Haber Detayı
09 Temmuz 2016 - Cumartesi 16:43 Bu haber 18330 kez okundu
 
UNESCO DÜNYA MİRAS KOMİTESİ 40 TOPLANTISI TÜRKİYE'de
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nün Dünya Miras Komitesi toplantısı, 10-20 Temmuz 2016 tarihleri arası İstanbul'da düzenleniyor.
TÜRKİYE KONUŞUYOR Haberi


Türkiye’nin kurucu 20 devletten biri olduğu UNESCO’nun en önemli ana etkinliklerinden biri olan hükümetler arası nitelikteki 40. Dünya Miras Komitesi toplantısı, 10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

11 gün sürecek komitenin yoğun gündemi çerçevesinde, dünya genelinde Liste’ye kayıtlı bulunan 1031 alandan 156’sının koruma durumu raporları incelenecek, Tehlike Altındaki Dünya Miras Listesi’nde bulunan alanların mevcut durumları ele alınacak, ayrıca, Türkiye’den de 10 yeni alanın kaydedileceği Geçici Liste gözden geçirilecek.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıt için dünya genelinde sunulan 29 yeni adaylık dosyası arasında, Türkiye’nin sunduğu Ani Arkeolojik Alanı başvurusu da yer alıyor.

Komite toplantısına, üye ve taraf devlet temsilcileri, üst düzey UNESCO yönetimi ve UNESCO’nun tüm danışma organları yetkilileri, kültürel ve doğal miras uzmanları ve akademisyenler dahil olmak üzere 2000’e yakın katılımcının iştirak etmesi bekleniyor.

-PTT’DEN TOPLANTIYA ÖZEL ANMA PULU-

Öte yandan, PTT, İstanbul’da düzenlenecek toplantı anısına “UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturum, İstanbul, Türkiye 2016” konulu anma pulu ve ilkgün zarfı hazırladı. Pul, zarf ve içerisinde söz konusu ürünlerin ve seri numaralı anma bloğunun yer aldığı pul portföyü de yarın tedavüle sunulacak. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: UNESCO, DÜNYA, MİRAS, KOMİTESİ, 40, TOPLANTISI, TÜRKİYE'de,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Dine hizmet ederken müspet hareket etmek ve menfi hareketlerden kaçınmaktır.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv