Haber Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 10:04 Bu haber 4032 kez okundu
 
YÖK BAŞKANI SARAÇ MUNZUR ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ
EĞİTİM Haberi


Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç, Tunceli Munzur Üniversitesi’ni ziyaret etti, vali ve akademisyenlerle görüşerek bilgi aldı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç ve berberindeki kurul üyeleri, doğu ve güneydoğu üniversitelerine yapacakları geziler kapsamında ilk ziyareti Tunceli Munzur Üniversitesi’ne gerçekleştirdi. Tunceli'ye gelen Saraç ve beraberindeki heyet, ilk olarak Vali Osman Kaymak'ı makamında ziyaret etti.

Saraç, seyahat silsilesinin ilk halkası olarak Tunceli'yi belirlemelerinin özel bir anlamı olduğunu belirterek, “Tunceli ilindeki Munzur Üniversitemizin bizim toplumsal barışta ve müsamahada simgesel bir konumda olması gerektiğini düşünüyoruz. Şunu açık şekilde ifade etmek isteriz, YÖK olarak biz Munzur Üniversitesini bölgesel kalkınmada önemli bir unsur olarak görüyoruz ve imkanlarımız nispetinde Munzur Üniversitesinin gelişimi noktasında katkıda bulunacağımızı da ifade etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

-VALİ KAYMAK: HALKIMIZ AYDIN, OKUMAYA VE EĞİTİME ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYOR-

Vali Kaymak da yaptığı açıklamada, Tunceli'nin son yıllarda eğitim alanında artan bir başarı ivmesi yakaladığını ifade etti. Kentte terörle mücadelenin yanında diğer kamusal ve eğitim alanındaki çalışmaları da hızla sürdürdüklerini vurgulayan Kaymak, şunları kaydetti:

“Biz halkımızı ve vatandaşlarımızı önemsiyoruz. Onların mutluluğu ve huzuru çok önemli. Bu çerçevede ilimizde eğitiminde çok güzel başarılar var. Tunceli TEOG sınavlarında üç senedir Türkiye birincisi. Üniversiteye giriş sınavlarında ilk 10'a girdik. Halkımız aydın, okumaya ve eğitime çok büyük önem veriyor. İnsanların geleceğini çok önemsiyorlar. Bu çerçevede güzel çalışmalar var. Tabii ki ilimizdeki tek sıkıntı terörle mücadele. İnşallah orada da çok iyi seviyelere geldik. Bunların da hallolması halinde Tunceli Üniversitesiyle birlikte diğer bütün paydaşlar bir araya geldiğimizde Tunceli gerçekten Doğu ve Güneydoğunun örnek, kalkınacak illerinden birisi. Örnek uygulamalarla diğer illere de belki öncülük yapacak bir il.”

Görüşmenin ardından Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ile görüşen Saraç, ardından öğrencilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda öğrencilerin sorularını cevaplayan ve öğrencilerle görüş alışverişinde bulunan Saraç, fakültelerine birincilikle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere tebrik mektuplarını verdi. Munzur Üniversitesi akademik personeliyle de bir araya gelen Saraç üniversitenin son durumu hakkında bilgiler aldı.

-SARAÇ VE BERABERİNDEKİ HEYET TUNCELİ’DE CEMEVİ'Nİ ZİYARET ETTİ-

Görüşmenin ardından Saraç ve beraberindeki heyet, Tunceli Hacı Bektaş Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi'ni ziyaret etti. Saraç, burada dernek başkanı ve Alevi dedesi Ali Ekber Yurt'tan cemevi hakkında bilgi aldı. Cemevi bünyesinde oluşturulan şecere odasını ziyaret eden Saraç, burada sergilenen şecereler hakkında bilgi aldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YÖK, BAŞKANI, SARAÇ, MUNZUR, ÜNİVERSİTESİ’Nİ, ZİYARET, ETTİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.


HZ.ALİ (R.A)
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv