Haber Detayı
06 Eylül 2016 - Salı 16:27 Bu haber 9858 kez okundu
 
YÖK BAŞKANI SARAÇ AVRUPA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ
TÜRKİYE KONUŞUYOR Haberi


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığındaki heyet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk yükseköğretim sisteminde yaşanan gelişmeleri ve YÖK ile Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) ile ortak iş birliği alanlarını görüşmek üzere Avrupa Üniversiteler Birliğine ziyaret gerçekleştirdi.

YÖK’ten alınan bilgiye göre, Türkiye'den 63 üniversitenin üyesi olduğu, 47 ülkeden 839 üyesi bulunan ve AB'nin yükseköğretim odaklı politikalar geliştirilmesinde en önemli kurumu olarak gösterilen EUA'nın Brüksel'deki merkezinde düzenlenen toplantıda YÖK'ün darbe sonrası uluslararası faaliyetleri görüşüldü.

-FETÖ’YE KARŞI ALINAN ÖNLEMLERİ İÇEREN MEKTUP GÖNDERİLMİŞTİ-

YÖK tarafından, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından özellikle bin 577 dekanın istifasının istenmesine ve üniversitelerde açılan soruşturmalara yönelik yurtdışından gelen eleştiriler üzerine EUA, AB, Bologna Süreci İzleme Grubu gibi kurumların da olduğu 118 şemsiye kuruluşa, darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar ile FETÖ/PDY terör örgütüne karşı alınan önlemleri içeren mektup gönderilmişti.

YÖK, rektörlerden oluşturacağı ekipleri, uluslararası eğitim faaliyeti yürüten kurumlara heyetler halinde göndererek yurt dışındaki yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşları yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışmalarına başlama kararı almıştı.

YÖK'te 17 Ağustos'ta 65 ülkeden 17'si büyükelçi düzeyinde olmak üzere yaklaşık 100 yabancının katılımcıyla 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlenmişti.

Ayrıca, YÖK Başkanı Saraç, aynı amaca yönelik ekim ayı içerisinde Almanya'da bazı ziyaretlerde bulunacak ve Almanya Federal Cumhuriyeti, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Prof. Dr. Johanna Wanka ile görüşecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YÖK, BAŞKANI, SARAÇ, AVRUPA, ÜNİVERSİTELER, BİRLİĞİNİ, ZİYARET, ETTİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv