Haber Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 18:12 Bu haber 2138 kez okundu
 
Başkan Erdoğan söz vermişti! Bir ilk yaşandı
DÜNYADAN Haberi


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Esenboğa Havalimanı'ndan Azerbaycan'a hareket etti.

 

Başkan Erdoğan'ı, Haydar Alivev Havalimanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov karşıladı.

 

Başkan Erdoğan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabrini ziyaret etti. Erdoğan, Aliyev'e verdiği söz üzerine başkan seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a yaptı. Bundan önceki tüm ilk resmi ziyaretler KKTC'ye yapılmıştı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Zagulba Sarayı'nda, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bulundu. İki lider görüşmelerin ardından  ortak basın toplantısı düzenledi.

 

24 Haziran seçimlerinin ardından dün Cumhurbaşkanı olarak yemin  ettiğini hatırlatan Erdoğan, yeminin ardından ilk iş olarak kardeş, dost  Azerbaycan'ı ziyaret ettiğini belirtti.

 

Gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerde bugüne kadar yapılanları  ve bundan sonra yapılacakları değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade eden  Erdoğan, Azerbaycan ile gerek enerji noktasındaki ilişkiler gerekse savunma  sanayisine yönelik adımların çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

 

"TANAP STRATEJİK BİR YATIRIM"

 

TANAP Projesi'nin Türkiye ve Azerbaycan için hayati olduğunu  vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu proje ile sadece Azerbaycan-Türkiye değil aynı zamanda  Azerbaycan-Avrupa bağlantısını kurması bakımından önem arz ediyor. Bu proje bizi  ciddi manada ilgilendiriyor. Bu kardeşliğimizin bir tezahürü olarak aynı zamanda  stratejik bir yatırım olması bakımından da önem arz ediyor. TANAP ile ilgili  Eskişehir'de attığımız adım hayati bir adımdı. Bütün bunların ötesinde yine  Azerbaycan'ın yatırım noktasında Türkiye'deki Aliağa yatırımı gerçekten her türlü  takdirin üzerindedir. Bu, her geçen gün daha da gelişerek devam eden, büyüyen bir  yatırım olarak kendini gösteriyor. Şimdi de inşallah bunu daha da geliştirmenin,  yapılmakta olan bazı yatırımların da sonbaharda açılışını yaparak hayata  geçireceğiz. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerimiz tek millet, iki devlet anlayışında  pekişiyor. Oraya bağlı olarak bugüne kadar bu işi getiriyoruz, getirmeye de devam  edeceğiz."

 

Erdoğan, ikili ticaret hacminin her geçen gün arttığını, üst düzey  ziyaretlerin artarak devam ettiğini vurguladı. Bu ziyaretlerin kardeşlik  duygularının ne denli ileri olduğunu gösterdiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle  konuştu:

 

"Savunma sanayisinde Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler de bu  noktada önem arz ediyor. Türkiye savunma sanayisinde bildiğiniz gibi bunun 15 yıl  öncesinde muhtaç bir milletken şimdi ihtiyaçlarının büyük kısmını kendisi  karşılar hale geldi. Yüzde 20 gibi bir noktadayken şu anda yüzde 65'ini kendisi  karşılayan bir ülke haline geldik. Savunma sanayisinde ihracatı artıran bir  Türkiye var. Bunu kardeş ülkelerle çok daha farklı bir şekilde paylaşalım  istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

FETÖ İLE MÜCADELEYE TEŞEKKÜR

 

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye değinen Erdoğan, bu  konuda verdiği destek nedeniyle şahsı ve milleti adına Aliyev'e teşekkür etti.

 

FETÖ'nün Azerbaycan'da yer edinmek için çok gayret ettiğine dikkati  çeken Erdoğan, "Bunun için her türlü yolu denediler. Gerek İlham kardeşimizin  buradaki hassasiyeti gerekse bizde bulunup da Azerbaycan aleyhine faaliyette  bulunanlara yönelik karşılıklı koordinasyonumuz birçok şeyin hallini arka arkaya  getirdi. Maarif Vakfımız ile inşallah Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığının  ortaklaşa yapacakları çalışmayla buradaki sıkıntıyı, açığı da süratle giderme  fırsatını bulacağız." dedi.

 

Erdoğan, ikili ticaret hacminde hedeflerinin mevcut rakamı ikiye, üçe  katlamak olduğunu aktardı.

 

NAHÇIVANLILARA SAĞLIK HİZMETİ

 

Dağlık Karabağ-Nahçıvan meselesinde sorunları halletme konusunda  ellerinden geleni yaptıklarını, bu konunun üzerine bundan sonrada gitme konusunda  kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Nahçıvan ile ülkemiz arasındaki malum karayollarındaki sıkıntılar  aşılmış vaziyette. Şimdi yeni bir adım olarak, İlham kardeşimle bunu konuşmuştuk,  gerekirse bir demiryolu meselesini de halletme noktasında aradaki ilişkileri  ulaşımda çok daha farklı bir noktaya taşımak her iki ülke için güç katacaktır.  Sağlık alanında da Nahçıvan'da yaşayan kardeşlerimizin özellikle Türkiye'deki  sınır bölgelerinde eğitim, araştırma ve devlet hastaneleri olsun buradaki her  türlü kolaylığı kendi halkımıza tanıdığımız gibi tanıma hususundaki tespitimi ve  bu konudaki desteklerimizi vereceğimizi ifade ettim. Bu konuda ayrı bir  birlikteliğimizin olmasının gereğine inandığımızı söyledim."

 

Erdoğan, Aliyev'in akşam saatlerinde NATO Zirvesi'ne katılmak için  Brüksel'e gideceğini, kendisinin de yarın sabah aynı amaçla  Brüksel'e hareket  edeceğini bildirdi.

 

Başkan Erdoğan, NATO Zirvesi'nde bazı müşterek sorunları gündeme  getirerek çözüme kavuşturacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başkan, Erdoğan, söz, vermişti!, Bir, ilk, yaşandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv