Haber Detayı
09 Eylül 2017 - Cumartesi 14:39 Bu haber 3230 kez okundu
 
YÖK’ÜN YAPTIĞI ANKET SONUÇLANDI
EĞİTİM Haberi


 Bu yıl gerçekleştirilen üniversite sınavı sonucunda tercih hakkı elde etmiş olmasına rağmen adaylardan yüzde 65,73’ü istediği bölüme puanı yetmediği, yüzde 27,39’u iş bulma korkusu yaşadığı için ve yüzde 13,23’ü eğitim kalitesindeki kaygıları nedeniyle tercih yapmadı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’ndan (ÖSYS) sonra tercih sürecinde puan barajını geçmiş olmasına rağmen tercihte bulunmayan üniversite adaylarının tercih sürecine ilişkin görüş, beklenti ve eğilimlerinin belirlenmesine yönelik olarak yapılan anket sonuçlandı. Bu tür bir anket YÖK tarafından yükseköğretim tarihinde ilk defa yapıldı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, anket çalışmasına katılanların yüzde 40’ı üç ve daha fazla üniversite sınavına girerken, yüzde 32’si ise ilk defa üniversite sınavına girdiklerini ifade etti.

-ÜNİVERSİTE VE BÖLÜM TERCİHLERİNDE BELİRLEYİCİ FAKTÖRLER-

Anket sonuçlarına göre, adayların üniversite ve bölüm tercihlerini belirleyen faktörler arasında ilk sırayı öğrencinin tercih edeceği bölümden mezun olduktan sonra iş bulma imkânı, ikinci sırayı ilgili bölümün giriş puanı, üçüncü sırayı ise üniversitenin bulunduğu şehir aldı.

-ADAYLARIN DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİ TERCİH ETMEME NEDENLERİ-

Adayların devlet üniversitesini tercih etmeme nedenleri arasında ilk sırada yüzde 65,73 oranla “öğrencinin istediği bölümler için puanının yeterli olmaması”, ikinci sırada yüzde 27,39 oranla “kazanma şansının olduğu bölümleri bitirince iş bulamayacağı kaygısı”, üçüncü sırada ise yüzde 13,23 oranla “bazı üniversitelerdeki eğitimin kalitesi hakkındaki kaygılar” yer aldı.

YÖK açıklamasında, adayların önemli bir kısmının aldığı puanın devlet üniversitelerine yetmediğini belirterek, “Bu durum arz/kontenjan ve talep arasındaki uyumsuzluğa işaret etmekle birlikte, buradaki en önemli faktör öğrencilerimizin sahip oldukları puan ile istihdamı yüksek programlara yerleşemeyeceklerine dair kanaatleridir. Bu bulgu, adaylarımızın paylaşılan veriler ışığı altında daha bilinçli tercih yaptıklarını teyit etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

-VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİ TERCİH ETMEME NEDENLERİ-

Adayların yüzde 52,06’sı “öğrenim ücretlerinin yüksek olması”, yüzde 30,72’si “istediği bölümler için puanının yeterli olmaması”, yüzde 13,37’si “kazanma şansının olduğu bölümleri bitirince iş bulamayacağı kaygısı” nedeniyle Vakıf üniversitelerini tercih etmediğini belirtti.

-MESLEK YÜKSEKOKULLARINI TERCİH ETMEME NEDENLERİ-

Adayların Meslek Yüksekokullarını (MYO) tercih etmeme nedenleri arasında ilk sırayı "mezun olduktan sonra iş bulma imkânının kısıtlı olması", ikinci sırayı "MYO’larla ilgili olumsuz algı", üçüncü sırayı ise "MYO bölümleriyle ilgili yeterli bilgisinin olmaması" faktörü alırken, YÖK açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Adayların bir MYO’dan mezun olduktan sonra iş bulma konusunda duydukları kaygı, diğer taraftan MYO’larla ilgili olumsuz algılar ve öğrencilerin MYO bölümlerine ilişkin olarak yeterli düzeyde bilgiye sahip olmaması, MYO’ları tercih etmemelerine neden olmaktadır. Yeni YÖK olarak, yakın zamanda oluşturulan ve YÖK’ün yanısıra ilgili kurumların ve dış paydaşların da temsil edileceği Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulumuz tarafından bu kapsamda gerekli düzenlemeler için çalışmalar başlatılmıştır.”
 
-ADAYLARIN MYO’LARDA UYGULANAN ÇİFT ANADAL PROGRAMI KONUSUNDA BİLGİ DÜZEYLERİ-

Adayların yüzde 79’u MYO’larda uygulanan Çift Anadal programı konusunda bilgilerinin olmadığını ifade ederken sadece yüzde 21’i MYO’larda uygulanan Çift Anadal programı konusunda bilgilerinin olduğunu ifade etti. YÖK açıklamasında konuyla ilgili olarak öğrencilere yeterli bilgi verilmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” te 9 Haziran 2017 tarihinde yapılan değişiklikle birlikte MYO öğrencilerine de lisans öğrencileri gibi çift anadal diploma programına devam etme hakkı getirildi. Bu düzenleme ile öğrenciler ikinci bir programda öğrenim görebilme ve ikinci bir diplomaya sahip olabilme fırsatını elde etmektedirler. MYO’lardan mezun olacak öğrencilerin niteliğine ve istihdam imkanına önemli katkıları olan bu düzenleme hakkında öğrencilerimize yeterince bilgilendirme yapılamadığı ortadadır. Bu kapsamda; Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği halinde MYO programlarının ve imkanlarının öğrencilerimize tanıtılması ve gerekli bilgilendirmelerin yapılmasına ilişkin bir çalışmanın başlatılmasına karar verilmiştir.”

-AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİNİN BÖLÜMLERİNİ TERCİH ETMEME NEDENLERİ -

Adayların AÖF bölümlerini tercih etmeme nedenlerine etki eden ilk üç faktör arasında sırasıyla "mezun olduktan sonra iş bulma imkânının kısıtlı olması", adayın "AÖF bölümleri ile ilgili yeterli bilgisinin olmaması", "AÖF’lerle ilgili olumsuz algı" yer aldı. YÖK açıklamasında, “Açık öğretim programlarının kazandırdığı yetkinlik konusunda aydınlatıcı bir çalışmanın yapılması, ayrıca bu programların marka değerinin daha da yükseltilmesi hususunda bir yıldır süren çalışmaların devam ettirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

-EK YERLEŞTİRMEDE TERCİH YAPMA VE GELECEK YIL YGS/LYS’YE YENİDEN GİRME EĞİLİMLERİ-

Ankete katılan adayların yüzde 48’i ek yerleştirmede tercih yapmayı düşünmediklerini, yüzde 64’ü ise gelecek yıl YGS/LYS’ye yeniden gireceklerini belirtti. Bunun üzerine YÖK, “Elde edilen bu bulgular, tercihte bulunmayan öğrencilerimizin önemli bir oranının ÖSYS-2017’de almış oldukları puanlarla ek yerleştirmede tercihte bulunmak istemediklerini ve öğrenim görmeyi istedikleri bir yükseköğretim programına yerleşebilmek için bir sonraki yıl tekrar ÖSYS’ye başvuracaklarını göstermektedir” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YÖK’ÜN, YAPTIĞI, ANKET, SONUÇLANDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
34
0
2
4
10
16
2
Yeni Malatyaspor
28
0
4
4
8
16
3
Antalyaspor
26
0
6
2
8
16
4
Kasımpaşa
26
0
6
2
8
16
5
Galatasaray
26
0
4
5
7
16
6
Trabzonspor
26
0
4
5
7
16
7
Beşiktaş
26
0
4
5
7
16
8
Atiker Konyaspor
24
0
4
6
6
16
9
Sivasspor
24
0
4
6
6
16
10
MKE Ankaragücü
20
0
8
2
6
16
11
Bursaspor
20
0
4
8
4
16
12
Göztepe
19
0
9
1
6
16
13
Kayserispor
18
0
8
3
5
16
14
Alanyaspor
17
0
9
2
5
16
15
Akhisarspor
16
0
8
4
4
16
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
12
0
6
9
1
16
Özlü Sözler
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv