Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 16:36 Bu haber 2733 kez okundu
 
Yapılaşma Sorunu O partiye dayanıyor
EKONOMİ Haberi


Türkiye için olası bir depremde yıkım riski taşıyan bölgelerin başında 1994 öncesi kaçak yapılaşmaya izin verilen noktalar geliyor. İstanbul’da 1 milyon 350 bin kaçak yapının 94’ten önce yapıldığı biliniyor.

CHP döneminde yapılan kaçak yapıların temizlenmesi ve şehirlerin geleceğinin kurtarılması amacıyla kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,ın Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde söylediği “İstanbul’a ihanettik sözleri” üzerinden son günlerde algı operasyonu yapılıyor.

Geçmişe biraz göz atacak olursak, 27 Mart 1994'te Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde sokak başlarında çöp dağları görülüyor, Haliç ve sokaklar kokudan geçilmiyor, susuzluk sorunu yaşanıyordu. Çevre kentlerdeki Melen ve Istıranca gibi kaynaklardan boru hatlarıyla su getirilerek şehrin su sorunu çözüldü. 'Toprakla doldurulsun' denilen Haliç’in çamuru borularla vakumlanarak Alibeyköy'deki taş ocaklarına aktarıldı. 2B olarak görünen arazilerden yol kenarlarındaki boşluklara kadar birçok alan ağaçlandırılarak yeşil oranı artırıldı.
Kaçak yapılar yapılırken CHP vardı

İstismar edilen öz eleştiri üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı  Mehmett Özhaseki, İstanbul’da 1 milyon 350 bin kaçak yapının 1994’ten önce yapıldığını hatırlattı.

“Kaçak yapılırken kim vardı? 94 öncesi 4 dönem CHP vardı. Gecekonduların 1960’daki sayısı 79 bin. 94’e gelindiğinde 640 bin. Bir bu kadar da kaçak yapı var. Yani 1 milyon 350 bin yapı 94’ten önce, Tayyip Bey’in belediye başkanlığından önce kaçak ve gecekondu olarak yapıldı”diye açıklama yapan Özhaseki sözlerine şöyle devam etti;

“Şimdi bizim yıkıp temizlemeye çalıştığımız, depremde başımıza bela olacak, ‘aman ha’ diye ağladığımız yer var ya işte bu sizin yaptırdıklarınız. Evet CHP’nin döneminde yapılanlar” dedi.

Öte yandan olası bir depremde can ve mal kaybının en çok 94 öncesi yapılan binalarda ve kaçak yapıların çoğunlukta yer aldığı bölgelerde olması bekleniyor. Bu nedenle de hükümet tarafından şehirlerin geleceğini kurtarmak amacıyla kentsel dönüşüm çalışmaları yapılıyor.

Yeni Şafak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yapılaşma, Sorunu, O, partiye, dayanıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Özlü Sözler
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv