Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 15:46 Bu haber 418 kez okundu
 
YARGITAY BAŞKANI CİRİT: ADALETTEN BAŞKA BORCUMUZ BULUNMAMAKTA
Haberi


Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, FETÖ yargılamalarına değinerek, “Emanete ihanet ederek, kamu görevini ve özellikle yargı yetkisini belli bir örgütün amaçları doğrultusunda kullananlara adaletten başka bir borcumuz bulunmamaktadır. Bu kişilerin, adil bir şekilde yargılanması, hukukumuzda öngörülen cezalara çarptırılması ve sarsılan kamu düzeninin yeniden tesisi kuşkusuz sağlanacaktır” dedi.

Yeni adli yıl açılış töreni Yargıtay Konferans Salonu’nda düzenlendi. Törene Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yüksek yargı mensupları katıldı. Törende konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, gelecek yıl kuruluşunun 150. yılını kutlayacak olan Yargıtay’ın, fedakarca hizmet etmenin, toplumun yüksek adalet beklentilerine cevap vermenin haklı gururunu yaşadığını ifade etti. Yargıtay’ın en büyük hazinesinin üstün yetenekli, bağımsız, tarafsız, seçkin, adil ve fazilet timsali hukukçular olduğuna dikkat çeken Cirit, yönetimlerin yegane meşruiyet kaynağının hukuka uygunluk olduğunu kaydetti.

Adaletin toplum ile devlet arasındaki manevi bağ olduğunu, büyük medeniyetlerin adalet ile yükseldiğini, adalet güneşinin sönmesi ile yok olup gittiğine dikkat çeken Cirit, 16 büyük Türk devletinin de adalet üzerine yükseldiğini anlattı. Vicdan kavramına değinen Yargıtay Başkanı Cirit, “Yakın çevremizde ve dünyada sonu gelmeyen çatışmalar, savaşlar, yüzlerce göçmenin batan tekneleri ile kıyaya vurmuş cesetleri, açlık ve çocuk yaştaki askerlerin görüntüleri bu yüzyılda vicdandan ne kadar uzaklaşıldığını göstermektedir. Suriyeli Aylan bebek ve Arakanlı küçük Muhammed’in çamurlar içerisinde yatan cesedini gösteren fotoğrafı insanlığın terk ettiği vicdanının resmidir. Bu konuda Türkiye’nin aldığı sorumluluk ve Türk halkının yapmış olduğu maddi ve manevi fedakarlıklar başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyaya verilen bir vicdan dersi niteliğindedir. Bugün ülkemiz dünyanın vicdanını tek başına temsil etmektedir” dedi.

-“ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN DAVRANMALARINI BEKLİYORUZ”-

Anayasaya göre hakimlerin görevlerinde bağımsız olduğunu, anayasaya, kanuna, hukuka ve vicdanına göre hüküm verdiğine dikkat çeken Cirit, bir hakimin vicdan sahibi olması gerektiğini, yargı mensubunu üstün kılanın sadece hukuku uygulamasını emreden vicdanı olduğunu belirtti. Bu coğrafya üzerinde yaşayan insanlar arasındaki kültürel çeşitliliğin Türkiye’nin varlığının itici gücü olduğunun altını çizen Cirit, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına ilişkin çağdaş değerlere sıkı sıkıya bağlı kalındığı takdirde kültürel çeşitliliğin büyük bir zenginliğe dönüştürülebileceğini anlattı. Cirit, insanları dini inançlarından ve siyasi kanaatlerinden dolayı farklı görmemek gerektiğinin altını çizdi. Terörle mücadeleye de değinen Yargıtay Başkanı Cirit, demokrasinin önündeki en büyük engellerden birinin de terör olduğunu belirtti. Terör olgusunun, insan hakkı ve demokrasiler için tehdit oluşturduğunu anımsatan Cirit, “Teröre karşı, bireylerin, kurumların ve devletlerin birlikte mücadele etmeleri zorunluluktur. Terörle mücadelede bütün devletlere görev düşmekte olup devletler silah ve mühimmatın terör örgütlerinin eline geçmemesini önleyici tedbirler almak zorundadır. Bu önlemleri almamak, teröre açıkça destek vermekle eşdeğerdir. Ancak teröre destek veren ülkeler, bu silahların bir gün kendilerine çevrileceğini bilmelidir. Teröre doğrudan ve dolaylı destek veren ülkelerin, uluslararası sözleşmelere ve uluslararası hukuka uygun davranmalarını bekliyoruz. Ülkemizde terör dış destekli olarak varlığını sürdürmektedir. Hukuk devleti olarak terörle mücadelenin zorluğu bilinmektedir. Devletimiz hukuk kurallarından vazgeçmeden terörle mücadeleyi sürdürmekte ve sürdürecektir” dedi.

-“BİZİM GÖREVİMİZ, DUYGUYLA, COŞKUYLA, ÖN YARGIYLA DAVRANMAK DEĞİL”-

Türkiye’nin yaşadığı darbelere değinen Cirit, 15 Temmuz darbe girişimi sürecine kadar yargı teşkilatının iyi bir sınav veremediğini belirterek, “Özellikel HSYK yetkisini elinde bulunduran yüksek yargı mensuplarımız sanki ceza kanunda anayasal düzene karşı işlenen suçları yasaklayan hükümler yokmuş gibi gayri meşru fiillere sessiz kalmış, desteklemiş ve onlara meşruiyet kazandırmıştır. 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde ilk derece yargı teşkilatımızdan başlayarak, yargı kuruluşlarımız, HSYK ve Yargıtayımız hain darbe girişimine karşı kesin ve net tavır almış, halkımızın ve demokrasimizin yanında yer almışlardır. Yargı tarihi açısından bu bir ilktir” dedi.

Türk yargısının 15 Temmuz darbe girişimine karşı en etkili ve en cesur adımlar attığına dikkat çeken Cirit, “Emanete ihanet ederek, kamu görevini ve özellikle yargı yetkisini belli bir örgütün amaçları doğrultusunda kullananlara adaletten başka bir borcumuz bulunmamaktadır. Bu kişilerin, adil bir şekilde yargılanması, hukukumuzda öngörülen cezalara çarptırılması ve sarsılan kamu düzeninin yeniden tesisi kuşkusuz sağlanacaktır” dedi.

Cirit, FETÖ yargılamalarına ilişkin, “Bizim görevimiz, duyguyla, coşkuyla, ön yargıyla davranmak değil, Türk hukuk sisteminin son yıllarda geliştirdiği ve yükselttiği insan haklarına ilişkin standartlardan taviz vermeden objektif delillere göre karar vermektir” dedi.

-"SORUŞTURMALARDA GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASI ENGELLENİYOR"-

Firari FETÖ üyelerinin iade edilmemesinin soruşturmalarda gerçeklerin ortaya çıkmasını engellediğine dikkat çeken Cirit, “Adil yargılamadan söz eden uluslararası kuruluşların ve devletlerin öncelikleTürk adaletine yardımcı olmaları gerekir. Bir yandan şüphelileri iade etmeyerek adil yargılamaya engel olurken, diğer yandan adalet ve hukuk nutukları atanların samimiyetleri son derece sorunludur. Bu nedenle kanun kaçaklarını iade etmeyen, onları himaye eden devletlerin öncelikle kendilerinin hukuka saygı duymaları gerektiğini vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

-"YARGI MENSUPLARININ TERÖRİST FAALİYETLERİN ODAĞINDA OLMASI, YARGIYA OLAN GÜVENİ ELBETTE SARSACAK"-

Yargıtay Başkanı Cirit, Yargıdaki FETÖ yapılanmasını değerlendirerek, “Tamamen bir güven mesleği olan hakimlik ve savcılık mesleğini icra edenlerin yaklaşık 3’te birinin terörist faaliyetlerin odağında yer alması, halkın gözünde yargıya olan güveni elbette sarsacak bir durumdur. Toplumun en çok güven duyması gereken meslek mensuplarının bir terör örgütünün amaçları doğrultusunda hareket etme ihtimali dahi, tek başına bir toplumun şaşkınlık ve sarsıntı yaşamasına yeterlidir” dedi.

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına da değinen Cirit, toplumun yargıya güven duymadığı bir hukuk sisteminde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamayacağını, toplumun yargıya güven duymasının kendiliğinden oluşamayacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu konuda hiçbir şey yapmadan yargı sisteminin kendiliğinden düzeleceğini ummak ya da toplumun güven duygusunda olumlu gelişmeler beklemek büyük bir gaflettir. Toplumun yargıya güven duymasını sağlayacak bazı yöntemler ve araçlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri arasında yargı etiği ilkelerine uygunluk ve şeffaflık sayılabilir.”

Yargıtay’da şeffaflığın artırılmasına yönelik atılan adımları anlatan Cirit, iş yükü sorununa değindi.

Geçen yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı’nda yapıldığı için eleştirilerin hedefi olan adli yıl töreni, bu yıl yeniden Yargıtay Konferans Salonu’nda düzenlendi. 2016-2017 adli yıl açılış töreni ilk kez Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı’nda, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmıştı. Tören, Yargıtay tarihinin en büyük adli yıl açılış töreni olmuş, ilk kez bir Cumhurbaşkanı konuşmuştu. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YARGITAY, BAŞKANI, CİRİT:, ADALETTEN, BAŞKA, BORCUMUZ, BULUNMAMAKTA,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Özlü Sözler
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.