Haber Detayı
08 Ekim 2016 - Cumartesi 12:50 Bu haber 4916 kez okundu
 
YAT TURİZMİNDE YENİ DÖNEM: HAZİNE ARAZİLERİNDE YAT TESİSİ KURULABİLECEK
TURİZM Haberi


Maliye Bakanlığı yat turizminin gelişiminde önemli katkı sağlayacak bir tebliğ yayınladı. Hazine ve devlet arazileri üzerinde yat tesisleri ve deniz turizmine katkı sağlayabilecek diğer tesisler yapılabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan 373 sayılı Milli Emlak Tebliği devlet arazileri üzerine yeni yat tesislerinin kurulmasına  ilişkin hükümleri düzenledi.

Tebliğ Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ve Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler üzerinde yeni yapılacak yat limanları ile yatlara ve özel teknelere bağlama ve barınma hizmeti verecek yeni iskele, yanaşma yeri ve rıhtım niteliğindeki kıyı yapılarının yapılması amacıyla yatırımcılar lehine tesis edilecek irtifak hakkı ve verilecek kullanma izinleri hakkındaki işlemlere ilişkin usul ve esaslarla iş ve işlemleri düzenledi.

Maliye Bakanlığı Hazine taşınmazları üzerinde irtifak hakkı tesis edilmesi ve kullanma izni verilmesine ilişkin ihale işlemleri, ikinci fıkrada yer alan istisnalar dışında pazarlık usulüyle yapacak.

Yat limanı vs tesisi yapılması amacıyla talepte bulunulan alanların geri sahasında talep sahibi yatırımcının mülkiyetinde olan, yasal bir hakka istinaden fiilen kullanımında bulunan veya bu yatırımcıya daha önce Bakanlıkça kiralanan veya irtifak hakkı tesis edilen ya da kullanma izni verilen Hazine taşınmazı bulunması, bu alanların yapımı talep edilen tesis ile plan ve proje bütünlüğü taşıyor olması ve birlikte kullanılmasının zorunlu olduğunun tespit edilmesi durumunda talep sahibi yatırımcıya, doğrudan irtifak hakkı tesis edilebilecek ve kullanma izni verilebilecek.

Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde en fazla otuz yıla kadar irtifak hakkı tesis edilebilecek, Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerde ise en fazla otuz yıla kadar kullanma izni verilebilecek.

Verilen ve uzatılan inşaat sürelerinin toplamı beş yılı geçemeyecek.

Yatırımın fiziki gerçekleşmesinin yüzde ellisi tamamlanmadan irtifak hakkı ve kullanma izni sözleşmeleri ile şirket hisselerinin yüzde ellisinden fazlasının üçüncü kişilere devrine izin verilmeyecek. Ön izin sözleşmeleri devredilemeyecek ve bu sözleşmelere ortak alınamayacak. Ön izin sahibinin şirket olması halinde ön izin süresi içerisinde şirket hisseleri de aynı kurala tabi olacak.

Yat turizminde yatırımcı proje gereğince yaptığı veya yapacağı tesis ile ilgili her türlü izinleri yetkili mercilerden almak ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine uymak zorunda olacak. Bakanlık ve İdare, irtifak hakkı tesis edilen ve kullanma izni verilen taşınmazın üzerindeki yapı ve tesislerin yapımının ve kullanımının planına, projesine, sözleşmesine ve mevzuata uygunluğunu kontrol etmeye veya ettirmeye kılındı.

Yat tesisinin amacı dışında faaliyette bulunduğunun ve diğer hata veya noksanlıkların tespit edilmesi halinde, İdarenin de görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça belirlenecek süre içerisinde yatırımcı tarafından bu aykırılık, hata ve noksanlıkların giderilmesi zorunlu kılındı aksi taktirde sözleşme feshedilebilecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YAT, TURİZMİNDE, YENİ, DÖNEM:, HAZİNE, ARAZİLERİNDE, YAT, TESİSİ, KURULABİLECEK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Adem suretinde olan herkes adem değildir…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv