Yazı Detayı
31 Mayıs 2017 - Çarşamba 13:28 Bu yazı 379 kez okundu
 
BIYOLOJIDEN IDEOLOJIYE INSAN
MURAT GENÇ
 
 

                                               

 

                        Canlının en küçük yapı birimi yani hücreden oluşan, kaslar ve kemik ile beraber ayakta duran, organize olmuş 206 kemikle mükemmel bir yaratık olan, gelişmiş sinir sistemi ile diğer canlıları kontrol eden , diger yandan  balinadan küçük , ağaçtan kısa , çitadan yavaş,  öküzden güçsüz olmasına rağmen dünyanın kontrolunu elinde tutan bu canlı türü homo sapiens    yani insanogludur.

                   Aynı zamanda küresel ısınmadan küresel teröre, devlet teröründen sömürü sistemlerine kadar hertürlü sosyolojik, siyasal ve ekolojik problemin de öznesidir.

        Problem olmanın yanısıra problemleri çözme gayretine girişende yine aynı canlı türüdür. 7 milyona yaklaşan nufüsü ile ihtiyaçları ve ihtiyaçlarını doyurma çabasında olan insan, toplumsal yönden ister istemez bazen başarılı olurken çoğu zamanda sınıfta kalır.

                   Insanoglunu sınıfta bırakan,  toplumların halkların ihtiyaçlarını görme noktasında başarıyı berlirleyen ve sorumlu olan yegane kurumsallaşmış unsur ise devlettir. Kısacası kişilerin yeme, içme , barınma, insanlar arası  illişkiler noktasında hepsini bağlayacak olan kanunları ortaya koyan , tatbikini yürüten ve  kuralları uygulanmadığında cezai yaptırım uygulayan unsur da devlettir.

 

                   O zaman akıllara şu soru gelir ; mademki toplumların bir arada yaşamasını ve birbirlerinin haklarını çiğnemeden mümkün olduğu kadar güvenliği sağlayacak şekilde yaşamayı teminat altına alan unsur devlettir o halde yüzlerce devlet bulunmasına rağmen neden insanlar dünyanın dört bir tarafında adaletsiz gelir dağılımı,  zulum kargaşa ve katliamlara maruz kalıyor?

                   Bir çok siyasetçi akademisyen ve alim dediğimiz insanlar biyolojik açıdan aralarında fark olmayan bu insanoğlunun çeşitli problemlere sürükleyen sebebin insanoğluna bakış açısından kaynaklandığını belirtmişlerdir.

                   Yüzlerce fikir yüzlerce tanım içerisinden en kabul edilebilir insan tanımı en kapsamlı bakış açısı ortaya konulursa dolasıyla evrensel açıdan geçerli bir tanımlama ile insanın ne olduğu ihtiyaçlarının neler olduğu bu ihtiyaçlardan devletin karşılamak zorunda olan kısımları bilinirse başarı  kaçınılmaz olur. Yani herkes yapması gerekeni,    her kurum ve kuruluş görev tanımını daha doğru yapması için insanı doğru analiz etmek zorundadır. Insanın biyolojik yapısını tatmin etmeyen veya eksik gören ideolojiler huzur degil kabus olur.

                   Örneğin diyanet işleri başkanlığı her hafta cuma namazlarında toplu olarak ahiret inancından bahsetmekte Kuran ve sünnete davet etmekte Alllahın c.c.emir yasaklarını yaşamaya çağırmaktadır. Bu ilahi emirleri devletin bir kurumu olan diyanet hatırlatıp uyarırken bir diğer kurum olan yargı ise Kuran ve sünnete uyan insanları cezalandırmaktadır. örneklerini yazmakta bitiremeyeceğim uygulamalar istiklal mahkemelerinden darbe zamanlarına , post modern darbelerden devlet güvenlik mahkemelerine kadar ve son olarak özel yetkili mahkemelerin gerek başörtüsü gerek farklı konular olsun insanları cezalandırmışlardır. Insanın biyolojik yapısınada dine yönelmesini saglayan akli faaliyetler ve duygular mevcutken din mefhumuna karşı açilan savaş ferdi dinden uzak hayvansı bir forma zorlamaktadır. Buda ideolojinim biyolojiye etkisini ortaya koymaktadır.

 

                   Biyolojik açıdan 7Milyar insanın birbirinden farkı olmamasına rağman bazı kişilerin ceza alması bazılarının almaması devletin ideolojisinden kaynaklanmaktadır. Yakın tarihin belgelerle ortaya koyduğu örneklerden bir diğeride 1917 de Rusya daki sosyslist devrimdir ki burada biyolojik açıdan aynı olan insanların hepsinde bulunan inanma özelliği,  tapınma içgüdüsü , dindarlık içgüdüsü devletin ideolojisiyle uyuşmamış ve hangi din olursa olsun mabedleri yıkılmıştır.

                   "Işte tam olarak problem burda, yani biyolojik açıdan insan ile ideolojik açıdan insanı nasıl ele alacağımız ve dünyadaki ideolojilerin genel anlamda insana bakış ıları arasındaki farktan dogan uygulamalardır"

 Devletlerde insanı her iki açıdan doğru bir tanımlama ile ortaya koyarsa fertler ve devletler arasındaki hertürlü sorunda ortadan kalkmış olacaktır.

                   Peki nedir bu ideoloji ? Ne özelliği varkı devlet tarafafından iyi tahlil edilemeyince tebasıyla arasını açıyor öyle değilmi? işte bu sorular ve yanıtlarını bir başka pencereden tahlil etmek için haftaya görüşmek ümidiyle esen kalın... bizi takip edin haberiniz olsun...

murat genç

 

 
Etiketler: BIYOLOJIDEN, IDEOLOJIYE, INSAN,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
26
27
2
2
8
12
2
Medipol Başakşehir
26
23
2
2
8
12
3
Beşiktaş
22
19
2
4
6
12
4
Kayserispor
22
19
2
4
6
12
5
Fenerbahçe
20
25
2
5
5
12
6
Sivasspor
19
18
5
1
6
12
7
Bursaspor
18
22
4
3
5
12
8
Göztepe
18
22
4
3
5
12
9
Akhisarspor
18
18
4
3
5
12
10
Alanyaspor
17
25
5
2
5
12
11
Trabzonspor
16
23
4
4
4
12
12
Kasımpaşa
15
20
5
3
4
12
13
Yeni Malatyaspor
14
16
6
2
4
12
14
Antalyaspor
13
14
5
4
3
12
15
Atiker Konyaspor
11
12
7
2
3
12
16
Osmanlıspor FK
8
17
8
2
2
12
17
Gençlerbirliği
8
14
8
2
2
12
18
Kardemir Karabükspor
8
12
8
2
2
12
Özlü Sözler
Ölüm değişmiyor. Firak, bekaya kalbolup başkalaşmıyor.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MURAT GENÇ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv