EGİAD ve TRAI - Türkiye Yapay Zekâ İnsiyatifi İşbirliğine Vardı

Dünya’da yapay zekâ ürünlerinin günlük hayatımızın bir parçası olmasını hedefleyen atılımlar artıp, her birimiz yapay zekanın ne kadar güçlü olabileceği yönünde yeni şeyler öğrenirken, akıllarda konu ile ilgili sorular da gittikçe çoğalıyor.

Kültür Yayın: 20 Haziran 2023 - Salı - Güncelleme: 20.06.2023 14:57:00
Editör -
Okuma Süresi: 6 dk.
475 okunma
Google News

Dünya’da yapay zekâ ürünlerinin günlük hayatımızın bir parçası olmasını hedefleyen atılımlar artıp, her birimiz yapay zekanın ne kadar güçlü olabileceği yönünde yeni şeyler öğrenirken, akıllarda konu ile ilgili sorular da gittikçe çoğalıyor. İnsanlar için hayati önemdeki meselelerde dahi yapay zekanın söz sahibi olması artık bilim kurgu filmlerinden bir kesit olmaktan çıktı. Dünyada birçok bölgede pilot uygulamalarla yapay zekânın kullanılmaya başlandığını vurgulayan EGİAD, Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi ile iş birliğine giderek, Yapay zekânın insan hayatındaki yeri üzerine bir etkinlik düzenledi. EGİAD Gelecek: TRAI - Türkiye Yapay Zeka İnsiyatifi Bilgilendirme Toplantısı başlığıyla gerçekleşen etkinliğe, TRAI Direktörü Can Sinemli ve İş Geliştirme Birimi Sorumlusu Zeynep Mavi konuşmacı olarak katıldı.

 

 

 

Türkiye’de yapay zekâ farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla 2017’de kurulmuş bir girişim olan TRAI - Türkiye Yapay Zeka İnsiyatifi, EGİAD’ın konuğu oldu. Yapay Zekâ farkındalığını artırmayı ve yapay zekâ ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan TRAI’nin ekosisteminde bulunan yapay zekâ girişimlerinin sayısı Haziran 2022 itibariyle 259’a çıkarken, EGİAD iş birliği ile bu girişimlerin akademi ve özel sektör ile buluşmalarına, ortak proje çalışmalarına, yatırımcı buluşmalarına sahne olması beklenmekte. TRAI ekosisteminde, girişimlerin yanı sıra ülkemizin önde gelen 50’den fazla özel sektör şirketi de yer alırken, bu şirket ekiplerinin yapay zekanın ülkemizde gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunulması hedeflenmekte.

Etkinliğin açılışında konuşan EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, ülkemizdeki yapay zekâ ekosisteminin iş dünyası ile tanışmasına önayak olduklarını belirterek, “Özetle ülkemizin yapay zekâ yarışı içinde yer almasına önemli katkıda bulunmuş oluyoruz” dedi.

Yapay Zekanın, son birkaç yıldır teknoloji dünyasını kasıp kavuran bir rüzgâr gibi estiğini vurgulayarak, “İş dünyasında, sağlık sektöründe, eğitimde ve daha birçok alanda, Yapay Zekâ hızla yeni değerler yaratıyor ve her birimizin hayatını önemli ölçüde dönüştürüyor. Bunun en somut örneklerinden biri, daha önce karmaşık ve zaman alıcı işlemleri basitleştiren ve hızlandıran akıllı otomasyon sistemleridir. Bu sistemler, üretim süreçlerimizi daha verimli hale getirerek, işletmelerin daha rekabetçi olmasını sağlıyor. Ayrıca, Yapay Zekânın sağlık sektöründe yaşamları kurtaran bir rol oynadığını da unutmamalıyız. Özellikle son yıllarda, COVID-19 pandemisi sırasında Yapay Zekânın hastalık tespiti, ilaç geliştirme ve veri analizi konusundaki katkıları, teknolojinin insan yaşamını nasıl koruyabileceğini ve geliştirebileceğini gösterdi. EGİAD olarak bizler, Ege Bölgesi'nde Yapay Zekânın farkındalığını ve kullanımını artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bilgiyi, deneyimi ve inovasyonu teşvik ederek, Yapay Zekânın bölgemizdeki işletmeler ve toplum üzerinde pozitif bir etkisi olmasını sağlıyoruz” dedi.

Yapay Zekâ İnsiyatifi ile iş birliği içinde tüm sektörlerde Yapay Zekânın geliştirilmesi ve uygulanmasını hızlandırmak ve bu sayede daha verimli, yenilikçi ve sürdürülebilir bir toplum yaratma hedefinde olduklarını ifade eden Yelkenbiçer, “EGİAD olarak, Yapay Zekâ İnsiyatifi ile işbirliği yapmak, bizi sadece heyecanlandırmıyor, aynı zamanda gururlandırıyor da. İşbirliğimiz sayesinde, Yapay Zekâ İnsiyatifi'nin bilgi ve deneyimlerini, EGİAD üyeleri ve Ege Bölgesi ile paylaşabiliriz. Bu sayede, Yapay Zekânın sunduğu fırsatlardan maksimum düzeyde yararlanabilir ve Ege Bölgesi'ni teknoloji ve inovasyonun öncü bölgelerinden biri haline getirebiliriz” dedi.

Yapay Zekanın sadece iş dünyasını ve toplumu değil, aynı zamanda geleceğimizin mimarları olan gençlerimizi de dönüştürdüğünü hatırlatan Yelkenbiçer, “EGİAD ve Yapay Zekâ İnsiyatifi arasındaki bu iş birliğinin, gelecekte hem bölgesel hem de ulusal düzeyde birçok başarıya imza atacağına inanıyorum. Birlikte, Yapay Zekânın potansiyelini tam anlamıyla keşfederek, daha akıllı, daha adil ve daha sürdürülebilir bir toplum inşa etme yolunda önemli adımlar atabiliriz” dedi.

TRAI Direktörü Can Sinemli ve İş Geliştirme Birimi Sorumlusu Zeynep Mavi ise Yapay Zekâ alanında çalışan yetkin kişi ve kurumların oluşumuna katkıda bulunduklarını, iş birliklerini teşvik etmek amacında olduklarını belirterek kurum tanıtımıyla bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. Yapay Zekâ alanındaki faaliyetlerin ülkemizdeki istihdama, yüksek katma değere ve sürdürülebilir kalkınmaya dönüşmesini sağlamak için çalıştıklarını belirterek; meet up, zirve ve etkinlikleri hakkında bilgi verdiler. Bu alanda Devlet teşviklerinin artmaya başladığının belirtildiği etkinlikte, “AB fonuna adapte olsak ciddi fonlar alınacak. Ancak bu alanda Sanayi Sektöründe ciddi farkındalık eksikliği var. Bunun biran önce aşılması gerekmekte” diye konuşuldu.   

 

HABER/ MURAT AYDIN / medya-24

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.