Haber Detayı
28 Mart 2018 - Çarşamba 12:21 Bu haber 1173 kez okundu
 
ABD ile Menbic zirvesinin tarihi belli oldu
DÜNYADAN Haberi


Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yalçın, 30 Mart'ta Washington'a gidiyor. Ankara ve Washington, daha önce YPG'lilerin kritik ilçeden çekilmesi için ortak bir 'anlayış'a varmıştı.

Türkiye ve ABD'yi karşı karşıya getiren Suriye'nin kuzeyindeki Menbic için Ankara'dan Washington'a önemli bir ziyaret gerçekleşiyor. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yalçın, 30 Mart'ta ABD'ye gidiyor.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kritik ilçedeki YPG'li teröristlerin çekilmesi için ABD ile ortak bir 'anlayış'a varıldığını daha önce açıklamıştı. Masadaki plana göre, YPG'lilerin çekilmesiyle Menbic'te güvenliği Türk ve ABD askerleri birlikte sağlayacak.

 

 

Afrin'i Zeytin Dalı Harekâtı'yla teröristlerden temizleyen Türkiye, YPG'lilerin Menbic'ten çekilmesini şart koşuyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada "Menbic'ten çıkmayız' yaklaşımları Trump'ın iradesi değildir" demişti.

 

ABD'li askeri ve sivillerden oluşan bir heyet, geçen hafta Menbic'te görüntülenmişti. ABD'li heyetin YPG'lilerle çekilmeyi görüştüğü gelen bilgiler arasında.

 

2016 yazında terör örgütü IŞİD'ten temizlenen ilçeye YPG'liler yerleşmiş, ABD birçok kez söz vermesine rağmen YPG'liler Menbic'ten ayrılmamıştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ABD, ile, Menbic, zirvesinin, tarihi, belli, oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Amaç, sevgi uğruna ölmek değil, uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv