Dr.Salim ÇORUK: Mamak'ı Derin Uykusundan Uyandıracağım

İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr.Salim ÇORUK: Mamak'ı Derin Uykusundan Uyandıracağım

ÖZEL RÖPORTAJLAR Yayın: 02 Ekim 2023 - Pazartesi - Güncelleme: 02.10.2023 17:38:00
Editör -
Okuma Süresi: 10 dk.
522 okunma
Google News

 Dr.Salim ÇORUK: Mamak'ı Derin Uykusundan Uyandıracağım

Her aday, adayı iddialı olabilir aralarındaki fark ise yetenekleri ve uzman olduğu alanlardaki çalışmalarıdır. Yaklaşan yerel yönetimler seçimine ilişkin çok tecrübeli bir isme 20 Yılı aşkın belediyecilik deneyimine sahip İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim Çoruk’a Ankara’nın hak ettiği hizmeti alamayan ilçelerinden Mamak’ı sorduk?

 

Tempo TV Dış Yapımlar müdürü ve  medya-24 İmtiyaz Sahibi  Gazeteci Süleyman YILDIZ Yerel Yönetimler seçimine ilişkin sorularını yanıtlayan Dr. Salim Çoruk, Mamak’ı neden tercih ettiğini, ilçenin öncelikle neye ihtiyacı olduğunu ve acil çözüm bekleyen sorunlarını şöyle açıkladı. 

 

S.Y : -Neden Mamak?

Mamak hayatımın büyük bölümünü geçirdiğim, yaşadığım yer. Mamak’la aramda çok güçlü bir bağ var. Mamak bana, dayanışma kültürünü, kardeşçe yaşama bilincini verdi. Bu nedenle Mamak’a borçlu olduğunu düşünüyor, fırsat bulabilirsem onu layık olduğu yere taşıyarak karşılığını vermek istiyorum.

 

S.Y : -Neden Mamak?-Aday olduğunuzu ve kazandığınızı var sayalım. Mamak’ta nasıl bir fark yaratabileceksiniz?  Salim Çoruk aday yapılıp seçilirse Mamak’ta ne farklı olacak? 

Mamak, farklı etnik kimlik ve inanç eğilimlerinin tamamını bir arada kardeşçe kucaklayan yapısı ile Ankara’nın geneliyle farklılaşan özel bir yere sahiptir.  Mamak’ta insana dair her rengi bulabilirsiniz. Halkı çok şeye layık,  ancak yanı başındaki Çankaya’nın fazlasıyla gölgesinde kalmış. Yetki alır seçilirsem bu güzel halkı gölgeden çıkarıp hak ettiği güneşle buluşturacağım. Kadınlar ve çocuklar hizmette önceliği hak ediyor. Bu nedenle çocukların ve ailelerin sosyal alanlardan daha fazla yararlanması, ev hanımlarının meslek sahibi yapılarak ek gelir sağlamaları mümkün kılınacak, Mamak derin uykusundan uyanacak, koşmaya hazır, zımba gibi yerel birim olacak. İlçeyi en ücra köşelerinden itibaren kucaklanıp ayağa kaldırılacak uygulanabilir projelerimiz var. Mamak’ın sorunlarını ve çözüm yöntemlerini yakından biliyorum. Bu sorunları çözecek işinin en iyisi heyecanlı bir ekiple hazırlık yapıyorum.

S.Y: Cümleler kulağa hoş geliyor ancak; bugüne kadar sizin tabirinizle “gölgede” kalmış ya da bırakılmış Mamak için başkalarının yapamadığını siz nasıl yapacaksınız, farkınız ne?

 

Mamak’ı yöneten anlayışın ciddi bir özgüven sorunu var. İlçenin potansiyelinin farkında değiller;  günü kurtaracak hikâye peşindeler. 

Bakınız. Belediye başkanı yönettiği yere üretim katamıyorsa, kültürel ve ekonomik anlamda katma değer yaratamıyorsa başkanlık yaptığı il ya da ilçenin işsizlik sorununu çözme yönünde alternatif yaratmıyorsa başarılı olamaz.

Yerel yönetim nedir, en iyi pratikleri nasıl uygulanır, krizleriyle nasıl baş edilir,  yukarıda ifade ettiğim gibi, çok iyi bilen bir yapının içinde yılların deneyimini biriktirdim, yirmi yıldır çözümler ürettim. İç Anadolu Belediyeler Birliği idarecisi olarak her bir üye Belediyemizin ortaya koyduğu faaliyetleri gözlemliyor, desteğe ihtiyaç duydukları anda imkânlarımız dâhilinde onlara destek sunuyoruz. Çalışma hayatım çok geniş bir yelpazede farklı coğrafya ve kültürlere hitap eden Belediyecilik vizyonunun ortasında geçti. 

Bu engin yerel yönetim tecrübemin uluslararası ayağı da son derece güçlüdür. Birlik üyesi Belediye Başkanlarımızın uluslararası belediyecilik örneklerini yerinde görmeleri için onlarca yurt dışı ziyaret programını bizzat hazırlayıp, modelleri yerinde inceledim. Ziyaret edilen ülkenin, ülkemizde bulunan diplomatik temsilcileri ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu ziyaretlerimiz hem Belediye Başkanlarımız hem de benim için ufuk açıcı oldu.

 S.Y: Biraz daha somutlaştırmanızı bekliyorum. Siz seçilirseniz Mamak halkı somut olarak farklı neyi deneyimleyecek?

Öncelikle mevcut amaca uygun, halk yararına olan her proje çok daha güçlü bir destekle devam edecek. İstihdam alanları olmak üzere Ankara’daki toplam katma değerin hem hizmet hem sınai sektörlerde üreten ana iş gücü olan Mamak halkının, Ankara’nın zenginlik pastasından hak ettiği payı almasını sağlayacak adımları bir - bir atacağız. Bugün Ankara’da OSTİM’de bir üretim bandında üretilen her bir parçada, Çankaya’da verilen herhangi bir otel hizmetinde veyahut kamu kurumlarınca gerçekleştirilen herhangi bir ulaştırma faaliyetinde Mamak halkının imzasını göreceksiniz. Bunun Mamak halkına geri dönüşünün daha fazla olması için programımızı hazırladık.

S.Y : Mevcut yerel yönetimi nasıl görüyorsunuz? Büyükşehir Belediye Yönetimi ile ciddi sorun yaşıyor.

Bu konuda söylenecek çok şey var ama çok girmek istemiyorum bu konuya. Başkan’ın enerjisini B.Şehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’la çatışmak için değil, Onunla işbirliği halinde Mamak’a hizmet için harcaması gerek. Mamak halkının huzur ve mutluluğunun her türlü siyasi hesabın üzerinde olduğunu unutmamalı. ‘Mansur Bey amaç hizmetse kendisine uzanan hiçbir eli havada bırakmaz.’ Önceki dönemlerde bu anlayış maalesef yoktu. Yeni yaklaşım Ankara’daki tüm ilçe Belediye Başkanları için önemli bir fırsattır. Kamplaşma siyaseti ile hafızalara kazınan önceki anakent belediye başkanının Mamak Belediye Başkanı’nı yönlendirdiği görülüyor. Bu görüntüyü Başkan kendi iradesiyle yarattı. Hoş değil. Elbette Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara’nın tamamını kucaklıyor, ancak bu mücadele, ilçelerin yerel yöneticileriyle işbirliği ve eşgüdüm halinde olduğunda eksiksiz amacına ulaşacaktır.

S.Y : -Muhalif seçmen son seçim nedeniyle CHP’ye kızgın. Ciddi sayıda muhalif seçmenin bu tepki nedeniyle sandığa gitmeyeceği değerlendirmeleri iddia ediliyor. Aday olursanız. Bu tür algılarla nasıl mücadele edeceksiniz?

Ben bu konuda sıkıntı görmüyorum. Bir seçim yaşandı bitti. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kazanmak için insanüstü çaba sarfetti. Bunu yaparken toplumun uzun yılladır kamplaşan zıt kutuplarını bir araya getirdi. Seçim yenilgisinin Kemal Bey’le ilgili olduğunu düşünmüyorum. Başka biri aday olsaydı da sonuç değişmeyecekti muhtemelen. Yeni bir okumaya gerek var. Arkadaşlarımızla bu konu üzerinde çok kafa yorduk. Siyasi iktidar büyük bir ödün karşılığı küresel sermaye güçlerine taviz vermiş görünüyor. Mehmet Şimşek’in göreve getirilerek Sayın Cumhurbaşkanı’nın bütün benliğini ortaya koyduğu ekonomik işleyişe kamuoyu önünde çöp muamelesi yapması bunun göstergesi. Küresel kaynağı belirsiz informal para akışları fonlarla iktidar arasında bir mutabakat olduğuna inanıyorum. Bunun işaretlerini güdümlü küresel medya ve Kandil ortaya koydu. Küresel medyanın seçim öncesinde ısrarla Erdoğan’ı hedefe koyması, terör odağı Kandil’in aynı şekilde hemen her gün muhalefete destek açıklaması yapmasının bir anlamı olmalı. Bu çıkışların milliyetçi oyları köpürtme amacını taşıdığını görmek için müneccim olmaya gerek yok. Cep telefonu ile sokaktaki bir kedinin fotosunu çektikten hemen sonra ekranıma hayvan sevgisi ile ilgili haberler düşüyorsa, mobil cihazlar üzerinden benim tüm eğilimlerim anında kaydediliyor demektir. Buna siyasi eğilimlerim dahil. Tıkladığım bir haber, paylaştığım bir mesaj vs. bu eğilimlerin sürekli takip edilip kaydedilmesine olanak sağlıyor. Dolayısıyla dağdaki çoban dahil her Türk vatandaşının oy verme eğilimi önceden biliniyor. Ve seçime bu veriler ışığında etki edilmeye çalışılması son derece olağan. ABD ‘nin sırf Çin kaynaklı olduğu için TİKTOK isimli platformu etkisiz kılma girişimlerinin altında bu gerçeğin yattığı ortada.     

S.Y: Çok ilginç değerlendirmeler bunlar. Bu mantıkla muhalefet küresel yapılar istemediği sürece hiçbir zaman seçim kazanamaz. Bu yaklaşım yılgınlık yaratmaz mı ?

Hayır yaratmaz. Aksine, bu tür doğru okumalar bundan sonraki seçim süreçlerine müdahale araçları hakkında fikir verir ve bu sayede zamanında gereken önlemi alma fırsatı yaratır. CHP emperyalizmi dize getirmiş bir partidir. Mayası dışardan müdahaleleri reddeder. Çok partili hayata geçilmesinden hiçbir şekilde Türkiye’yi yönetme şansını elde edememiş olmasının bir sebebi var. CHP ve tabanı, tesadüfle açıklanması mümkün olmayan bu tabloyu doğru okumalı ve önlemini almalıdır.  

S.Y.Röportajı Mamak’la bitirelim. Son olarak aday adaylığınızla ilgili ne söylemek istersiniz ?

Anadolu insanının zihinde Çankaya ismi Atatürk ve Cumhuriyet çağrışımı yapar. Mamak ismi ise çöp yığınları ve karanlık bir cezaevi çağrışımı. 12 Eylül faşizminin Mamak ismine yapıştırdığı bu uğursuz çağırışımı, Mamak’ı hak ettiği marka değerine ulaştırarak tarihin çöp sepetine atacağız. Mamak, Büyük Atatürk ve Cumhuriyet’imizin en büyük eseri olan toplumun her renginin bir arada kardeşçe yaşaması hedefinin taçlandığı, insanlarının yüzünün güldüğü, modern, halkı hızla zenginleşen, havası temiz, gürültüsüz, yemyeşil örnek bir yer olarak hafızalara kazınacak. Aday olup seçildiğimde bu hedeflerin çok kısa sürede gerçeğe dönüştüğünü herkes tecrübe edecek.

Sorularımıza içtenlikle yanıt verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Görüşlerimi ifade etme fırsatı sunduğunuz için ben teşekkür ederim.

 

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.