜRKİYE’YE NE KANUN NE KAMPANYA İŞLİYOR: DÜNYADA EN FAZLA SİGARA İÇİLEN 8’İNCİ ÜLKE
SAĞLIK Haberi


 

 

 

 

ANKARA(ANKA) – Türkiye alınan zecri önlemlere, çıkarılan ağır kanunlara ve milyonlarca lira harcanan kampanyalara karşın “en tiryaki 10 ülke” sıralamasından çıkamıyor. Türkiye 2014’te en fazla sigara içilen ülkeler sıralamasında 8’inci oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde büyük önem verdiği sigarayla mücadele istenen sonucu vermedi. Uygar ülkelerde sokakta hatta evde yasaklanan sigara ve işyerlerine, konut, alan ve sokaklara oluk oluk çöken dumanı, Türkiye’deki hükümranlığını sürdürüyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun internet sitesinde 2014’ün en fazla sigara tüketen ülkeleri sıralandı. Buna göre sadece 10 yıl önce Avrupa’nın büyük şehirlerinde bar, restoran hatta metro otobüs içinde ellerinde sigarayla insanlar görmek mümkündü. Bir numaralı kanserojen olduğu ortaya çıktıktan sonra Batı Avrupa’da sigaraya indirilen büyük darbe alışkanlıkları büyük ölçüde değiştirdi. Ancak Avrupa uygulaması Türkiye’den farklı oldu, getirilen ağır cezalar ayrım gözetmeden ve ertelemeye tabi tutulmadan uygulandı, ayrıca toplum sigara karşıtı kampanyalara bizzat temiz hava soluma hakkını savunmak suretiyle katıldı.

Batıda tütün tüketiminin azalmakta olduğu görülse de yeni araştırmalar gelişmekte olan dünyada tüketim artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada sigara içen 1 milyar insanın yüzde 80’i geri kalmış ülkelerde ya da orta gelirli ülkelerde bulunuyor.

Çin’de sigara içenlerin toplamı, diğer tüm düşük ve orta gelirli ülkelerdeki sigara içenlerin toplamından daha fazla. Bununla mücadele için Çin hükümeti varolan sigara yasaklarını hiçbir taviz vermeden uygulamayı kararlaştırdı ve yasağı ağır para cezalarıyla güçlendirerek ve Beijing’de sigaraya kamusal alanda tam yasak koyarak destekledi.

2014’te 5.8 trilyon sigara içildi. Dünyanın en fazla sigara içen ülkeleri şöyle: 1) Çin, 2) Rusya, 3) ABD, 4) Endonezya, 5) Japonya, 6) Almanya, 7) Hindistan, 8) Türkiye, 9)Güney Kore, 10) Vietnam.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv