Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 11:08 Bu haber 3187 kez okundu
 
ANKESOB'un düzenlediği Çalıştayda sorunlar masaya yatırıldı
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI Haberi


ANKESOB tarafından düzenlenen "Esnaf ve Sanatkârlarımızın Gelecekteki Becerili İşgücü İhtiyacı Çalıştayı", Antalya IC Hotels Green Palace’da gerçekleştirildi. ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, "Çalıştayın, sonuçları ile mesleki ve teknik eğitim anlamında yaşanan sorunlarımızın çözümünde bizlere yol göstereceğine inanıyorum." dedi.

ANKESOB Başkanlar Kurulu-Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı: "Esnaf ve Sanatkârlarımızın Gelecekteki Becerili İşgücü İhtiyacı Çalıştayı" Antalya IC Hotels Green Palace’da gerçekleştirildi.

Mesleki –Teknik Eğitimin uzman isimlerinin destek ve yönlendirmesi ile gerçekleştirilen,"Esnaf ve Sanatkârlarımızın Gelecekteki Becerili İşgücü İhtiyacı Çalıştayı"na sektörleri adına görüş ve önerilerini dile getiren Oda Başkanları tarafından yoğun ilgi gösterildi.

"Esnaf ve Sanatkârlarımızın Gelecekteki Becerili İşgücü İhtiyacı Çalıştayı" programında katılımcılar dört gruba ayrıldı. Her grupta kendi aralarında konu başlıklarına göre sunumlar yapıldı, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Çalıştay konuları ile ilgili  anlatımların tamamlanmasının ardından, forum bölümünde grup yönlendiricisi eğitimciler tarafından çalışma gruplarının raporları katılımcılara sunuldu ve diğer gruplarında önerileri alındı.

Alanlarında uzman eğitimcilerin yönlendirmesi ile 4 grup halinde gerçekleştirilen Çalıştay 1 Nolu Komisyonda; “3308 Sayılı Kanunda Yapılan Değişiklik Sonrası Çıraklık Eğitiminin Geleceği ve Toplumsal İtibarının Artırılması", 2 Nolu Komisyonda; “Hizmet Sektöründeki Gelişmeler", 3 Nolu Komisyonda; “Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektörle İşbirliği ve Beklentiler", 4 Nolu Komisyonda; “Mezunların İşgücüne Katılımı ve Teşviki" gibi konular tartışıldı.

"ÇALIŞTAY, ESNAF VE SANATKARLARIN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK "

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Çalıştayın başlangıcında tüm katılımcı oda başkanlarını ve Çalıştayı yönlendiren uzman eğitimcileri selamlayarak başladığı konuşmasında, esnaf ve sanatkârların sorunlarını  tespit edip çözüm yolları üretmeye büyük önem verdiklerini, bu doğrultuda çalıştıklarını belirterek, "Günümüzde hızla gelişen teknoloji ve bunun sonucu ortaya çıkan ihtiyaçlar bakımından esnaf ve sanatkârlarımızı  geliştirmemiz ve günün koşullarına göre güçlendirmemiz gerekiyor. Esnaf ve sanatkârlarımızın iç piyasada rekabet edebilme kapasitesini geliştirmek için ANKESOB olarak  başta eğitimler olmak üzere her türlü desteği verme gayreti içerisindeyiz. Bu amaçla, "Esnaf ve Sanatkârlarımızın Gelecekteki Becerili İşgücü İhtiyacı Çalıştayı"nı düzenledik. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bu gibi çalışmaların, çalıştayların meslek mensuplarımızın, sektörlerimizin geleceğine olumlu etki eden birçok çalışmaya esas teşkil edecek şekilde sonuçlarını aldık. Sonuç raporunu çıkaracağımız Çalıştayın, meslek mensuplarımızın geleceğine ışık tutacak, sorunlarımızın çözümünde bizlere yol gösterici olacak verimli bir çalışma olacağına inanıyorum. ANKESOB her zaman esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik, odalarımızın sorunlarının belirlenmesi ve çözümü doğrultusunda güzel ve önemli işlere imza atmış, bundan sonra da atmaya devam edecektir. Çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, sonuçları ile mesleki ve teknik eğitim anlamında sorunlarımızın çözümünde bizlere yol gösteren Çalıştay olacağına inanıyor ve bugün Çalıştayımıza yönlendirici olarak katkı sağlayacak başta uzman eğitimcilerimiz olmak üzere, ilgili oda başkanlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi. 

Komisyonların çalışma şekli hakkında katılımcılara kısa bilgi veren ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen, dört komisyondan oluşan Çalıştayın tamamlanmasının ardından ANKESOB'un görüş ve önerisi olarak Çalıştay sonuç raporunu bir kitapçık şeklinde ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara dağıtacaklarını bildirdi.

"KOORDİNELİ OLARAK DAHA ETKİN ÇALIŞMALIYIZ"

Özen, "Nisan 2012 yılında çıkartılan 6287 sayılı kanunla 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine, kamuoyunda 4+4+4 diye bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim modeli getirilmişti. Bu uygulama ile çıraklık eğitimi zorunlu eğitimden sayılmamıştı. O zaman bu sistem ile çırak bulamayacağımızı, esnaf ve sanatkârlarımızın eleman ihtiyacının had safhaya ulaşacağını, işyerlerinde üretimde aksamalar olacağını dile getirmiştik. Nihayetinde 09 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6764 sayılı kanunla dört eğitim yılından sonra, bu hatadan dönülerek, çıraklık eğitimi de zorunlu eğitim kapsamına alındı. Hepimiz biliyoruz ki, genç nüfusun nitelikli olarak yetiştirilmesinde en iyi araç Mesleki-Teknik eğitimdir. Ülkemizi geleceğe taşıyacak gençlerimizi mesleki-teknik okul ve kurumlarında sektörlerle iç içe hep birlikte yetiştirmek zorundayız. Üreten toplumun hayata geçirilmesi noktasında her şeyi Milli Eğitim Bakanlığından bekleyip, işyerlerimize nitelikli eleman gelsin diyemeyiz. Bizler de elimizi taşın altına sokup sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için mesleki-teknik okullarımızla koordineli olarak çalışmalıyız. ANKESOB olarak  mesleki-teknik eğitimin yaşadığımız çağdaki önemine inanıyor ve bu işbirliğinin artırılması noktasında çabalarımızı sürdürüyoruz.  Aslında, esnaf ve sanatkârlarımızın başta vergi ve sosyal güvenlik uygulamaları, destek ve teşvikler, iş sağlığı güvenliği uygulamaları ile 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ile 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunlar ve  NACE uygulamaları gibi çok çeşitli  konularda birçok sorunu var.  Gelecek günlerde bu konuları da gündemimize alıp hep birlikte konuşacağız. Bu Çalıştay da temel amacımız,  esnaf ve sanatkârlarımızın yarınlarını ilgilendiren “Esnaf ve Sanatkârlarımızın Gelecekteki Becerili İşgücü İhtiyacı'na” yönelik olarak neler yapmamız gerektiğini ortak aklı kullanarak belirlemek ve bunu rapor haline getirerek ilgili taraflarla paylaşarak, onların da katkı ve desteklerini alarak kamuoyu oluşturmaktır." diye konuştu. 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ANKESOB'un, düzenlediği, Çalıştayda, sorunlar, masaya, yatırıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv