Haber Detayı
19 Ocak 2017 - Perşembe 11:53 Bu haber 5494 kez okundu
 
UNICEF: SURİYELİ MÜLTECİ ÇOCUKLARIN YARISI OKULA GİDEMİYOR
EĞİTİM Haberi


BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, kayıt oranlarındaki büyük artışa rağmen Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocukların yüzde 40’ından fazlasının okula gidemediğini bildirdi.
UNICEF'ten yapılan açıklamaya göre Türkiye, dünyada en çok çocuk mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Bu çocukların yaşama tutunmalarını sağlayan tek imkân ise eğitim.

Türkiye, 19 Ocak 2017 – Türkiye’deki okullara kayıtlı olan Suriyeli mülteci çocuk sayısı yaklaşık yarım milyona ulaştı. Geçen sene Haziran ayından bu yana kayıtlarda yüzde 50 oranında bir artışa rağmen okul çağındaki çocukların yüzde 40’tan fazlası (380 bin mülteci çocuk) hâlâ okula gidemiyor.

UNICEF’in Türkiye’nin güneydoğusunda yürüttüğü çalışmaları incelemek için Türkiye’ye gelen UNICEF İcra Direktörü Yardımcısı Justin Forsyth ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada “Suriye krizinin başlangıcından bu yana okula giden Suriyeli çocuk sayısının ilk kez okula gidemeyen çocuk sayısını aştığını” söyledi. Forsyth açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye bu büyük başarısı için övgüyü hak ediyor. Ancak daha fazla kaynak sağlanmadığı takdirde, Suriyeli çocukların ülkelerini yeniden inşa etmek için ihtiyaç duydukları becerilerden yoksun bir ‘kayıp kuşak’ oluşturmaları riski ile karşı karşıyayız.”  

Türkiye, 1,2 milyonu aşkın mülteci çocukla dünyada en çok mülteci çocuğa ev sahipliği yapan ülke konumunda.

UNICEF, Türkiye Hükümeti ile ortak yürüttüğü çalışmalarla eğitim sistemlerinin güçlendirilmesi ve erişimin artırılması ile birlikte Suriyeli ve en zor koşullarda yaşayan Türkiyeli çocuklar için kapsayıcı eğitimin kalitesinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

UNICEF, 2013 yılından bu yana yaklaşık 400 okulun inşa edilmesine, yenilenmesine ya da yeniden donatılmasına yardımcı oldu ve 20 bine yakın Suriyeli gönüllü öğretmene eğitim verdi. Bugün itibariyle yaklaşık 13 bin öğretmen aylık teşviklerden yararlanıyor. Suriyeli çocukların da çocuklarını okula göndermeleri ve okuldan almamaları için ailelere nakit yardım sağlanmasının öngörüldüğü bir ulusal programa dahil edilmesi yönünde çabalar devam ediyor.

Bölgede toplam 2,7 milyon Suriyeli çocuk okula gidemiyor. Bu çocukların büyük bölümü, çatışmaların altıncı yılını doldurmaya yaklaştığı ve savaştan büyük hasar gören Suriye’de yaşıyor. Yaklaşık 300 bin çocuk Suriye’de kuşatma altında olan 15 bölgede, 700 bini IŞİD kontrolü altındaki bölgelerde olmak üzere 2 milyon çocuk da çatışmalar ve erişim kısıtlamaları yüzünden temel insani yardımların ulaştırılamadığı bölgelerde bulunuyor

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: UNICEF:, SURİYELİ, MÜLTECİ, ÇOCUKLARIN, YARISI, OKULA, GİDEMİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır, yok eder…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv