Haber Detayı
01 Şubat 2015 - Pazar 21:05 Bu haber 13342 kez okundu
 
ANTİK ZAMANLARDA BASİT EL ALETLERİYLE BEYİN AMELİYATI
BİLİM Haberi


 

MOSKOVA (ANKA) - Rus bilim insanları, iki bin yıldan eski kafatasları üzerinde yaptıkları çalışmalarda antik zamanlara ait beyin ameliyatı yöntemlerini analiz etti. Antik doktorların basit el aletleriyle çok başarılı ameliyatlar yaptığı belirtildi.

Rusya Arkeoloji ve Etnoğrafya Enstitüsü'ne bağlı araştırmacılar, Altay Dağları'nda bulunan iki bin yıldan eski kafatasları üzerinde antik beyin ameliyatı yöntemlerini araştırdı. Araştırmalar, antik zamanlarda doktorların basit el aletleriyle başarılı ameliyatlar yaptığına işaret etti.

Rus arkeologların geçtiğimiz yıl Altay Dağları'nda keşfettiği üç kafatasının, Pazırık kültürüne ait insanlardan kalma olduğu tahmin ediliyor. 2 bin 300 ile 2 bin 500 yıllık kafatasları, beyin ameliyatının en eski yöntemi olarak bilinen trepanasyon izi taşıyor.

-SIK DARBELER VE SİVRİ BİR ALET-

Sputnik’e göre, Siberian Times Gazetesine konuşan Rus beyin cerrahı Aleksey Krivoshapkin, “gördüklerinden çok etkilendiğini ve Altay insanlarının Hipokrat’ın yaşadığı zamanlarda beyin hastalıklarını tespit ederek ameliyat gerçekleştirebildiklerini” söyledi.

İlk olarak mikroskop altında yapılan analizler, kafa derisinin nasıl alındığına dair izler sunmadı. Antik beyin cerrahlarının kafatasını açmak için ilk olarak sivri bir alet ile kemiğin yüzeyini kestiği, ardından sık darbelerle delik açıldığı anlaşıldı.

Krivoshapkin, “üç kafatasında da kusursuz bir trenapasyon izi bulunduğunu ve antik doktorların her adımını izlerden anlayabildiklerini” söyledi.

Yöntemin anlaşılmasının ardından, kullanıldığına inanılan bir bıçağın benzeriyle modern bir kafatasının aynı yöntemle açılması 28 dakika sürdü. 2 bin 500 yıl önce doktorların acıyı bastıran veya anestezi etkisi yapan bir tedavi uygulayıp uygulamadıkları bilinmiyor

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv