Haber Detayı
16 Mart 2015 - Pazartesi 14:24 Bu haber 4419 kez okundu
 
YEŞİL EKRAN KISA FİLM YARIŞMASI'NDA ÖDÜL KAFES'E
SANAT Haberi


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın düzenlediği  ve bu yıl ilki düzenlenen 125 filmin katıldığı "Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması"nı, Marmara Üniversitesi’nin “Kafes” adlı filmi kazandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması"nın Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine katıldı.Güllüce törende yaptığı konuşmada, çevrenin korunması ve sağlık alanındaki sorunları çözmeye çok büyük bir gayret harcadıklarını söyledi. Bakanlıktaki tüm çalışanların bu konuda çaba sarf ettiğini anlatan Güllüce, 2023 yılına kadar birçok projeyi hayata geçireceklerini ifade etti.

Güllüce, Türkiye'nin çevreyle ilgili yatırımları kendi kaynaklarıyla yürüttüğünü dile getirerek, “O yüzden de çevre yatırımları bir süre alıyor. Çok büyük paralar isteyen yatırımlar, bu çevre yatırımları. Tabii biz birçok sivil toplum kuruluşuyla çevre bilincinin oluşması için protokoller yaptık. Dün aklıma geldi. Bir de bunu yapmamız lazım. Çevreyi anlatan, çevrenin hassasiyetini anlatan çalışmalar yapılırken çevre matematiği ya da çevre aritmetiği diye bir şeyi de beraber anlatmak lazım. Yani şimdi talepleri dinlediğinizde, bakıyorsunuz ki 'ne kadar katrilyon veya kaç senede olur' hesaplanmadan yapılan talepler bunlar” dedi.

-“BİRAZ DAHA İŞİ SERTLEŞTİRECEĞİZ”-

Güllüce, çevre kirliliğinin önüne geçmek için bazı projeleri başlattıklarını anlatarak, "Biraz daha işi sertleştireceğiz. Öyle babasının tarlasını kirletmeyecek kimse. Affedersiniz, yani yok öyle. Biraz amiyane oldu ama bu toprakların, bu halkın denizini, kıyısını herkes istediği gibi kirletmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

İztuzu'yla ilgili çalışmaları üniversitelere bıraktıklarını dile getiren Bakan Güllüce, Muğla Sıtkı Koçman ve Pamukkale Üniversitelerinin, caretta carettalar üzerine bazı bilimsel çalışmalar yapacağını söyledi.

-"KAFES İSİMLİ FİLM, BİRİNCİLİĞİ KAZANDI”-

Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nca düzenlenen yarışmada, ön elemeden geçen 30 film, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk ile sanatçılar Türkan Şoray, Ediz Hun, Hülya Koçyiğit, Cihan Ünal ve Hakkı Ergök'ün yer aldığı jüri üyelerince değerlendirildi.

Üniversiteli gençler arasında çevre farkındalığını arttırmayı ve genç yeteneklerin sinema sektörüne katılımını sağlamayı amaçlayan yarışmada, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Elif Çakmak, Hilal Öz ile Özlem Tanrıverdi'nin çektiği  "Kafes" isimli film, birinciliği kazandı. Öğrenciler ödüllerini Bakan Güllüce'nin elinden aldı.

Yarışmada, ikinciliği "Enkaz", üçüncülüğü ise "Yeşil hikâye" adlı filmler aldı. Derece elde eden eserlere para ödülünün verildiği yarışmada, 8 katılımcıya mansiyon ödülü verildi. Ödül alan öğrenciler, jüri üyeleri Türkan Şoray, Ediz Hun, Cihan Ünal ve Hakkı Ergök ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ödül törenine, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, AK Parti Milletvekilleri Metin Külünk, Harun Karaca, Hüseyin Bürge, Şirin Ünal, Tülay Kaynarca, Feyzullah Kıyıklık ve davetliler katıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv