Haber Detayı
03 Temmuz 2018 - Salı 16:58 Bu haber 1203 kez okundu
 
Başkentte 635 darbeciye ağır ceza
GÜNDEM Haberi


 

Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin başkentte açılan  56 davadan bugüne kadar tamamlanan 27'sinde 389'u ömür boyu olmak üzere 635  darbeciye hapis cezası verildi.

 
 
 
 

 15 Temmuz darbe girişimine  ilişkin soruşturmalar sonucu hazırlanan iddianamelerle teşebbüse katıldıkları  gerekçesiyle sanıkların hakim karşısına çıkarak hesap verme süreci devam ediyor.

Ankara'da bugüne kadar açılan 56 darbe girişimi davasından 27'si  karara bağlandı.

Sona eren davalarda, 189 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 200 kişi  müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Sanıklardan 246'sı ise çeşitli sürelerde hapis cezasına mahkum edildi.  Tamamlanan davalarda bazı sanıkların da beraati kararlaştırıldı.

 Davalardan 29'unda ise sanıkların yargılanması sürüyor.

Kasırga'nın alıkonulması davası

Sanık sayısı ve eylemleri itibarıyla 15 Temmuzdarbe girişimine dair  bazı davalar kamuoyunda geniş yer buldu.

Buna göre, başkentteki davalardan ilk karar, 15 Haziran 2017'de  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonulmasına ilişkin davada  verildi.

Bu davada, sanıklardan 18'i ağırlaştırılmış müebbet ve 12'şer yıl, 5'i  ise müebbet ve 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eski Cumhurbaşkanlığı  Muhafız Alayı Komutanı kurmay albay Muhsin Kutsi Barış'ın da "kişiyi  hürriyetinden alıkoyma" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasına  hükmedildi.

Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen darbeci  general Semih Terzi'yi vurarak darbe teşebbüsünün seyrini değiştiren Astsubay  Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde  görülen davada, 18 sanığın tamamı Halisdemir'e yönelik "nitelikli kasten öldürme"  suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Mahkeme heyeti, sanıklar  hakkında takdir indirimi uygulamadı.

Bunun yanı sıra mahkeme heyeti, bütün sanıklara, "anayasal düzeni  ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası  verdi ancak fiilden sonraki davranışlarını dikkate alarak sanıkların 13'ünün  cezasını takdiri indirimle müebbet hapse çevirdi.

Generallere ağırlaştırılmış müebbet

Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul  Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada aralarında eski tümgeneral Osman Ünlü  ile eski tuğgeneral Murat Aygün'ün de bulunduğu 27 sanığa ağırlaştırılmış  müebbet, 20 kişiye müebbet hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan 217'sini ise "anayasayı ihlale yardım"  suçundan 12 yıl 6 ay ile 20 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezalarına  çarptırdı. Aralarında Albay Varol Aydın, bir sivil memur ve 62 erin olduğu 64  sanık ise beraat etti.


Başkent sokaklarına tankları çıkaran 52 sanığa ceza

Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesince görülen, Mamak 28. Mekanize Piyade  Tugay Komutanlığına bağlı tank taburu personelinin katıldığı eylemlere ilişkin  davada da 11 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 27 sanığa da müebbet hapis cezası  verildi. 14 sanığın çeşitli sürelerde hapis cezalarına çarptırıldığı davada,  darbe girişimi sırasında er olarak vatani görevlerini yapan 11 sanığın da beraati  kararlaştırıldı.

Darbe girişiminin yaşandığı gece Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT yerleşkesinde  yayınları kesmeye çalışan 5'i sivil 17 kişinin yargılandığı davada 4 firari  sanığın dosyası ayrıldı. Tutuklu 13 sanığa ise ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezası verilmesi karara bağlandı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, eski asker olan sanıkların TÜRKSAT  personeli Ahmet Özsoy ve Ali Karslı'nın şehit edilmesi nedeniyle ikişer kez daha  ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.

Dönemin Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı olan emekli  Orgeneral Kamil Başoğlu'nun kaçırılmasına ilişkin davada ise sanıklardan birine  ağırlaştırılmış müebbet ve 9 yıl, 2'sine müebbet, 2'sine de müebbet ve 7 yıl  6'şar ay ceza verildi.

Eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı kurmay albay Muhsin Kutsi  Barış ile eski tabip binbaşı Adem Parlak ise 9'ar yıl hapis cezasına  çarptırıldı.

Olay tarihinde vatani görevlerini yapmakta olan 2 er beraat etti.

Tankla vatandaşları ezenler affedilmedi

Mamak 28. Mekanize Tugayı'ndan çıkan zırhlı araçlarla FETÖ'nün darbe  girişimine katıldıkları ve "Mesut Yağan"ın şehit edilmesi eylemine karıştıkları  iddiasıyla 38 kişinin yargılandığı dava, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesinde karara  bağlandı.

Eski binbaşılar Fatih Efe, Dursun Koca, Ahmet Çelikel ile eski  üsteğmen Abdurrahman Koçoğlu'na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Sanıklardan Koçoğlu'nun ayrıca "nitelikli öldürme" suçundan da  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı kararda, suç işleme  kasıtlarının olmadığı gerekçesiyle diğer 34 sanığın beraatine hükmedildi.

Kara Harp Okulundan helikopterle Genelkurmay'a giderek darbe  girişimine destek oldukları iddiasıyla 8'i rütbeli, 156'sı Kara Harp Okulu  kursiyeri 164 kişi hakkında açılan davada, 4 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 60  sanık ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki darbe girişimi eylemlerine ilişkin  davada, aralarında eski tuğamiraller İrfan Arabacı ve Murat Şirzai'nin de olduğu  47 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 18 kişi ise müebbet hapis cezası aldı.

Başka bir davada da dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve  Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski  korgeneral Metin İyidil ile dönemin EDOK kurmay başkanı Hamza Koçyiğit'in de  aralarında bulunduğu 3 generale ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başkentte, 635, darbeciye, ağır, ceza,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv