Yazı Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 23:10 Bu yazı 669 kez okundu
 
Çocuk Gelişim Uzmanlığı Nedir?
MURAT GENC
 
 

 

 

Çocuk Gelişim Uzmanları Ne Yapar? Çocuk Gelişim Uzmanı Görevleri Nelerdir? 3. Çocuk Gelişim Uzmanı Eğitimi 4. Çocuk Gelişim Uzmanı Arayan Firmaların Beklentileri Neler? Çocuk Gelişim Uzmanı Nedir? Çocuk gelişim uzmanı, 0-12 yaş arası çocukların tüm gelişim alanlarını yakından takip eden ve eğitim hizmetlerini göz önünde bulundurarak onları yönlendiren kişiye verilen mesleki unvandır.

 

Çocuk Gelişim Uzmanları Ne Yapar? Çocuk Gelişim Uzmanı Görevleri Nelerdir? Çocuk gelişim uzmanları, ailelere çocukların gelişimi ve eğitim hayatları ile ilgili danışmanlık hizmeti verir. Yalnızca bireylere değil, aynı zamanda bazı kurum ve kuruluşlara da hizmet verir. Çocuk gelişim uzmanlarının görevlerinden bazıları şöyledir:

 

 Hasta çocukların psikolojisini takip etmek ve ailelere bilgiler vermek, Ameliyat öncesi çocuklara psikolojik destek vermek, Bilgisayar bağımlılığı ve aşırı internet kullanımı gibi sorunlarla ilgilenmek, Tırnak yeme, parmak emme, dudak emme ve dudak yeme gibi sorunlar yaşayan çocuklar için rehberlik yapmak, Konuşma sorunu olan bebek ve çocukları takip etmek ve rehberlik vermek, Toplumsal sınıf farklılıklarının çocuk psikolojisini etkilediği durumlarda bu yönde aileye psikolojik destek ve yönlendirme hizmeti vermek.

 

Çocuk Gelişim Uzmanı Eğitimi Meslek liselerinin ve üniversitelerin Çocuk Gelişim Bölümünden mezun olan kişiler çocuk gelişim uzmanı olabilir. Meslek liselerinin ilgili bölümlerinden sınav yoluyla üniversitelere giriş yapılabilmektedir. Bunun dışında eğitim sertifikası veren uzaktan eğitim programları ya da uygulamalı kurslara da katılarak meslek için girişimde bulunabilirsiniz. Çocuk Gelişim Uzmanı Arayan Firmaların Beklentileri Neler? Çocuk gelişim uzmanları genellikle hastane ve okullarda görev almaktadır. Firmaların çocuk gelişim uzmanlarından bazı beklentileri vardır.

 

 Firmaların beklentileri şunlardır: Çocuklarla iletişim kurmayı sevmek, İş birliği içerisinde bulunarak eğlenceli organizasyonlar yapabilmek, Microsoft Office programlarına hakim olmak, Gelişmeye ve öğrenmeye her zaman açık olmak,Değerlendirme ve sonuca doğru ulaşma yetisine sahip olmak, Eğlenceli ve güler yüzlü olmak 3.560 / Aylık (8 kişinin ortalama maaşıdır.) Benzer Meslekler : Anaokulu Öğretmeni Çocuk Eğitmeni Çocuk Gelişimi Öğretmeni Okul Öncesi Öğretmeni Çocuk Oyun Alanı Sorumlusu Kaynak : kariyer.net

 
Etiketler: Çocuk, Gelişim, Uzmanlığı, , Nedir?, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.


4ec17eb2fec006902900
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


42
Arşiv