Haber Detayı
22 Kasım 2017 - Çarşamba 16:48 Bu haber 2294 kez okundu
 
TÜSİAD Başkanı: Yüzde 6 büyüyeceğiz
EKONOMİ Haberi


 

Başkan Bilecik, ' 2017' nin sonu itibarıyla büyüme tahmini ne olur diye bakınca, yüzde 6, hatta bir miktar üzerinde kapanan bir yıl olur' dedi.

 

Başkan Erol Bilecik gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı. Dövizin inanılmaz derecede yükselişi kadar inmesinin de iş dünyası için iyi bir şey olmadığını belirtti.

Baktığınız zaman temel olarak iki göstergeyi paylaşmak isterim.

Bunlardan bir tanesi tamamıyla konjonktürel, dış dünyadan kaynaklanan kısmı. Öncelikle Fed'in faizleri artıran politikalara devam ediyor olması, 2018 yılında da buna devam edecek olmaları, nihayetinde yabancı sermayenin bir miktar gelişmekte olan ülkelerden, özellikle Amerika'ya, gelişmiş ülkelere doğru bir hız kazandığı dönem yaşıyoruz. Özellikle kur hareketi ve doların yukarıya doğru çıkmasının temel göstergelerinden biride bu diyerek konuşmasına şöyle devam etti;

''Birde içeriye bakmamız gerekir''

İçeride de özellikle AB ülkeleriyle, Amerika'yla yaşanan gerilimler, bir anlamda dış politika tutumumuz da gerçekten döviz hareketinin artmasını sağlayan nedenler oldu." dedi.

"Merkez Bankasında bir eksiklik yok"

Merkez Bankasında liyakat anlamında en ufak bir eksiklik olmadığını ifade eden Bilecik, "Merkez Bankası siyasi iklimden daha bağımsız, bir miktar daha cesur olarak para politikalarını sıkı uygulaması gerekir. Faizleri düşürmesi gerekiyorsa düşürmeli, artırması gerekiyorsa artırmalı." şeklinde konuştu.

"3. çeyrek büyümesi ile buluşacağız "

Bilecik, "TÜSİAD olarak görüşümüz yüzde 8,5, hatta yüzde 9'lar bazında bir 3. çeyrek büyümesi ile buluşacağız diye düşünüyoruz." dedi.

"Büyüme yüzde 6 altının üstünde olacak"

"2017'nin sonu itibarıyla büyüme tahmini ne olur diye baktığımız zaman, yüzde 6, hatta bir miktar üzerinde kapanan bir 2017 yılı olacak." dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜSİAD, Başkanı:, Yüzde, 6, büyüyeceğiz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Namus görünmez bir cevherdir; çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler.


Shakespeare
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv