Haber Detayı
18 Aralık 2015 - Cuma 19:47 Bu haber 17655 kez okundu
 
AYM’DEN DOKTORLARA TEDAVİ ÖNCESİ HASTAYI BİLGİLENDİRME UYARISI
SAĞLIK Haberi


 

 

 

 

ANKARA(ANKA) - Anayasa Mahkemesi, hastaların tıbbi tedaviden önce hastanın bilgilendirilmemesini hak ihlali saydı. Hastaların durumun farkında olarak karar verebilmelerini sağlamak için, kendilerine uygulanması düşünülen tedavi ve bununla bağlantılı riskler hakkında bilgilendirilmiş olmaları gerektiğinin altı çizilen kararda, yapılan bilgilendirme ile tıbbi müdahale arasında, hastanın sağlıklı bir kanaate varmasını sağlayacak uygun bir süre bulunması gerektiği belirtildi.

Başvurucu, ameliyatı yapan hekimin hatalı operasyonu nedeniyle tüp bebek tedavisi için kendisinden sperm alındığını, operasyon sonrasında, testesteron hormonu salgılayamama, kemik erimesi, işgücü kaybı gibi rahatsızlıklarının oluştuğunu, ameliyat öncesi operasyon hakkında yeterince aydınlatılmadığını, yeterince bilgilendirilseydi tüp bebek uygulamasından vazgeçebileceğini, vücut bütünlüğünün müdahale sonrası bozulduğunu, sağlıklı yaşama hakkının ortadan kaldırıldığını iddia ederek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvurucunun maddi ve manevi varlığını koruma hakkı ile davanın makul sürede bitirilmediği gerekçesiyle hak ihlaline karar veren Yüksek Mahkeme’nin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karara göre, başvurucu, tüp bebek tedavisi kapsamında spermlerinin alınmasına yönelik bir ameliyat geçirdiğini, bu ameliyattan sonra hekim hatasına bağlı olarak bazı rahatsızlıklarının meydana geldiğini ve söz konusu ameliyatın riskleri hakkında kendisine bilgi verilmediği iddiasıyla maddi ve manevi tazminat davası açtı. Beyoğlu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, bilirkişi raporuna göre ameliyatın tıp kurallarına uygun olarak yapıldığı gerekçesiyle davayı reddetti. Karar Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından onandı.

Kararda, bireylerin kendilerine sağlanan tıbbi tedavinin seçimine katılmaları ve bu konuda rızalarının alınması ile maruz kalabilecekleri sağlık risklerini değerlendirebilmeleri için gerekli bilgiyi edinebilmelerinin, Anayasa’nın 17. maddesinin birinci fıkrasında korunan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı kapsamına girdiği belirtildi. Tıbbi müdahaleden önce kişinin gerektiği şekilde rızasının alınmaması kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkına bir müdahale oluşturacağının ifade edildiği kararda, istisnai haller dışında, tıbbi müdahale ilgili kişinin ancak bilgilendirilip rızası alındıktan sonra yapılabileceği vurgulandı.

 

-HASTA RİSKLER AÇISINDAN BİLGİLENDİRİLMELİ-

 

Hastaların durumun farkında olarak karar verebilmelerini sağlamak için, kendilerine uygulanması düşünülen tedavi ve bununla bağlantılı riskler hakkında bilgilendirilmiş olmaları gerektiğinin altı çizilen kararda, yapılan bilgilendirme ile tıbbi müdahale arasında, hastanın sağlıklı bir kanaate varmasını sağlayacak uygun bir süre bulunması gerektiği belirtildi.

Somut olayda, başvurucu ve eşinin invitro fertilizasyon (IVF-ET) ve embriyo transferi işlemine izin verdiklerine dair bir belge imzaladıkları, bu belgede IVF-ET işleminin tıbbi sonuçlarından bahsedildiği, ayrıca kadın açısından yapılacak işlemler ve gelişebilecek risklerin belirtildiği ifade edilen kararda, söz konusu belgede başvurucuya uygulanan operasyon hakkında hiçbir bilgilendirme veya açıklama bulunmadığı ifade edildi. Başvurucunun anılan operasyona özgürce ve bilgilendirilmiş şekilde muvafakat etmediği sonucuna ulaşıldığına dikkat çeken Anayasa Mahkemesi, başvurucunun maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Kararda, “Başvurucunun davasının süratle ve etkili bir şekilde sonuçlanmasındaki menfaati ile davanın çok karmaşık ve başvurucunun gecikmede bir etkisinin olmadığı dikkate alınarak, bir bütün olarak 6 yıl 7 ay süren yargılama süresinin makul olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi. Yüksek Mahkeme, başvurucunun adil yargılanma hakkı kapsamında makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Başvurucuya, yargılama faaliyetlerinin uzunluğu nedeniyle 6 bin 500 TL ödenmesine karar verildi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AYM’DEN, DOKTORLARA, TEDAVİ, ÖNCESİ, HASTAYI, BİLGİLENDİRME, UYARISI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv