Haber Detayı
24 Haziran 2013 - Pazartesi 23:43 Bu haber 2715 kez okundu
 
Bebeklere Düzenli Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
Bebeklere Düzenli Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
ÇOÇUK Haberi


Bebeklere Düzenli Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Düzenli beslenme alışkanlığı vermek için yapılacak şeyler: 3,5-4 kilo gelen normal bir bebek; 3,5 – 4 saatte bir beslenmeye kolayca alışabilir ve başlangıçta 6-7 kere emziril­mek ister. Böyle bir bebeği genellikle şu saatlerde emzirmek birçok bakımdan elverişlidir: saat 6′da – 10′da – 14′de – 18′de 22′de – 2′de. Bebek buna alışamıyorsa aralıkları (annenin sütü bolsa ve bebek İyi içebiliyorsa) 3 saate, memeyle besleniyor ve annenin sütü bol gelmiyorsa 2 saate indirin.

Bebek, beslenme saati geldiği halde uyanmamışsa, uyandı­rın. Zorla yedirmeye kalkmanız gerekmez. Son beslenmeden 4 saat sonra uyandırdıysanız, birkaç dakika içinde kendiliğinden yemek isteyecektir. Buna karşı bebek normal saatinden yarım saat önce mama istemeye başlamışsa, ağlamaya başlar başla­maz emzirmeyin. Belki neden uyandığını kendisi de bilmediği için ağlıyordur. Fakat on-on beş dakika sonra hâlâ ağlamaya de­vam ediyorsa, çocuğa mama vermek için daha fazla beklememelidir.

«Hani dört saat beklenecekti?» diyebilirsiniz. Çocuk, bu bes­lenmeden sonra daha uzun süre uyuyup tam öteki beslenme saatinde uyanabilir ve düzen de böylece bozulmamış olur. Ara­daki bu açık gündüz dolmazsa gece kendiliğinden kapanır. Be­bek hep erken uyanıyorsa, o zaman aldığı besin miktarı dört saat beklemesine yetmiyor demektir. Bu takdirde, memeyle bes­leniyorsa daha sık emzirin. Böylece meme de birkaç gün sonra daha çok süt vermeye başlar. Fakat bebek sunî olarak besleni­yor ve biberonlarını boşalttığı halde zamanından önce uyanma­ya devam ediyorsa, miktarı arttırıp arttırmayacağınızı doktorunu­za sorun.

 

Saatinden ne kadar erken emzirebilirsiniz? Bebek, sa­atinden az önce uyanmışsa ve aç görünüyorsa beslenmesi iyi olur dedim. Aynı şey, zamanından bir hatta bir buçuk saat önce mama isteyen bebeğe de uygulanabilir. Fakat karnını iyice do­yurduğu halde öteki beslenme zamanından iki ya da üç saat ön­ce uyanmışsa, acıkmış olması pek muhtemel değildir. Uykusu bir sindirim bozukluğu ya da karın ağrısı yüzünden bölünmüştür. Böyle hallerde emzirmekte acele etmeyin, emzirme sindirim bo­zukluğunu düzeltemez. Bebek, ellerini ısırıyor ve yakaladığı şey­leri ağzına götürmeye çalışıyor olsa bile bundan çocuğun acık­tığı. Anlamını çıkarmayın. Birçok bebek, aynı şeyi karnı ağrıdığı zaman da yapabilir. Bebeklerin açlık ile karın ağrısını birbirinden ayıramadıkları rahatça söylenebilir.  Başka bir deyimle, bebeğe her ağladığı zaman mama ver­meyin. Sık sık anormal saatlerde ağlıyorsa durumunu inceleyin ve doktora danışın

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bebeklere, Düzenli, Beslenme, Alışkanlığı, Nasıl, Kazandırılır
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
HABERİM ( GAZETE)
Özlü Sözler
Çoban uyudu mu kurt emin olur.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv