Haber Detayı
01 Haziran 2016 - Çarşamba 15:13 Bu haber 14285 kez okundu
 
“YILDA 100 BİN KİŞİ SİGARA BAĞLANTILI NEDENLERDEN HAYATINI KAYBEDİYOR”
SAĞLIK Haberi


Sağlık Bakanlığı, Yeşilay ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işbirliğiyle 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde düzenlenen etkinlikte, Sağlık Bakan Yardımcısı Baha Öğütken, “Türkiye'de, yılda 100 bin kişi sigara bağlantılı nedenlerden hayatını kaybediyor. Biz bunların azalması için gerekli tedbirleri alıyoruz, almaya devam edeceğiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı, Yeşilay ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işbirliğiyle 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde Ankara’da bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Baha Öğütken, konuya ilişkin, “Türkiye'de, yılda 100 bin kişi sigara bağlantılı nedenlerden hayatını kaybediyor. Biz bunların azalması için gerekli tedbirleri alıyoruz, almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Müsteşar Eyüp Gümüş ise geçen yıl 2 milyon 600 bin denetim yaptıklarını ve yaklaşık 132 milyon lira ceza kesildiğini bildirdi.

-YEŞİL DEDEKTÖR UYGULAMASI TANITILDI-

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ise, Yeşil Dedektör uygulaması ile dumansız hava sahasının korumasına ve denetim etkinliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti.

Konuşmaların sonunda, Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan, “Yeşil Dedektör” mobil uygulaması kamuoyuna tanıtıldı. Ortak kullanıma açık alanlarda ve sigara yasaklarının uygulanması gereken yerlerde sigara içildiğini tespit eden vatandaşlar, cep telefonlarına indirecekleri uygulama ile ihlal bildiriminde bulunabilecekler ve kimlik bilgileri belirtilmeyecek. Şimdilik İstanbul'da başlatılan bu uygulamanın, çok yakında tüm Türkiye'de hayata geçirileceği açıklandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “YILDA, 100, BİN, KİŞİ, SİGARA, BAĞLANTILI, NEDENLERDEN, HAYATINI, KAYBEDİYOR”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Adını aşk koymuşlar."


Yunus Emre
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv