Yazı Detayı
19 Mart 2019 - Salı 09:54 Bu yazı 12254 kez okundu
 
BURAYA BAKARLAR
MURAT GENC
 
 

BURAYA BAKARLAR

Ankara metrosunda yıllardır gözüme çarpan ve 15 yıldır gidip gelmeme ragmen henüz reklam verildiğine şahit olmadığım devasa boyutta bir göz ve "BURAYA BAKARLAR'' imlasından mülhem bu başlığı seçtim.

Belki benim gibi bakıp saatlerce ne demek istemişler diyerek düşünenlerin sayısı milyonları geçmiştir , eminim.

Bu yazdıklarım en çok okunanlarda yer almasada olur , faydalı linklere eklenmese de darılmam .

Ancak "Meyve vermeyen ağaç odundur" sözüne itibar ettiğim şair Necip Fazıl 'a katılarak bir iki satırda olsa "ANKARA KULİSİNE "OKUTMAM LAZIM" dediklerim var.

Günlerdir , gündem olmasına rağmen bi türlü menziline ulaşılamayan CEZA İNDİRİMİ ve AF TARTIŞMASI herkesin dilinde öyleki ; mahkum yakınları , infaz görevlileri , hukukçular ve siyasilerin yanı sıra toplumun herkesiminden insanın konuştuğu bir konu olmaktan çıkamadı.

Mhp'ye yakın medyada AF SÖZÜNÜN TAKİPÇİSİ OLACAĞI sözü verilmesi mahkumlar ve yakınlarını sevindirirken , hükümetin konuyu daha farklı bi bakış açısıyla ele alması meseleyi bilen-bilmeyen herkesin konuşacağı bir boyuta getirdi.

Muhalafet partilerinin de derli toplu bir açıklama yapmamasının sebebi konunun sınırlı bir çercevesinin olmamasından kaynaklandığını belirtmek lazım.

Yani af var mı ? Kısmi af mı , genel af mı? Ceza indirimi mi? Kime var? Kime yok? Kaç yıl var? Dosya başı mı? Toptan mı? Hangı yıldan itibaren kesinleşen cezaları kapsıyor? Tekerrür eden dosyaları kapsıyor mu? Adli suçluya varda neden siyasi yada düşünce suçlusuna yok? Fetönün mahfettiği hayatlar ve yargı zulmüne uğrayan onbinlerce mağdurun durumu ne olacak?

Bu soruların çok daha fazlası hergün avukatlara , siyasilere , gardiyanlara , gazetecilere hatta ve hatta muhtarlara bile soruluyor.

Hemen hemen hergün twitter etkinliğiyle gündem olan  #AF, #CEZAİNDİRİMİ, #İNFAZİNDİRİMİ, #İNFAZYASASINDADEĞİŞİKLİK,

#YENİDENYARGILAMA konuları memleketimden herkesimden insanın asıl konulara adapte olmasını engellemektedir.

En İyi niyetle düşünüldüğünde af konusunun "MECLİSTEN" çıkması beklendigi için süreç uzadı denilebilir, ama hissedilen başka bir durum var ki oda ;

1.yanıbaşımızdaki İDLİB'te yaşanan İNSANI DRAM,

2. EKONOMİK SIKINTILAR ve

3.DÜNYA GENELİNDE TRUMP TRAVMASI'na karşı insanların yeterince üzerinde yoğunlaşıp çözüme adapte olamamalıdır.

Bu konular halkın üzerinde iki cümle etmesi için belkide elini taşin altına koyup yetkilileri muhasebe etmesi gereken en önemli gündem maddeleri değil mi?

Toplumu etkileyen bu kadar önemli konular varken bu iç gündem konusunun bu kadar uzun zamana yayılmasının sebebi nedir ? Yıllarca cezaevlerinde yatan mahkumlar bile "hiçbir affın bukadar gündem olduğunu hatırlamayız" diyorlar.

İnsanların hukuki açlığı ve beklentileri bu kadar hat safhadayken , hergün başka bir hukuksuzluk gündem oluyorken toplumun evrensel problemleri bırakın Türkiye gündemindeki bir konuya bile medeni boyutuyla insani tepkiler vermesi dahada zorlaşmıyor mu?

Hatta af çıkar beklentisiyle son 4 ayda cezaevlerinde asayiş berkemal bi vaziyette sonucuna ulaşanlar var. Velhasılı kelam , Cumhurbaşkanının yada TBMM Başkanının geçiş güzergahını takip edip köprüden atlayarak ancak kendini ifade etme fırsatı yakalayan mağdur insanlar ve sadece belli sayıda seçilmişin ağzından çıkan cümleyle hayat sürdürmeye devam edilen bir ülke medeniyetle arasına sıradağlar koymuş olmuyor mu?

Yine mağduriyetini dile getirip istanbul'dan Ankara'ya yürüyerek AF KONUSUNDA yüreği yaralı bir baba tek başına tepkisini gösterirken , duyarlılık sağlamaya çalışırken tuzu kuru olan yetkili makamlar neden bu kadar alttan ve yawaş alıyor bu meseleyi? Kendi problemleriyle yüzleşemeden uluslar arası camiada yapılan anlaşmaların , görüşmelerın hangisi doğru hangisi yanlış, bu toplum müreffeh yarınlara mı yoksa uçurumun kenarına mı götürülüyor kim bilecek?

Kim muhasebe edecek? Mademki hepimiz aynı gemideyiz o halde bu cümleyi hakikaten irdelemek gerekmez mi? Aynı gemide yaşamak derken herkes ne anlıyor acaba? 21 yıldır , baziları 25 yıldır darbeci komutanların emriyle cezaevlerinde ömrü tükenen 600'e yakın 28 Şubat Darbe Anayasası mağduruna sahi adalet ne zaman uğrayacak?

Memleketimin dürüst müminlerini hapse atan FETÖCÜ HAKİM SAVCILARın mağdur ettiği binlerce insan bizimle aynı gemide değil mi? Özellikle belli bir camia , cemiyet , vakıf ismi anmadan belirtelim ki YENİDEN YARGILAMA yada YOK HÜKMÜNDE SAYILMASI gereken ve İslami camiaya kurulan kumpaslarda HUKUKSUZ YARGI KARARLARINI gözden kaçırarak cıkarılması beklenen İNFAZ YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİK kamuoyunu ciddi manada rahatsız edecektir.

Üstelik haraç alamadığı müslümanı mali şubedeki haşhaşiler , Kelimei Tevhid bayrağı taşıyan ve Hilafet isteyen müminleri TEM şubedeki haşhaşiler , gözüne kestirdiği iş adamını Kaçakçılık şubedeki haşhaşilerine aldıran FETÖCÜ HAKİM SAVCILARIN bu kararları gözden kaçırıldığında ADALETİN VARLIĞINDAN nasıl söz edilebilir?

Bilindiği gibi Saddam Hüseyin kendisini idama mahkum eden hakime şöyle demisti : "adil yargılanmak istiyorum" hakim ise : " biz seni senin çıkardığın yasaya göre yargıladık diye meşhur olan bu konuşma bir nebzede olsada düşünmeye sevketmelidir. Bu haftaki makaleme Peygamber Efendimizin şu sözleriyle son vermek isterim: Allah'ın emir ve yasaklarına riayet eden kimse ile yasakları işleyen kimselerin durumları, bir gemiye binipte kura çekmeleri neticesinde bir kısmı geminin üst katına, bir kısmı da alt (zemin) katına yerleşen yolculara benzer.

Alt katta oturanlar su ihtiyaçlarını giderirken üsttekilerin yanından geçip onları rahatsız ediyorlardı. Bu yüzden, zemin katta bulunanlar, “biz, geminin tabanını delelim oradan suyumuzu alalım da üst katta bulunanlara eziyet etmeyelim” derler. Şayet onların ellerinden tutulup bunu yapmalarına izin verilmezse, geminin içinde bulunanların hepsi kurtulur. Şayet onların, böyle bir hareketine müsaade edilir ve kendi hallerine bırakılırlarsa, hepsi birden helak olurlar.”( -Buhari: Şeriket 6; Şehadet 30, Tirmizi:Fiten 12-)

#BuSon28ŞubatOlsun

#YargıZulmüneDurDe

#HerkesİçinAdalet

#YusufilereÖzgürlük

#BurayaBakarlar

09.09.2018 19:19 Murat GENÇ 23.10.2018 

 
Etiketler: BURAYA, BAKARLAR,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini…


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MURAT GENC
Arşiv