Yazı Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 01:40 Bu yazı 1357 kez okundu
 
ŞİRİN KOMŞU GÜRCİSTAN
Selçuk İnanlı
adminel
 
 

 

Gürcistan Devleti 1991 yılında kurulmuş olmasına rağmen cesur adımlar atarak Devlet dinamiklerini her geçen gün hızlı bir şekilde güçlendirmektedir.BM üyesi olan Gürcistan , Nato ve AB Üyeliğine girmek için çok ciddi adımlar atarak işlemleri titiz bir şekilde yürütmektedir.Gürcistan ülkemize sınırı  olan ülkelerden .Çoğu  Türk vatandaşı  ülkemize yakın olmasından dolayı buraya yerleşmekte yada burada kendine bir iş imkanı bulmaya çalışmaktadır.2017 verilerine göre yaklaşık olarak 8 milyon turistin Sarp sınır kapısından girdiği düşünülür ise bu makalemin vatandaşlarımıza yararlı olacağını umut ediyorum. Para birimi lari. Ağırlıklı olarak dini inanışı Hristiyan.Ülkenin en büyük gelir kaynağı lüks otelleri ve kumarhaneleridir.Bu ülkeye gelen Türk vatandaşlarımızın bir çoğu ne gibi zorluklar ile karşılaşmaktadır bunları sizler ile yazı dizimde paylaşacağım.

GÜRCİSTAN’A EN KOLAY NASIL GİDİLİR ?

 

Aartvin Kemal paşa bölgesinden Sarp sınır kapısından giriş  yaptığımda karşıma ilk çıkan yer sağ tarafta bir kilise, kilise yanında bir gazino, sol tarafıta ise harika bir plaj ile karşılaştım..İlerledikçe çok farklı şeyler ile karşılaşıyorsunuz. Bir tarafta Osmanlı imparatorluğu döneminden kalan kaleler ve diğer tarafında şelale altında olan  Hz. İsa heykelleri. Turizm açısından son dönemlerin altın çağını yaşayan Gürcistan her geçen gün inşaat ve yeni yapılaşma yönünde  büyük bir ilerleme göstermekte.Gelelim asıl konumuza yani bir Türk vatandaşı buraya geldiğinde ne gibi bir yaşam standartı içerisinde bunları aktarayım.

Gürcistana geldiğinizde şayet  gazino veya otel çalışma prensipleri   hakkında tecrübeli  değilseniz burada bir Türk vatandaşı olarak iş bulma olasılığınız oldukça zor.Nedeni İse makalemin başında belirttiğim gibi otel ve gazino sektörünün ticari açıdan burada çok büyük bir öneme sahip olmasından kaynaklıdır.

Gürcistana gelen vatandaşımızın karşılaşacağı en büyük sorunlardan biri   kiralık ev .Burada kalacak bir yer bulmak  ciddi anlamda büyük bir sorun.Zira,  Gürcistan’da ev sahipleri. Özellikle Yaz dönemlerinde turist akını olması evlerin  günlük 50 Dolara kadar kiraya verilmesine sebeb.

Bu nedenle  ev sahipleri kiracılarını evden çıkarıp sezonluk kiracılara temin etmektedir.Bu durum burada yaşayan vatandaşlarımızı oldukça güç bir durum içerisine sokmaktadır.Ev bulamamak bir sorun .Kaldı ki bulunan evlerin kira bedellerinin yüksek miktarlarda olması bambaşka bir engel.

Elbetteki bu parası olmayanlar için bir sorun. Buna rağmen  Gürcistan halkının duyarlılığı ve ülkemiz insanına yakınlığından dolayı bir çok yerde Gürcü halkı, Türk vatandaşımıza kapı açıp yardımcı olmaktadır.

Gürcistan devletinde insan haklarına oldukça yüksek seviyede değer verilmektedir. Örneğin, Bir İnşaat işinder denetimler çok sıkı ve nizami yapılmakta insanların çalışma şartları  , ileride oluşabilecek muhtemel tehlikelere  önlem olarak devletin kurduğu ayrı ayrı bir çok departman bulunmaktadır.

İnsanlar diledikleri gibi özgür ve insan haklarına saygılı şekilde bilinçlendiriliyor ve Gürcistan hükümeti bu konularda müthiş bir titizlik örneği gösteriyor.

Bir Sonraki  Yazı Dizimde Buradaki İş Adamlarımız ile olan Röportajlarımızı ve En İyi Konaklama Noktalarını Siz okuyucularımızın bilgisine sunacağız.Saygılarımla

GÜRCİSTAN/ MEDYA-24 Selçuk İNANLI                                                                              

 
Etiketler: ŞİRİN, KOMŞU, , GÜRCİSTAN,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


41
Arşiv